22 marca 2021

Jak zaplanować przestrzeń dla dzieci w przydomowym ogrodzie?

Własny ogród to ogromne udogodnienie dla rodziny z małymi dziećmi. Te mają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy zwykła huśtawka ogrodowa, piaskownica i zjeżdżalnia, aby maluchom sprawdzić wiele radości i sprawić, że nie będą się nudziły. W jaki sposób zaplanować przestrzeń, aby nie traciła na tym roślinność? Podpowiadamy.

Gdzie powinna stanąć huśtawka ogrodowa? – wygospodarowanie miejsca na mały plac zabaw

Jeśli ogród założony został wcześniej, na pewno znajduje się w nim już wybrana roślinność. Najlepiej poszukiwać więc lokalizacji, w której nie będzie konieczności przesadzania zbyt wielu okazów, szczególnie, jeśli są już dość duże. Nie każda roślina dobrze znosi zmianę swojego położenia i podłoża, a szkoda jest stracić taką, którą hoduje się od lat. Plac zabaw najlepiej zaplanować w miejscu, w którym teren jest dość płaski, aby można było ustawiać na nim przyrządy takie, jak huśtawka ogrodowa, zjeżdżalnia, czy ścianka do wspinaczki. Można również wykorzystać dobrze naturalne ukształtowanie terenu, czy pobliskie drzewa, na których zawiśnie wygodny hamak dla dzieci i dorosłych.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, które mają korzystać z placu. Najlepiej więc decydować się na urządzenia certyfikowane i sprawdzone. Wiele firm oferujących huśtawki i zjeżdżalnie ma w swojej ofercie również ich montaż, z czego warto skorzystać. Wszystkie urządzenia tego typu wymagają również systematycznych przeglądów, które najlepiej jest powierzyć specjalistom.

Piaskownica i basen ogrodowy dla dzieci

Latem dzieci chętnie spędzają całe dnie w ogrodzie, jeśli tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne. Najmłodsi bardzo cenią sobie możliwość zabawy w piasku. Niewielka piaskownica nie jest dużym kosztem, a z pewnością wystarczy dzieciom na lata. Ważne jest jedynie, aby zadbać o zakup piasku z pewnego źródła. Musi być on bezpieczny i przebadany. Istotne jest również, aby na noc zakrywać piasek, ponieważ chętnie załatwiają się w nim okoliczne koty i inne zwierzęta. Wówczas można mieć pewność, że piaskownica jest dla najmłodszych w pełni bezpieczna.

Jeśli warunki przestrzenne pozwalają na to, dzieciom można sprawić wiele radości, ustawiając w ogrodzie basen. Producenci dostarczają dziś wielu różnych opcji w rozmaitych rozmiarach. W zależności od wieku użytkowników i potrzeb, można postawić zwykły brodzik lub duży i całkiem funkcjonalny basen, z którego skorzysta cała rodzina. Jeśli zdecydujemy się na większą inwestycję, wówczas warto zadbać również o filtry do wody i inne akcesoria, pozwalające miło spędzać czas.

Boisko do gry w piłkę

Dzieci uwielbiają sport i chętnie grają razem w piłkę nożną lub koszykówkę. Są to zabawy inwazyjne, które mogą zaszkodzić roślinności znajdującej się w ogrodzie. Warto rozważyć ogrodzenie niewielkiego terenu, na którym dzieci miałyby możliwość zabawy z piłką, nie szkodząc przy tym całemu ogrodowi. Zwykle brakuje jednak wolnej przestrzeni, co oznacza, że cały ogród pozostaje do dyspozycji najmłodszych.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści