Czy ogrzewanie przenośne na taras lub balkon jest skuteczne? Zapoznaj się z artykułem i przekonaj się jak umilić jesienne wieczory.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje ogrzewaczy tarasowych.
- Jak zamontować ogrzewacz elektryczny na tarasie lub balkonie.
- W jaki sposób dobrać moc ogrzewacza do powierzchni tarasu lub balkonu.
- Jak wykorzystać lampki grzewcze i kominki zewnętrzne na tarasie.
Sprawdź też: Grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe – które wybrać do łazienki?
Kiedy na dworze robi się chłodniej, większość osób rezygnuje z przebywania na zewnątrz. Takie zachowanie sprawia, że tracą oni możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu i piękne jesienne i zimowe widoki. Rozwiązaniem jest odpowiednie ogrzewanie tarasu zimą, pozwalające na spędzanie długich chwil poza domem, nawet w bardzo zimne dni.
Rodzaje ogrzewaczy tarasowych – dodatkowe funkcje. Co wybrać?
Ogrzanie domu jest obecnie bardzo proste. W tym celu wykorzystuje się m.in. konwektory grzewcze, których działanie opiera się o mechanizm cyrkulacji powietrza. Niestety, ze względu na konieczność wykonania specjalnej instalacji oraz nieefektywność ogrzewania w warunkach stałego dostępu zimnego powietrza, nie nadają się one do ogrzewania otwartych powierzchni. Czym najlepiej ogrzać taras lub balkon?
Do wyboru jest wiele rozwiązań, które posiadają zróżnicowane funkcje oraz zapewniają nieco inny rodzaj komfortu cieplnego. Na rynku można spotkać promienniki elektryczne, nagrzewnice, biokominki, a także specjalne lampy nagrzewające. Poniżej znajdziesz informacje i porady dotyczące najlepszych i najczęściej stosowanych rozwiązaniach.
Nagrzewnice gazowe tanio i szybko rozgrzewające atmosferę na tarasie
Ogrzewanie tarasowe gazowe jest zwykle zasilane z butli gazowej i nie wymaga dodatkowych instalacji. Taki sposób dostarczania energii jest dość wydajny i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na obecność systemów zabezpieczających, które odetną dopływ gazu w razie zgaśnięcia płomienia. Taki system posiada wiele nowoczesnych modeli.
Nagrzewnice olejowe
Nagrzewnice olejowe są bardzo wydajne, a przy tym tanie w eksploatacji. Oznacza to, że mogą ogrzać naprawdę sporą kubaturę. Niestety, urządzenia tego typu wydzielają spaliny, przez co raczej nie stosuje się ich na tarasach czy balkonach.
Nagrzewnice elektryczne na balkon i do przytulnego tarasu
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie elektryczne na taras. Nagrzewnice elektryczne są dość oszczędne w użytkowaniu, a ciepło, które emitują jest podobne do tego pochodzącego od słońca. Oznacza to, że ogrzewają one przedmioty znajdujące się w otoczeniu, a nie samo powietrze. Tworzy to miły efekt, którego można doświadczyć, wystawiając się na działanie promieni słonecznych w mroźny dzień.
Główną wadą tego rodzaju nagrzewnic jest konieczność zasilania ich z gniazdka. Alternatywą jest elektryczna nagrzewnica przenośna, która jest jednak mniej wydajna i bardziej kosztowna.
Promiennik podczerwieni – ogrzewanie na Infrared (podczerwień) domu lub jego pomieszczeń
Promiennik podczerwieni na taras lub balkon jest uważany za jedno z najlepszych rozwiązań. Urządzenie tego typu w błyskawicznym tempie emitują ukierunkowane ciepło. Ich zaletą jest duży zasięg i stosunkowo niewielki pobór energii. Jaki promiennik podczerwieni wybrać na taras? Najlepiej taki wykonany ze stali nierdzewnej i odpowiednio zabezpieczony przed wodą. Najniższa klasa wodoodporności powinna wynosić IP23.
Ważne funkcje nagrzewnic i promienników
Nagrzewnice, niezależnie od rodzaju mogą posiadać szereg funkcji ułatwiających codzienną eksploatację. Są to m.in.:
- możliwość regulacji mocy,
- system zabezpieczający przed przegrzaniem,
- regulacja wysokości,
- dodatkowe oświetlenie,
- możliwość zdalnego sterowania.
Zalety i wady poszczególnych rodzajów ogrzewania
Wybór właściwego źródła ciepła zależy od wielu czynników, które prezentuje poniższa tabela.
Nazwa | Zalety | Wady |
Nagrzewnica elektryczna | Duża moc, zróżnicowane modele dostępne na rynku, bezpieczeństwo. | Konieczność podłączenia urządzenia do sieci. |
Nagrzewnica olejowa | Duża wydajność, tanie paliwo. | Wydzielanie spalin. |
Nagrzewnica gazowa | Tanie paliwo, brak spalin. | Możliwość zgaszenia płomienia, przez co nagrzewnica może stwarzać niebezpieczeństwo. |
Promiennik IR | Natychmiastowy efekt ciepła, brak nieprzyjemnych zapachów, bezpieczeństwo użytkowania. | Konieczność podłączenia urządzenia do sieci. |
Elektryczny ogrzewacz tarasowy – montaż na tarasie lub balkonie
Wybierając elektryczne ogrzewanie, należy zastanowić się nad sposobem montażu całej instalacji. Jak zrobić ogrzewanie tarasu? W pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę odległość najbliższego gniazdka elektrycznego od miejsca, które ma być ogrzane. Nad tą kwestią warto się zastanowić już przed zakupem urządzenia, tak aby uniknąć budowy skomplikowanych konstrukcji.
W drugim kroku warto rozważyć poszczególne modele ogrzewaczy elektrycznych. Warianty sufitowe będą wymagały haka lub śrub do montażu. Pod tym względem najwygodniejsze będą modele stojące, które w zasadzie są gotowe do użycia po wyciągnięciu z opakowania i podłączeniu do prądu. Jak widzisz, nie trzeba więc wiele, aby zacząć korzystać z urządzeń, a ciepłem można zacząć się cieszyć niemal od razu.
Jak dobrać moc ogrzewacza do powierzchni tarasu lub balkonu?
Istotną kwestią podczas doboru mocy nagrzewnicy jest określenie obszaru, który ma być ogrzany. Nie zawsze będzie to cała powierzchnia balkonu lub tarasu, a najczęściej jedynie mała ich część. Nie warto inwestować w modele o zbyt dużej mocy, ponieważ będą one zużywać niewspółmiernie wiele energii, a wytworzone ciepło pozostanie niewykorzystane. To niekorzystne nie tylko ze względu na dodatkowe koszty, ale również środowisko naturalne.
Po ustaleniu powierzchni ogrzewanej czas przystąpić do zastanowienia się nad stopniem osłonięcia terenu. Na otwartych przestrzeniach lepiej sprawdzą się ogrzewacze o większej mocy. Najbezpieczniej jest kupić urządzenie z regulacją i dostosowywać ją do aktualnych warunków. Takie rozwiązanie pozwala na płynne dostosowywanie ilości ciepła, a także przenoszenie go pomiędzy różnie osłoniętymi przestrzeniami.
Jakiej mocy ogrzewacz kupić? Standardowo zakłada się, że ogrzewacz o mocy 3000 W będzie w stanie ogrzać nieco więcej niż 20 m2 przestrzeni. Moc ta musi być większa w przypadku ogrzewaczy wiszących lub ustawionych na otwartym terenie. Np. w pustej przestrzeni urządzenie o mocy 2000 W zapewni ciepło na ok. 10 m2, a w terenie półotwartym aż 15 m2.
Lampki grzewcze i kominki zewnętrzne – wykorzystaj ich walory cieplne na tarasie
Elektryczna lampa grzewcza na taras ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest błyskawiczne rozpoczęcie nagrzewania i skierowanie strumienia ciepła wprost w docelowe miejsce. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest również łatwy montaż oraz energooszczędność. Są trwałe, funkcjonalne i uniwersalne. Wielu użytkowników nie decyduje się na takie modele przez wzgląd na ich dość pospolity wygląd.
Wielbicielom tworzenia unikalnego klimaty z pewnością bardziej do gustu przypadną paleniska tarasowe lub biokominki. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i prezentuje się naprawdę niezwykle. Niestety, sporą wadą tego typu produktów jest ich mała wydajność i konieczność ciągłego dokładania do nich opału. Dla prawdziwych miłośników żywego ognia nie będzie to jednak z pewnością dużym problemem.
FAQ
Jakie funkcje powinien mieć ogrzewacz na taras lub balkon?
Podczas kupowania ogrzewaczy na taras lub balkon warto zwrócić uwagę na materiał wykonania sprzętu. Powinien być mocny i wodoodporny. Innymi ważnymi cechami są obecność systemów zabezpieczających przed przegrzaniem, zdalne sterowanie oraz regulacja wysokości.
Jaką moc powinien mieć ogrzewacz w zależności od wielkości tarasu/balkonu?
Przyjmuje się, że ogrzewacz 2000 W jest w stanie nagrzać ok 10m2 przestrzeni otwartej. W przypadku przestrzeni półotwartej będzie to już 15 m2. Warto też wziąć pod uwagę, że ogrzewacze wiszące wymagają większej mocy, niż stojące odpowiedniki.