14 czerwca 2021

4 sposoby, by ułatwić sobie pielęgnację ogrodu

Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie. Będzie to jednak trudne do osiągnięcia, jeśli całkiem zapomnimy o jego pielęgnacji. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by ułatwić sobie wykonywanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych. Przedstawiamy niektóre z nich!

Odpowiednie zaplanowanie ogrodu

Pielęgnacja roślin w naszym ogrodzie będzie znacznie łatwiejsza, jeśli od początku stworzymy go według rozsądnego zamysłu. Planowanie ogrodów to nie tylko kwestie wizualne – na etapie tworzenia projektu będziemy mogli zastanowić się także nad kwestiami praktycznymi. Co należy wziąć pod uwagę, aby później nie narzekać na trudniejsze i bardziej czasochłonne dbanie o ogródek?

  • stopień nasłonecznienia (zależy od niego to, jak często trzeba będzie podlewać rośliny);
  • ukształtowanie terenu (dużo łatwiej kosi się płaskie powierzchnie);
  • dostęp do wody (rośliny potrzebujące najmocniejszego nawodnienia powinny znajdować się najbliżej źródła wody);
  • dostęp do prądu (gdy o to zadbamy, będziemy mogli korzystać z urządzeń elektrycznych, co bardzo usprawni nam pracę);
  • kwasowość gleby (jeśli dobierzemy pod nią roślinność, pielęgnacja ogrodu na pewno będzie łatwiejsza).

Nawadnianie ogrodu

Czym byłaby pielęgnacja ogrodu bez nawadniania! To zupełnie podstawowy, niezbędny zabieg, który pozwoli naszym roślinom prawidłowo się rozwijać. Niestety, latem potrafi być ono naprawdę uciążliwe. Przede wszystkim dlatego, że powinno odbywać się rano i wieczorem, czyli w porach, gdy słońce jest nisko, a promienie słoneczne nie poparzą mokrych roślin. To czasochłonne zajęcie, które z pewnością wolelibyśmy zastąpić czymś przyjemniejszym. Aby ułatwić sobie nawadnianie ogrodu, postawmy na automatyczny system nawadniania. Taka inwestycja prędko się nam opłaci – my będziemy mogli zająć się w tym czasie innymi pracami, a system nawodni nasz ogród w oszczędny, bardziej ekonomiczny sposób. Rozważmy wykorzystanie takiego systemu w naszym ogrodzie, przede wszystkim na etapie tworzenia projektu.

Postaw na odpowiedni styl

Niektóre style aranżacji ogrodów są dużo mniej wymagające niż inne. Na przykład styl wiejski, prowansalski czy angielski charakteryzują się dużą swobodą. Choć różnią się wykorzystaną roślinnością i samym celem powstania, łączy ich to, że znacznie lepiej wyglądają one w bardziej nieokrzesanych formach. Wówczas nie będziemy zmuszeni do tego, by często starannie przycinać krzewy, formować je w geometryczne kształty czy kosić trawnik.

Innym stylem, który może sprawdzić się u tych, którzy nie mają wiele czasu na pielęgnację ogrodu, jest styl skandynawski. Jego specyficzną cechą jest minimalizm – nie znajdziemy tak zbyt wiele elementów. Najważniejsze są skalniaki, trawnik oraz trawy ozdobne. Od roślin ważniejsze wydaje się być tu miejsce na odpoczynek wraz z najbliższymi. Decydując się na taki ogrodów, przez niewielką ilość wymagających roślin, uprościmy sobie jego pielęgnację.

Specjaliści z zakresu pielęgnacji ogrodów

Choć wielu z nas marzy o zadbanym ogrodzie, niewielu naprawdę potrafi o nie właściwie zadbać. Z tego względu warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalistów od pięknych ogrodów. Przykładowo, firma ogrodnicza Green Solutions oferuje kompleks usług, które pozwolą nam holistycznie zadbać o nasz ogród. Możemy zaplanować z nimi przestrzeń w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać każdy metr, mając na uwadzę estetykę i praktykę. Z ich pomocą zainstalujemy też automatyczny system nawadniania. Specjaliści Green Solutions zapewniają dokładność przy wykonywaniu przez nich prac pielęgnacyjnych. Dzięki wiedzy i zdobytemu doświadczeniu poradzą sobie z każdym ogrodem.

Opcja oddania komuś opieki nad naszym ogrodem to przepis na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ale i na poczucie pewności, że rośliny będzie odpowiednio zadbane.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści