Mały taras przy domu – jak zaprojektować i z czego wykonać przydomowy taras?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak sprawić, aby projekt nowoczesnego tarasu był praktyczny?
  • Czy jego wykonanie wymaga pozwolenia na budowę?
  • Czym charakteryzuje się taras na gruncie, płycie betonowej oraz konstrukcji z legarów?
  • Jak wygląda jego budowa krok po kroku, a także ile kosztuje?

Taras przy domu pozwala się odprężyć po ciężkim dniu pracy, czy szkoły. To właśnie tam możesz organizować spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół. Jeśli marzysz o stworzeniu takiego miejsca, koniecznie czytaj dalej. Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu, zapoznaj się również z tym wpisem, który pomoże w wyborze pokrycia: Zadaszenie szklane czy z poliwęglanu?

Praktyczny i wygodny taras – umiejscowienie, wielkość i charakter użytkowy

Aby taras był praktyczny, powinien graniczyć z jadalnią lub salonem. Warto umieścić go od południowej (lub południowo-zachodniej) strony. Dzięki temu będzie nasłoneczniony w ciągu dnia, a po południu zacieniony. Spędzanie na nim czasu, będzie jeszcze wygodniejsze, jeśli zdecydujesz się na markizy.

Projektując taras, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jest nią położenie względem wjazdu na posesję. Jeśli wjazd i wejście znajdują się od strony południowej, taras powinien zostać umiejscowiony z boku domu. Dzięki temu domownicy zachowają prywatność oraz swobodę. Jeśli wymiary działki nie pozwalają na takie położenie, warto rozważyć budowę tarasu z tyłu domu. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami powinien znajdować się przynajmniej 1,5 m od granicy posesji.

W kwestii wielkości tarasu — ten nie powinien być większy niż jadalnia. W zależności od dostępnej przestrzeni oraz budżetu możesz zdecydować się zarówno na duży, jak i mały taras przy domu. W tej kwestii ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ciekawym rozwiązaniem jest także taras połączony z wejściem do domu. Jeśli ze względów praktycznych, możesz umieścić go jedynie od frontu budynku, staraj się odsunąć dom możliwie jak najdalej od ulicy. Dzięki temu będziesz czuć większy komfort użytkowania tarasu.

W sytuacji, w której nie masz odpowiednich warunków, rozważ budowę aluminiowej pergoli bądź altany w głębi ogrodu. Pierwsza z nich spoczywa się na słupach, które podtrzymują konstrukcję otwartego dachu. Altana natomiast charakteryzuje się zabudową konstrukcji i występowaniem okien. Obie dekoracje ogrodu świetnie sprawdzą się jako ochrona przed słońcem.

Pozwolenie na budowę tarasu – czy jest konieczne?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy w dniu 13 lutego 2020 r. osobnego pozwolenia na budowę wymaga wnoszenie przydomowych tarasów, których całkowita powierzchnia przekracza 35 m2Do budowy mniejszych tarasów, czyli tych, których całkowita powierzchnia wynosi mniej niż 35 m2, potrzebne jest jedynie zgłoszenie planów w urzędzie gminy.

Warto dodać, że przepisy te dotyczą budowy tarasów, które powstają po zakończeniu budowy domu. Tylko i wyłącznie w tej sytuacji, wznoszenie przydomowego tarasu uznaje się za rozbudowę budynku, czyli zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Warto więc zaplanować budowę tarasu już w trakcie projektowania domu. Rozwiązanie to sprawi, że otrzymasz jedno wspólne pozwolenie na ich budowę.

Posadowienie i budowa tarasu na gruncie, płycie betonowej i konstrukcji z legarów

Obydwie opcje oznaczają tak naprawdę budowę na gruncie, jednak w przypadku płyty betonowej, najpierw należy wykonać podmurówkę. Dopiero później umieszcza się na niej nawierzchnię z ceramicznych płytek lub drewnianych desek.

Taras na gruncie jest prosty i szybki w wykonaniu. Odpowiednie przygotowanie podłoża i wyrównanie go sprawi, że posłuży Ci przez wiele lat. Jest to z pewnością jeden z lepszych pomysłów na tani taras. Musisz wiedzieć, że stabilizuje się go na betonowych podporach, co gwarantuje stabilność. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku budowy drewnianego tarasu.

Montaż desek kompozytowych często potrzebuje podpórki. W tym celu warto wykonać fundamenty pod betonowe podpory — tzw. stopy. Następnie umieszcza się na nich legary. Budowa tego rodzaju tarasu może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Jest również droższa niż w przypadku tarasu na gruncie.

Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię, jaką jest odległość ziemi od powierzchni tarasowej. Przyjmuje się, że jeśli ta wynosi 20 cm, nie ma konieczności układania rusztowań, a także osadzania konstrukcji na słupkach wykonanych z betonu. Musisz wiedzieć, że wysoki taras przy domu budowany, np. na skarpie bądź przy domu z piwnicą ma kilka wymagań. Zastosowanie znajdą tutaj legary. Zaleca się także budowę tarasu z bloczków betonowych. Rozwiązania te mają na celu odizolowanie konstrukcji od podłoża, a także jej wzmocnienie.

Technologia budowy i dobór materiałów na taras

Taras może być wykonany z różnorodnych materiałów. Te decydują nie tylko o jego koszcie, czy właściwościach użytkowych, ale również o estetyce. Najpopularniejsze są tarasy ziemne, betonowe i drewniane, a także wyłożone gresem bądź innymi płytkami. To, jakie rozwiązanie wybierzesz, zależy tak naprawdę od Ciebie oraz budżetu, jakim dysponujesz na tego typu przedsięwzięcie. Poniżej przedstawiamy budowę tarasu krok po kroku, wykonanego z kompozytu. Aby dodatkowo umilić spędzane na nim wieczory, warto postawić na ogrzewanie tarasu.

Jak zbudować taras i ile to kosztuje? Budowa tarasu krok po kroku – jak wykonać taras z kompozytu?

Deska kompozytowa to materiał powstały z mączki drzewnej oraz lepiszcza (najczęściej PCW lub polietylenu). Materiał ten bardzo często zawiera również dodatki uszlachetniające. Nie dość, że nienagannie się prezentuje, to jeszcze jest ciepły w dotyku. Deski te świetnie sprawdzą się w przypadku nowoczesnych tarasów.

 

Zalety desek kompozytowych:

  • wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych,
  • dobra wytrzymałość na obciążenia,
  • antypoślizgowość,
  • łatwość czyszczenia i brak konieczności impregnacji,
  • trwałość koloru.

Średni koszt desek kompozytowych wynosi od 60 do 150 zł/m2. Do tego należy jeszcze doliczyć cenę robocizny. Ta oscyluje w graniach 120-170 zł/m2Sam montaż desek kompozytowych nie jest skomplikowany. Możesz go wykonać w zaledwie jeden dzień. Wcześniej musisz jednak odpowiednio przygotować podłoże i zapewnić jego 3-procentowy spadek w celu możliwości odprowadzania wody. Samo wykonanie tarasu z kompozytu przedstawia poniższa tabela.

Kroki Charakterystyka 
1. Zaplanuj ułożenie desek Zanim rozpoczniesz ich montaż, rozłóż deski „na sucho”. Dzięki temu optymalnie je rozmieścisz.
2. Rozmieść legary kompozytowe Układaj legary prostopadle do desek. Powinny  znajdować się w odległości od 40 do 50 cm od siebie. Dodatkowe ułóż je przy krawędziach (wszędzie tam, gdzie wypadają łączenia bądź zakończenia desek).
3. Przykręć legary do podłoża Zamontuj legary do podłoża za pomocą kołków rozporowych z płaskimi łbami. Kołki rozmieść co ok. 50 cm.
4. Przymocuj deski Każdą deskę przymocuj do legara za pomocą przykręconego do niego łącznika. Zadbaj o równomierne odstępy pomiędzy poszczególnymi deskami.
5. Przytnij deski Jeśli deski wymagają skrócenia, przytnij je dopiero po zakończeniu układania. Dzięki temu wyznaczysz równą krawędź każdej z nich.
6. Zamontuj maskownicę Zamocuj listwę maskującą lub zaślepki. Te zapewnią estetyczny wygląd tarasu.

Na tak wykonanym tarasie, możesz od razu chodzić, a także ustawiać meble. Oprócz deski kompozytowej możesz również użyć kostki granitowej. Jest jednym z najtrwalszym oraz najodporniejszych materiałów. Dzięki temu z pewnością taras posłuży na długie lata. Oprócz tego możesz wybierać spośród szerokiej gamy kolorów. Takie rozwiązanie sprawi, że wybierzesz produkt, który będzie pasować do stylu, w jakim jest wykończony Twój dom. W kwestii budowy tarasu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jest nią jego zadaszenie. Wśród najpopularniejszych materiałów można tutaj wymienić płyty poliwęglanowe, szklaną zabudowę, drewniane zadaszenie lub materiał z tkaniny. Nie dość, że zapewnią Ci ochronę przed słońcem, to jeszcze przed deszczem.

 

Taras przy domu to jedno z urokliwszych miejsc w ogrodzie. W celu zachowania jego przytulności nie zapomnij o odpowiednich meblach. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wyjątkowymi chwilami wśród grona rodziny lub przyjaciół.

FAQ

Budowa tarasu — praktyczne wskazówki

Taras umieść na południowej lub południowo-zachodniej stronie. W celach praktycznych powinien graniczyć z jadalną lub salonem. Pamiętaj, że taras musi znajdować się w przynajmniej 1,5-metrowej odległości od granicy posesji.

Budowa tarasu a pozwolenie na budowę – czy jest potrzebne?

Jeśli powierzchnia całkowita tarasu nie przekracza 35 m2, niekonieczne jest pozwolenie na budowę. Chęć jego stworzenia wystarczy zgłosić do urzędu gminy. Jeśli natomiast jego powierzchnia całkowita przekracza 35 m2, pozwolenie na budowę jest niezbędne.

Taras z kompozytu — ile kosztuje?

Koszt desek kompozytowych wynosi od 60 do 150 zł/m2. Do ich ceny należy jeszcze doliczyć koszt robocizny. Ten oscyluje w graniach 120-170 zł/m2.

 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna