Chyba każdy chciałby mieć własne SPA w domu. Bez uciążliwych podróży do kurortów, rezerwacji miejsca i terminu urlopu czy dużych wydatków związanych z wyjazdem. Aby mieć w domu prywatną saunę, nie trzeba wiele miejsca, gdyż można wykorzystać przestrzeń w ogrodzie lub piwnicy. Wolnostojące sauny to domowy salon SPA na kilku metrach bez remontu i kłopotliwej budowy. Jak zrobić saunę w domu, aby inwestycja nie pochłonęła wszystkich rodzinnych oszczędności? Sauna własnej konstrukcji to nie jest mrzonka. Popatrz, możesz mieć nawet piec do sauny opalany drewnem własnej roboty…
By móc się odprężyć, nie musisz szukać SPA w bliższej lub dalszej okolicy. W swoim domu możesz zbudować saunę, z której będziesz mógł korzystać, gdy tylko przyjdzie ci ochota. Prywatna strefa relaksu nie wymaga dużej ilości miejsca i nie jest kosztowną inwestycją. W handlu dostępne są także sauny ogrodowe do samodzielnego montażu lub niewielkie kabiny saunowe do montażu wewnątrz domu. Poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak zrobić saunę w ogrodzie.
Sauna ogrodowa – jak zrobić?
Jeśli marzy ci się budowa własnej sauny, zastanów się, gdzie można ją umieścić. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem są okolice rzeki, stawu czy jeziorka, co pozwoli szybko schłodzić się podczas sesji. Dostęp do bieżącej wody nie jest jednak potrzebny. Zawsze możesz postawić drewnianą wannę obok sauny. Powinna ona znajdować się w pewnej odległości od zabudowań, aby zapewnić ochronę przeciwpożarową. W projektowaniu należy uwzględnić dostęp do prądu potrzebnego m.in. do instalacji oświetlenia lub ewentualnie pieca elektrycznego.
Jak zbudować saunę ogrodową? Sauna ogrodowa własnej roboty jest rozwiązaniem, z którym poradzi sobie nawet średnio zaawansowany majsterkowicz. Najczęściej stawia się budowle zbliżone wyglądem do domków ogrodowych. Bardziej modernistyczne są sauny w kształcie kostek lub beczek. Na początek trzeba zadbać o odpowiedni fundament. Może to być wylewka betonowa lub bloczki betonowe. Konstrukcja sauny najczęściej wykonana jest z drewna, zwykle z gatunków odpornych na wilgoć (świerk skandynawski, osika, cedr, jodła kanadyjska). Wnętrze wykańcza się drewnem, najlepiej panelami tego samego gatunku.
Sauna na działce
Podłoga może być drewniana z zastosowaniem materiałów odpornych na wilgoć, które nie stwarzają ryzyka poślizgu i nie nagrzewają się szybko (kamień lub płytki ceramiczne). Trzeba także podłączyć saunę do instalacji elektrycznej i wodnej. Izolację pomiędzy panelami a ścianą zewnętrzną najlepiej wykonać z wełny mineralnej. Sauny ogrodowe wyposaża się często w szklane drzwi.
Specjaliści radzą, aby ławki w pomieszczeniu tworzyły wielopoziomową konstrukcję, jeśli chcemy zbudować większą saunę. W pomieszczeniu dla dwóch osób wystarczy jedna ławka. Dla poprawy bezpieczeństwa stosuje się drewniane kratownice. Powinniśmy jeszcze zainstalować piec oraz prysznic do schłodzenia ciała po wyjściu z sauny. Planując saunę na działce powinniśmy mieć na uwadze, aby była ona zlokalizowana w miejscu mało wyeksponowanym w celu zapewnienia jak największej prywatności.
Jak zrobić saunę w domu?
O urządzeniu sauny powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania domu, aby wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Zdaniem specjalistów, warto, aby kabina była wolnostojącą konstrukcją z oknem najlepiej w pobliżu łazienki z prysznicem. Praktycznym rozwiązaniem jest aranżacja sauny w jednym pomieszczeniu z miejscem do odpoczynku, np. domowym solarium. Nie wolno zapomnieć również o wentylacji wywiewnej, podobnej jak w łazience czy kuchni.
W sprzedaży dostępne są kabiny o standardowych wymiarach od 1,2×1,2 m do nawet 3×2,5 m. Montaż można zlecić specjalistycznej firmie lub wykonać go we własnym zakresie przy użyciu podstawowych narzędzi. Jeśli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, można urządzić saunę w łazience. Po wymontowaniu wanny możemy wygospodarować miejsce na małą kabinę. Innym wyjściem jest sauna na poddaszu z widokiem przez okno na ogród.
Piec do sauny samoróbka
Piec jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia sauny. W handlu dostępne są nowoczesne piece elektryczne, które są proste w użyciu, nie trzeba ich ani czyścić, ani nie potrzebują miejsca do składowania opału. Piec elektryczny zajmuje dużo mniej miejsca w saunie niż piec na drewno, ale jego wielką wadą jest znaczne zużycie prądu. Dodatkowo trzeba zaprojektować instalację elektryczną, co może poważnie powiększyć koszty urządzenia.
Tradycyjnym wyborem jest piec na drewno, który mimo że wymaga większego zaangażowania, gdyż przed sesją trzeba go rozpalić i pilnować ciągłej temperatury, buduje szczególny nastrój, tworząc niepowtarzalny klimat w duchu minimalizmu. Piecyki na drewno wymagają regularnego czyszczenia i składowania opału, ale lista ich zalet jest prawdopodobnie znacznie dłuższa niż wad. Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie pieca do sauny, np. w formie popularnej kozy.
Piec do sauny opalany drewnem własnej roboty
Piece do sauny opalane drewnem mogą być wykonane z cegieł, co najlepiej ilustruje literatura i kinematografia rosyjska. Niestety, obecnie na polskim rynku praktycznie nie ma specjalistów wykonujących usługi układania pieców ceglanych. Dlatego w saunach stosowane są wyłącznie piece metalowe, które mogą być wykonane nawet przez samouka bez większego doświadczenia.