13 lipca 2020

Jak ekologicznie dbać o ogród?

Ekologiczne ogrodnictwo to pomysł na uprawę wszelkiego rodzaju roślin w zgodzie z naturą. W związku z tym, jeśli chcemy, aby tak było, musimy zrezygnować z chemii, jaką są środki ochrony roślin, czy mineralne nawozy sztuczne. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, jednak przy odrobinie wysiłku każdy będzie w stanie sobie z nim poradzić. Jak ekologicznie dbać o ogród?

Dlaczego warto ekologicznie dbać o swój ogród?

Aktualnie praktycznie jest ekologiczne. Dzieje się tak dlatego, że każdy chce dbać o naszą planetę, która jest przecież tak ważna. W związku z tym moda ta zawitała także do ogrodów. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że nie jest to chwilowy trend, a bardziej powrót do samych korzeni. Spora część osób twierdzi, że prowadzenie ekologicznego ogrodu wiąże się ze sporymi wydatkami. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a takie działanie może nawet pozwolić nam na niemałe oszczędności. Oczywiście jest to znacznie bardziej czasochłonne oraz wymaga sporego doświadczenia, oraz wiedzy. Jednak każdy jest w stanie ją przyswoić na przykład odwiedzając i regularnie czytając porady na portalu Poradnik Ogrodniczy.

Dbanie o ziemię

Najważniejszą rzeczą, jakiej trzeba się przyjrzeć, jeśli chcemy prowadzić nasz ogród bez chemii, jest zadbanie o glebę. Chyba każdy ogrodnik wie, że to właśnie ziemia jest najistotniejszym elementem ogrodowego ekosystemu. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że zdrowa gleba jest w stanie zapewnić nam zarówno udane uprawy warzyw, jak i wielu roślin ozdobnych. Nie możemy również zapomnieć, że ziemia to nie tylko podłoże dla roślin, w którym mogą znaleźć wszelkie niezbędne składniki pokarmowe, a także miejsca życia owadów, dżdżownic oraz setek tysięcy niezwykle pomocnych dla naszego ogrodu mikroorganizmów.

Nie przekopywanie głęboko ziemi

Takie działanie powinno być przez nas przeprowadzane tak rzadko, jak to tylko możliwe. Dlaczego? Ponieważ głębokie przekopywanie ziemi zaburza naturalną równowagę, jaka panuje w naszej glebie. Co zatem powinniśmy robić? Warto ściółkować jedynie dwukrotnie w sezonie za pomocą dojrzałego kompostu, którego zadaniem jest przyciąganie wiele dżdżownic. Należy również raz na kilka lat zastosować tak zwany przekompostowany obornik, czy też jego granulowaną formę. Nie możemy również zapomnieć o regularnym nawadnianiu gleby biohumusem.

Założenie kompostownika

Wykorzystajmy wszystkie drobne patyki, jesienne liście, skoszoną trawę oraz wszelkie organiczne resztki pochodzące z kuchni, a nawet starą tekturę czy wytłoczki po jajkach. Możemy również wyrzucać na kompost wszelkie rośliny ogrodowe, chwasty oraz jednoroczne. Jak dbać o kompostownik?

  • Wymieszane przez nas składniki należy dodawać warstwami, do momentu, kiedy kompostownik nie będzie zupełnie pełny. Takie działanie zatrzymuje wewnątrz ciepło, dzięki czemu proces kompostowania zostaje przyspieszony;
  • Pryzmy powinny być systematycznie przewracane, dzięki czemu napowietrzmy ją oraz zapobiegniemy zaleganiu wody;
  • Pryzma powinna mieć idealna wilgotność;
  • W następnym sezonie możemy wykorzystywać przygotowany przez nas kompost.

Rezygnacja z chemicznych środków ochrony roślin

Spora część chemicznych środków ochrony roślin to nic innego jak preparaty nieselektywne. Takie środki są bardzo szkodliwe dla całej fauny. W naturalnym ogrodzie należy zadbać o to, aby między organizmami pożytecznymi oraz szkodliwymi panowała idealna równowaga. W związku z tym wszelkie środki chemiczne powinny zostać ograniczone do absolutnego minimum. Tylko takie działanie pozwoli nam prowadzić ekologiczny ogród.

Artykuł partnerski.

Powiązane treści