Grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe – które wybrać do łazienki?

W łazienkach wykorzystuje się mocno zróżnicowane urządzenia grzewcze, których zadaniem jest zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego. Oprócz rozwiązań systemowych chętnie używa się też grzejników przenośnych. Jakie modele sprawdzają się najbardziej i które z nich wprowadzić do komfortowej łazienki? O tym opowiemy poniżej.

Grzejniki przenośne w łazienkach – dodatek, który daje komfort

Podstawą systemu grzewczego są oczywiście instalacje z centralnym piecem lub ogrzewanie podłogowe. To jednak nie wszystko. Wiele osób stosuje dodatkowo urządzenia przenośne, których zadaniem jest dogrzanie łazienki.

Powszechnie używa się produktów elektrycznych i gazowych. I właśnie na nich chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując, czym się różnią i jak wpływają na komfort cieplny w łazienkach.

Grzejniki elektryczne – ciepło o wielu twarzach

Przenośne grzejniki elektryczne występują w wielu wariantach. Najczęściej na rynku pojawiają się:

 • promienniki,
 • konwektory,
 • termowentylatory,
 • grzejniki olejowe.

Promienniki pozwalają uzyskać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu dzięki wykorzystaniu podczerwieni. Fale nagrzewają wszystkie ciała stałe, które znajdą na swojej drodze. Dopiero one oddają ciepło do wnętrza i nagrzewają pomieszczenie. Promienniki umożliwiają kierunkowanie strumienia ciepła oraz podnoszenie temperatury tylko w wybranej części łazienki, co jest niemożliwe przy tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych.

Konwektory, to z kolei urządzenia wykorzystujące właśnie konwekcję. Znajdująca się w ich wnętrzu grzałka podnosi temperaturę powietrza, które następnie wędruje ku sufitowi. Gdy z czasem się wychładza, zaczyna opadać w stronę podłogi. Konwektory należą do tanich w zakupie i utrzymaniu produktów. Szybko nagrzewają wnętrze, ale też równie szybko się wychładzają.

Termowentylator wysusza i również wymusza obieg powietrza w łazienkach. Jak działa? Wentylator zasysa chłodne powietrze do wnętrza. Znajdująca się wewnątrz urządzenia grzałka ogrzewa je, a następnie wydmuchuje je z powrotem. Termowentylatory szybko podnoszą temperaturę i działają kierunkowo, co przydaje się, gdy chce się szybko i sprawnie ogrzać część łazienki.

Na koniec pozostawiliśmy modele olejowe. Grzejniki tego typu wypełniono, jak łatwo się domyślić, olejem, który podgrzewa specjalna grzałka. Urządzenie nagrzewa się powoli, ale także dobrze zachowuje temperaturę, dzięki czemu odpowiednie warunki we wnętrzu utrzymują się przez długi czas.

Grzejniki gazowe – jak skutecznie ogrzać łazienkę?

Z drugiej strony na rynku można znaleźć praktyczne, przenośne grzejniki gazowe. Do podstawowych rodzajów zalicza się modele:

 • na podbłękit,
 • na podczerwień,
 • z katalizatorem.

Piecyki na podbłękit spalają gaz w stalowych palnikach. Niemal natychmiast odczuwa się efekt działania piecyka, który równocześnie wykorzystuje efekt konwekcji i promieniowania. Takie rozwiązanie sprawdza się do ogrzewania niewielkich i średniej wielkości pomieszczeń.

W piecykach na podczerwień zasada działania jest dość podobna, jak w wyżej opisanych urządzeniach na podbłękit. Różnica polega na zastosowaniu zamiast palnika metalowego wersji ceramicznej, która znacznie dłużej utrzymuje ciepło.

W grzejnikach z katalizatorem elementem grzewczym jest płyta wykonana z włókien ceramicznych. Emituje ciepło powierzchniowo przez naprawdę długi czas.

Który grzejnik lepiej wybrać?

Każde urządzenie grzewcze dopasowuje się do potrzeb i możliwości danego użytkownika. Praktyczne rozwiązania elektryczne bywają szczególnie chętnie używane do dogrzewania wnętrz w okresie wiosenno-letnim lub wtedy, gdy akurat pojawia się potrzeba podniesienia nieco temperatury w łazience.

Do długofalowego użytkowania lub jako zastępstwo dla standardowej instalacji grzewczej lepiej jednak postawić na piecyki gazowe. Dlaczego? Koszt ich eksploatacji jest mimo wszystko niższy niż przy urządzeniach elektrycznych.

Warto także zastanowić się nad sposobem używania grzejników. Jeżeli chce się utrzymać temperaturę przez dłuższy czas, warto wybrać grzejniki olejowe. Jeśli natomiast temperatura ma być podniesiona błyskawicznie, zdecydowanie lepiej sprawdzają się praktyczne termowentylatory lub piecyki na podbłękit.

Opcji jest wiele – trzeba tylko zastanowić się, która z nich sprawdzi się najlepiej w danych warunkach.

***

Chcesz ogrzać łazienkę, ale nie wiesz, jak to zrobić najlepiej? Na stronie: https://econovli.pl/41-grzejnik-lazienkowy-elektryczny-grzejnik-elektryczny-lazienkowy-grzejniki-elektryczne-lazienkowe znajdziesz wiele praktycznych porad od doświadczonych ekspertów z branży grzewczej.

Podobne posty

 • Instalacje fotowoltaiczne – panele wykorzystujące darmowe źródło energiiInstalacje fotowoltaiczne – panele wykorzystujące darmowe źródło energii W pełni ekologiczny dom opierać się może na kilku systemach. Instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy rekuperacje są jednymi z rozwiązań, jakie możemy zastosować w zasadzie w każdym budynku. Ich atrakcyjność wynika z faktu, iż nie tylko są […]
 • Czym charakteryzują się rolety plisowane?Czym charakteryzują się rolety plisowane? Rolety są aktualnie najpopularniejszym dopełnieniem okien, pozwalającym zaciemnić pomieszczenie. Powszechnie znane są tylko standardowe rolety wolnowiszące, regulowane za pomocą odpowiednich sznurków przymocowanych do odpowiedniego mechanizmu. […]
 • Laryngolog – kiedy warto udać się do lekarza specjalisty?Laryngolog – kiedy warto udać się do lekarza specjalisty? Regularne badania oraz wizyty u lekarzy specjalistów są w stanie uchronić nas przed wieloma schorzeniami i chorobami. Warto konsultować się z doświadczonymi ekspertami, których wiedza pozwala na szybkie wykrycie niepokojących zmian. Laryngolog […]
 • Jak zapobiec pękaniu ścian w domu i w mieszkaniu?Jak zapobiec pękaniu ścian w domu i w mieszkaniu? Po pomalowaniu ścian w remontowanym domu lub mieszkaniu na pożądany kolor może się okazać, że pomimo wykonania tynków gipsowych, ściany miejscowo zaczynają pękać. Przyczyn pękania ścian jest wiele, a najczęściej jest to osiadanie budynku, […]
 • Jak ciekawie urządzić mały przedpokój?Jak ciekawie urządzić mały przedpokój? Zazwyczaj główna uwaga podczas aranżowania domowych wnętrz skupia się na kuchni, salonie i sypialni. Często zapomina się o pomieszczeniu, które stanowi bramę do każdego mieszkania lub domu, czyli o przedpokoju. Bywa on zaniedbywany, zwłaszcza […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]