9 września 2022

Drzewa owocowe w ogrodzie – czy to się opłaca?

Owoce z przydomowego ogrodu są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Na plony możesz liczyć już po 2 latach od posadzenia drzewek owocowych. Na jakie korzyści możesz liczyć z ich uprawy? Które drzewka wybrać do ogrodu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Drzewka owocowe w ogrodzie — korzyści

Świeżo zebrane owoce z przydomowego ogrodu są przede wszystkim zdrowsze w porównaniu do tych kupowanych w sklepach. W trakcie ich samodzielnej uprawy nie musisz stosować chemicznych środków ochrony roślin. Nawet jeśli się na nie zdecydujesz, możesz ograniczyć ich ilość do minimum. Niektóre osoby wolą z kolei stosować naturalne środki ochrony roślin.

Owoce, które trafią do supermarketów, często dojrzewają w magazynach. Przez ich zbyt wczesne zebranie, nie pobierają substancji odżywczych z drzewa. Co więcej — owoce te nigdy nie osiągną wystarczająco dobrego smaku. W przypadku samodzielniej uprawy drzewek owocowych, owoce możesz zebrać, dopiero gdy dojrzeją i będą jeszcze zdrowsze oraz smaczniejsze. Uprawiając drzewka owocowe, możesz również liczyć się z dodatkową oszczędnością. Nie musisz stosować, chociażby chemicznych środków ochrony roślin. Nie dość, że zdrowiej to jeszcze taniej, prawda?

Drzewka owocowe kolumnowe — czy nadadzą się do ogrodu?

Drzewka owocowe kolumnowe są wąskie oraz nie rozgałęziają się na boki. Ich wysokość nie przekracza 2-3 m, a szerokość — 60-80 cm. Ze względu na swoje wymiary można je sadzić już w jednometrowych odstępach. Drzewka tego typu są coraz częściej sadzone w przydomowych ogrodach, a także na balkonach.

Najpopularniejsze drzewa owocowe kolumnowe:

  • jabłoń — 'Bolero’, 'Waltz’, 'Polka’
  • śliwa — 'Imperial’, 'Fruca’
  • grusza — 'Saphira’, 'Decora’
  • morela — 'Compacta’
  • czereśnia — 'Queen Mary’, 'Silva’

Pamiętaj, że nie wszystkie drzewka owocowe kolumnowe są mrozoodporne. Dlatego w pierwszych latach podczas zimy owiń je, np. agrowłókniną. Jeśli są hodowane w doniczkach, zabezpiecz korzenie styropianem lub wspomnianą już agrowłókniną. Drzewka kolumnowe owocowe nie są wymagające. Wolno rosną, a plony dają już po 2 latach. Drzewka tego typu sadzi się od początku września do końca listopada.

Drzewka owocowe karłowe — czy sprawdzą się w ogrodzie?

Drzewka owocowe karłowate są szczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych. Pierwsze z nich osiągają wysokość 2-3 m, natomiast drugie — 4-5 m. Miej na uwadze tę kwestię podczas ich zakupu. W przeciwieństwie do drzew kolumnowych, karłowe nie mają prostego przekroju. Ich korona przypomina rozgałęzione drzewo o zwyczajnych rozmiarach. Tyle, że karłowe stanowią ich mniejszą wersję.

Najpopularniejsze drzewka owocowe karłowe:

  • czereśnia — 'Burlat’, 'Regina’, 'Sweetheart’, 'Summit’
  • brzoskwinia — 'Honey Gold’,
  • grusza — 'Azjatycka’, 'Garden Pearl’
  • nektaryna — 'Rubis’
  • wiśnia — 'Piemont’
  • morela — 'Aprigold’

Drzewka karłowe również wymagają ochrony w trakcie zimy, a także stosowania podpór. Koniecznie jest ich zabezpieczenie przed łamaniem lub przewracaniem spowodowanym  ciężarem owoców. Drzewka karłowe dają plony po 2-3 latach. Można je sadzić jesienią. Natomiast czereśnie, wiśnie, brzoskwinie oraz inne wrażliwe na mróz — wiosną.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści