14 czerwca 2023

Huśtawka ogrodowa – jak zbudować własną?

Idzie lato, a wraz z nim długie słoneczne dni, kiedy można poleniuchować w cieniu, zajmując się wyłącznie słodkim nicnierobieniem. W tym klimacie niezastąpiona jest huśtawka w ogrodzie, na tarasie czy nawet większym balkonie. Dziś tłumaczymy, jak zbudować huśtawkę ogrodową, aby czas spędzony na świeżym powietrzu cieszył nas jeszcze bardziej. Nawet nie przeczuwasz, jaką przyjemność dostarczy ci huśtawka na drzewie albo z bali. Ile kosztuje gotowa huśtawka ogrodowa? To nie są wielkie pieniądze, ale radość ogromna.

Huśtawki ogrodowe są doskonałym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu. Najpopularniejsze są huśtawki drewniane oraz metalowe ze stelażem. Można spotkać huśtawki podwieszane do sufitu, innym typem jest huśtawka ogrodowa na drzewie. Ergonomiczne kształty huśtawek ogrodowych dostępnych w handlu zapewniają wygodę i komfort. Gwarancją spokojnego wypoczynku jest gotowa huśtawka z moskitierą.

Huśtawka ogrodowa – jak zrobić samemu?

Huśtawka zapewnia doskonały relaks w ciepłe dni. Samodzielnie wykonana pozwoli na oryginalne zagospodarowanie ogródka lub tarasu, a dzięki wygodnym poduszkom będziesz miał komfortowy odpoczynek także w pozycji leżącej. Co ważne, na huśtawce ogrodowej może przebywać więcej niż jedna osoba, co daje nieograniczone możliwości zabawy we dwoje. Z huśtania nigdy się nie wyrasta!

Nie ma jednak wątpliwości, że tysiąc ciekawych pomysłów na zabawę znajdują najmłodsi. Samodzielnie wykonana huśtawka ogrodowa dla dzieci zmieści się nawet na małych lub nieustawnych posesjach. Jak zbudować huśtawkę ogrodową według własnego projektu? Niezależnie od koncepcji zagospodarowania ogrodu projekt powinien uwzględniać uwarunkowania terenu, rodzaj materiału, z którego wykonamy huśtawkę oraz sposób wykonania.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z bali?

Aby zrobić huśtawkę ogrodową w formie ławki z bali, powinniśmy mieć dziewięć belek o długości ok. 2,5-3 m. Im dłuższe elementy, tym nasza ławka będzie szersza i głębsza. Średnica każdego elementu musi mieć co najmniej 10 cm. Potrzebne są także łańcuchy, haki i zaczepy, śruby z podkładami, kotwy lub zastrzały usztywniające oraz metalowe pręty gwintowane o długości ok. 1 m.

Na czym postawić huśtawkę ogrodową?

Teren pod huśtawkę powinien być miękki, by złagodzić ewentualny upadek. Najlepiej, żeby to była gęsta murawa lub drobny piasek. Jak zakotwiczyć huśtawkę ogrodową? Dla lepszej stabilizacji można ją zabetonować w podłożu, ale trzeba pamiętać, że wówczas nie będzie nadawała się do przesunięcia. Montaż rozpoczynamy od skrzyżowania belek będących podstawą. Po obu stronach należy zamontować słupki podporowe. Na górze podstawy umieszcza się belkę huśtawki, a do niej mocuje się ławkę. Wzmocnienie górnej belki zapewniają obejma, zastrzały i kotwy.

Jak zrobić siedzisko do huśtawki ogrodowej?

Huśtawka ogrodowa może mieć siedzisko drewniane, gumowe, proste lub w formie ławy. Jego wielkość zależy od naszych potrzeb. Im głębsze, tym większy komfort użytkowania. Konstrukcję drewnianą ławki można wzmocnić prętami. Na koniec za pomocą haków i karabińczyków mocujemy łańcuchy do drewnianej belki. Najtrudniejsze do wykonania może być siedzisko, dlatego warto rozważyć zakup gotowego produktu.

Jakie drzewo na huśtawkę ogrodową?

Na huśtawkę nadają się modrzew, jesion, sosna, świerk, buk, akcja i dąb. Zdecydowanie odporniejsze jest drewno egzotyczne. Drewno powinno być dobrze wysuszone, okorowane i wygładzone papierem ściernym, a następnie zabezpieczone impregnatem. Huśtawka ogrodowa drewniana musi być estetycznym elementem wyposażenia posesji, stanowiąc ozdobę przestrzeni wokół domu i zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek?

Podobne czynności wykonuje się podczas montażu huśtawki z kantówek. Aby zrobić prostą huśtawkę, potrzebujemy dziewięciu sztuk – pięć z nich o długości 2,5-3 m, a pozostałe cztery ok. 1-1,5 m. Cztery długie deski służą do wykonania dwóch trójkątów stanowiących boki konstrukcji, które łączymy za pomocą długiej belki ustawionej poprzecznie. Na niej zawiśnie siedzisko. Trójkąty zostaną dodatkowo wzmocnione zamontowanymi poprzecznie krótkimi belkami (po jednej na trójkąt) oraz po jednej krótkiej belce w górnej strefie, gdzie skrzyżowane w trójkąty belki łączą się z górnym elementem konstrukcji.

Jak zrobić stelaż do huśtawki ogrodowej?

Najważniejszym elementem huśtawki ogrodowej jest stelaż. Aby był bezpieczny dla użytkowników, trzeba go wykonać z materiałów o dużej wytrzymałości. Projektując, należy wziąć pod uwagę obciążenie huśtawki. W przypadku dziecięcych jest to ok. 70 kg, a wieloosobowa musi udźwignąć ok. 400 kg. Najbardziej wytrzymałym elementem huśtawki powinna być rama oraz nogi boczne.

Daszek na huśtawkę ogrodową

Daszek do zakupionej lub samodzielnie wykonanej huśtawki można uszyć we własnym zakresie. Kluczowy jest wybór odpowiedniego materiału. Huśtawki posiadają zwykle obszycia z poliestru lub bawełny, przy czym poliester mniej nasiąka wodą. By prawidłowo dopasować zadaszenie, wymierz szerokość i długość siedziska. Daszek powinien być tak zaprojektowany, aby ławka była całkowicie zasłonięta przed słońcem. Do obszycia użyj maszyny do szycia i mocnych nici, a następnie przymocuj zadaszenie do stelaża za pomocą wiązań lub specjalistycznych spinaczy.

Czym pomalować huśtawkę ogrodową?

W handlu dostępnych jest wiele preparatów, które nadają się do malowania huśtawki drewnianej. Może to być bejca plus lakier lub modna ostatnio lakierobejca. Huśtawkę ogrodową najczęściej malujemy lakierem bezbarwnym lub farbą w naturalnym, drewnianym odcieniu. Jeśli w domu są dzieci, warto ożywić wygląd huśtawki przy pomocy pięknych, pastelowych kolorów.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

 

Powiązane treści