Strefa relaksu, miejsce spotkań z bliskimi. Taras to dla wielu z nas ważna przestrzeń, z której możemy jednak korzystać zaledwie przez kilka miesięcy w roku. Aby to zmienić, wystarczy zastosować odpowiednie zadaszenie tarasu, które pozwoli spędzać czas na zewnątrz o wiele częściej. I to bez względu na pogodę!
Prędzej czy później każdy posiadacz tarasu zacznie myśleć o jego zadaszeniu. Jeśli półśrodki takie jak parasol, nie są dla ciebie wystarczające, z pewnością zastanawiasz się, z czego wykonać zadaszenie tarasu. Oto materiały, które stosuje się najczęściej.
Płyty poliwęglanowe
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to dziś najpopularniejsza opcja idealna do nowoczesnej zabudowy tarasu. Sprawdzi się tam, gdzie ceni się minimalizm, surowe i proste formy. Konstrukcja z drewna lub metalu wypełniona płytami z poliwęglanu to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych, o czym warto wiedzieć, gdy jesteśmy na etapie wyboru.
Płyty poliwęglanowe, mimo swojej zaskakującej lekkości i elastyczności, są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne – chronią przed deszczem, wiatrem, śniegiem, a nawet gradem. Wytrzymują szeroki zakres temperatur i silne uderzenia, a do tego mają bardzo dobre parametry akustyczne. Zadaszenie z poliwęglanu jest przy tym łatwe w obróbce i montażu, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na gotowy model (w zestawie oprócz płyt poliwęglanowych otrzymamy profilowe aluminiowe, system uszczelek i wszystkie akcesoria do montażu).
Zabudowa szklana
Alternatywą dla poliwęglanu jest zadaszenie tarasu ze szkła. Jego stylistyka jest bardzo zbliżona, podobnie jak dość wysoka przepuszczalność światła – nawet do 90% (chyba że zdecydujemy się np. na szkło szronione, dymione lub białe). To jednak nie wszystkie zalety tego rozwiązania.
Szklane zadaszenia tarasu dostępne dziś znaczącą różnią się od tego, co montowane było jeszcze kilka lat temu. Do ich budowy wykorzystuje się lekkie aluminium, tworzące stabilną i odporną na korozje konstrukcję, a także bezpieczne szkło bez problemu wytrzymujące silne opady czy ciężar opadającego na nie śniegu. Idealnie gładka tafla szkła jest alternatywą dla ryflowanych płyt z poliwęglanu, a jej niezwykłe walory estetyczne to coś, obok czego nie można przejść obojętnie.
Zadaszenie drewniane
Taras możemy przykryć także konstrukcją z drewna – całkowicie lub częściowo przesłoniętą. Tego typu pergole najczęściej wybierają ci, którzy lubią zastosowanie naturalnych materiałów w swojej przestrzeni. Drewniane zadaszenie tarasu świetnie wpasowuje się w klimat domku pokrytego deską elewacyjną czy domu z bali, ale pasuje też do elewacji betonowej. Można wykonać je z różnego rodzaju drewna i zaimpregnować, nadając mu odpowiedni charakter.
Niestety kwestia impregnacji to coś, o czym nie wolno zapominać. Drewniane konstrukcje ogrodowe wymagają regularnego zabezpieczenia, ponieważ powłoki zapobiegające ich niszczeniu nie są trwałe. Ponowną impregnację tarasu z drewna zaleca się co rok lub dwa (w zależności od zastosowanych preparatów) – w przeciwnym razie drewno będzie narażone na wilgoć oraz niszczące promienie UV.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat budowy zadaszenia tarasu z drewna, przeczytać ten wpis: https://domki-sodas.pl/blog/jak-wykonac-zadaszenie-tarasu-z-drewna.
Materiał z tkaniny
To nie wszystko! Zadaszenie tarasu można wykonać też z tkaniny. Najczęściej wykorzystuje się do tego płótno żaglowe lub materiał akrylowy. Ważne, aby była to tkanina wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne, w przeciwnym razie konieczne będzie ściąganie zadaszenia np. na zimę lub zwijanie pergoli, gdy przyjdzie większy wiatr.
Zaletami zadaszenia materiałowego jest wygląd. Pergola, żagiel lub markiza z materiału nadają przytulności przydomowej przestrzeni. Jednocześnie chronią przed słońcem, wiatrem i deszczem. Plusem jest tu również możliwość zastosowania systemów żaluzjowych, umożliwiających złożenie dachu, kiedy nie będziemy chcieli z niego korzystać. Lekkość i elastyczność materiału przy jego dużej odporności na warunki daje naprawdę wiele możliwości. Choć warto pamiętać, że materiał nigdy nie da 100% ochrony przed wodą, a z czasem może płowieć pod wpływem słońca.
Treść promowana.