2 października 2023

Ogród na pochyłej działce – jak go zaaranżować?

O ile budowa domu na skarpie lub pochyłej działce może być problemem dla projektanta i ekipy budowlanej, o tyle pochyły teren przeznaczony na ogród bywa dużym atutem, który pozwala stworzyć wyjątkowe i klimatyczne miejsce sprzyjające odpoczynkowi. Pochyła działka umożliwia stosowanie kaskad i przewyższeń, co wpływa na różnorodność ogrodu. Krajobrazy ukazujące zróżnicowany teren są ciekawsze i bogatsze w szczegóły. Jak zaaranżować pochyły ogród, aby usunąć zagrożenia związane ze spływającymi wodami gruntowymi?

Przystępując do aranżacji ogrodu na pochyłej działce należy na wstępie zbadać jego nachylenie, wilgotność i występujące rośliny. Na tej podstawie można określić, jakie rośliny będą najlepiej rosnąć na danym obszarze, a także jakie rozwiązania architektoniczne najlepiej pasują do pochyłości terenu. Naturalne ukształtowanie terenu możemy wykorzystać do stworzenia niezwykłej aranżacji. W pierwszej kolejności trzeba jednak zadbać o właściwe zabezpieczenie gruntu przed osunięciem.

Ogród na pochyłej działce

Aby uniknąć zagrożenia, strat i uciążliwych napraw, można wykorzystać odpowiednio rozplanowane murki oporowe, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki nim uzyskuje się ciekawy efekt w postaci ogrodu tarasowego. Murki oporowe sprawdzą się również jako siedziska czy donice bez dna, umożliwiające zwiększenie głębokości gleby i rozwinięcie systemów korzeniowych roślin.

Aranżując pochyły teren, należy przeprowadzić poziomowanie, którego celem jest wyeksponowanie walorów ogrodu na stromym zboczu i ukryciu tego, co trzeba schować. Aby uzyskać efektowną aranżację posesji, nie potrzeba do tego rozległego terenu czy wysokich nakładów finansowych. Nawet mały wielopoziomowy ogród na pochyłym terenie zaprezentuje się efektownie, gdy weźmiesz pod uwagę kilka aspektów. Wiedząc, jaką dysponujemy działką, warto wybrać projekt domu w stylu górskim z tarasem w formie kamiennej kaskady.

Kaskady to nie innego jak kolejne stopnie zmieniającego się ukształtowania powierzchni. Wszystkie zakręty urozmaicają teren oraz budują optyczne wrażenie większego ogrodu. W stromych ogrodach niezwykłe wrażenie robią skalne dekoracje, po których wpływa woda trafiająca do oczka wodnego. Skalniaki można wzbogacić kolorowymi roślinami. Są wtedy nie tylko ozdobą, ale także pomagają w zbieraniu wody deszczowej. Tworzą niezwykły klimat, dlatego warto je umieścić je blisko tarasu, aby umożliwić domownikom wspaniałe widoki.

Pochyła działka jak zagospodarować

Gdy działka jest mocno nachylona lub pofałdowana, można wyznaczyć część typowo użytkową i rekreacyjną z obszarami zaprojektowanymi z myślą o dzieciach lub spotkaniach towarzyskich, miejscu do grillowania czy uprawy warzyw. Wytyczone ścieżki podzielą teren na strefy, zapewnią połączenie między nimi oraz zagwarantują bezpieczeństwo. Zakręcone ścieżki zbudowane z sypkiego materiału powiększą powierzchnię ogrodu czynną biologicznie. Dobrym pomysłem są kwiaty posadzone w długich, łamanych pasach oraz alejka poprowadzona pod odpowiednim kątem lub schody.

Do ogrodu powinniśmy wybrać takie rośliny, które dobrze znoszą nachylenie terenu i wymagają niewielkiej ilości wody. Oprócz skalniaków ciekawym rozwiązaniem są trawy ozdobne, byliny, krzewy i drzewa, które dobrze rosną na stromych zboczach. Warto wybrać rośliny, które będą dobrze komponować się z otoczeniem oraz nie zdominują przestrzeni swoimi rozmiarami. Można zdecydować się na uprawę warzyw w specjalnych doniczkach lub skrzyniach, np. sałaty, pomidorów, cukinii, fasoli czy rzodkiewek. Ważne jest, aby dobrać właściwe podłoże i zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody oraz słońca.

Projekt ogrodu na nierównym terenie

Czasami pochyły ogród jest na tyle nierówny, że wymaga zniwelowania różnic w położeniu gruntu. Jeśli stanowi to zagrożenie w codziennym funkcjonowaniu, można wygładzić powierzchnię przy użyciu dostępnej ziemi. W razie konieczności dowiezienia ziemi trzeba wziąć pod uwagę, że świeże wypełnienia z czasem osiądą. Dlatego po około 2-3 miesiącach trzeba działanie powtórzyć.

W przypadku dużych pochyłości efektownie wyglądać będą podwyższone rabaty wydzielone murkami oporowymi z kamienia, cegły lub drewnianych palisad. Wyznaczając fragmenty przestrzeni, zyskasz dodatkowy potencjał w tworzeniu różnych kompozycji roślin. Geometryczne układy wprowadzą do ogrodu dodatkowy porządek. Jeśli zależy ci na nastrojowym charakterze ogrodu, idealnie sprawdzą się nieregularne półki skalne z kamieni, zachowujące spadek terenu bliski naturalnemu, który został ukształtowany przez przyrodę.

Pochyły teren w ogrodzie możemy wykorzystać do budowy kamiennych, drewnianych bądź ceglanych schodów położonych w otoczeniu kwiatów i roślin, które mogą prowadzić do znajdującej się na podwyższeniu altany. Jeśli zdecydujemy się na kompozycje skalne, można tam posadzić niektóre kwiaty, np. krokusy czy narcyzy czy zioła, w tym lawendę i oregano. Dobrym wyborem są niektóre rośliny iglaste, które naturalne występują w zróżnicowanym terenie górskim, np. kosodrzewina. Powinny to być rośliny okrywowe z rozbudowanym systemem korzeni, co zapobiega opadaniu podłoża.

Aranżacja ogrodu na pochyłym terenie może uwzględnić oczko wodne, które będzie stanowić piękne uzupełnienie każdego ogrodu. Oczka wodne można wykonać samodzielnie, zwracając uwagę, aby nie przyczyniły się do erozji terenu oraz nie były źródłem niepotrzebnych strat wody. Można także skorzystać z pomocy specjalistów. Niezależnie od wykonawcy trzeba pamiętać o odpowiednim usytuowaniu i konstrukcji oczka wodnego.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści