Grzejniki elektryczne i grzejniki gazowe – które wybrać do łazienki?

W łazienkach wykorzystuje się mocno zróżnicowane urządzenia grzewcze, których zadaniem jest zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego. Oprócz rozwiązań systemowych chętnie używa się też grzejników przenośnych. Jakie modele sprawdzają się najbardziej i które z nich wprowadzić do komfortowej łazienki? O tym opowiemy poniżej.

Grzejniki przenośne w łazienkach – dodatek, który daje komfort

Podstawą systemu grzewczego są oczywiście instalacje z centralnym piecem lub ogrzewanie podłogowe. To jednak nie wszystko. Wiele osób stosuje dodatkowo urządzenia przenośne, których zadaniem jest dogrzanie łazienki.

Powszechnie używa się produktów elektrycznych i gazowych. I właśnie na nich chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując, czym się różnią i jak wpływają na komfort cieplny w łazienkach.

Grzejniki elektryczne – ciepło o wielu twarzach

Przenośne grzejniki elektryczne występują w wielu wariantach. Najczęściej na rynku pojawiają się:

 • promienniki,
 • konwektory,
 • termowentylatory,
 • grzejniki olejowe.

Promienniki pozwalają uzyskać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu dzięki wykorzystaniu podczerwieni. Fale nagrzewają wszystkie ciała stałe, które znajdą na swojej drodze. Dopiero one oddają ciepło do wnętrza i nagrzewają pomieszczenie. Promienniki umożliwiają kierunkowanie strumienia ciepła oraz podnoszenie temperatury tylko w wybranej części łazienki, co jest niemożliwe przy tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych.

Konwektory, to z kolei urządzenia wykorzystujące właśnie konwekcję. Znajdująca się w ich wnętrzu grzałka podnosi temperaturę powietrza, które następnie wędruje ku sufitowi. Gdy z czasem się wychładza, zaczyna opadać w stronę podłogi. Konwektory należą do tanich w zakupie i utrzymaniu produktów. Szybko nagrzewają wnętrze, ale też równie szybko się wychładzają.

Termowentylator wysusza i również wymusza obieg powietrza w łazienkach. Jak działa? Wentylator zasysa chłodne powietrze do wnętrza. Znajdująca się wewnątrz urządzenia grzałka ogrzewa je, a następnie wydmuchuje je z powrotem. Termowentylatory szybko podnoszą temperaturę i działają kierunkowo, co przydaje się, gdy chce się szybko i sprawnie ogrzać część łazienki.

Na koniec pozostawiliśmy modele olejowe. Grzejniki tego typu wypełniono, jak łatwo się domyślić, olejem, który podgrzewa specjalna grzałka. Urządzenie nagrzewa się powoli, ale także dobrze zachowuje temperaturę, dzięki czemu odpowiednie warunki we wnętrzu utrzymują się przez długi czas.

Grzejniki gazowe – jak skutecznie ogrzać łazienkę?

Z drugiej strony na rynku można znaleźć praktyczne, przenośne grzejniki gazowe. Do podstawowych rodzajów zalicza się modele:

 • na podbłękit,
 • na podczerwień,
 • z katalizatorem.

Piecyki na podbłękit spalają gaz w stalowych palnikach. Niemal natychmiast odczuwa się efekt działania piecyka, który równocześnie wykorzystuje efekt konwekcji i promieniowania. Takie rozwiązanie sprawdza się do ogrzewania niewielkich i średniej wielkości pomieszczeń.

W piecykach na podczerwień zasada działania jest dość podobna, jak w wyżej opisanych urządzeniach na podbłękit. Różnica polega na zastosowaniu zamiast palnika metalowego wersji ceramicznej, która znacznie dłużej utrzymuje ciepło.

W grzejnikach z katalizatorem elementem grzewczym jest płyta wykonana z włókien ceramicznych. Emituje ciepło powierzchniowo przez naprawdę długi czas.

Który grzejnik lepiej wybrać?

Każde urządzenie grzewcze dopasowuje się do potrzeb i możliwości danego użytkownika. Praktyczne rozwiązania elektryczne bywają szczególnie chętnie używane do dogrzewania wnętrz w okresie wiosenno-letnim lub wtedy, gdy akurat pojawia się potrzeba podniesienia nieco temperatury w łazience.

Do długofalowego użytkowania lub jako zastępstwo dla standardowej instalacji grzewczej lepiej jednak postawić na piecyki gazowe. Dlaczego? Koszt ich eksploatacji jest mimo wszystko niższy niż przy urządzeniach elektrycznych.

Warto także zastanowić się nad sposobem używania grzejników. Jeżeli chce się utrzymać temperaturę przez dłuższy czas, warto wybrać grzejniki olejowe. Jeśli natomiast temperatura ma być podniesiona błyskawicznie, zdecydowanie lepiej sprawdzają się praktyczne termowentylatory lub piecyki na podbłękit.

Opcji jest wiele – trzeba tylko zastanowić się, która z nich sprawdzi się najlepiej w danych warunkach.

***

Chcesz ogrzać łazienkę, ale nie wiesz, jak to zrobić najlepiej? Na stronie: https://econovli.pl/41-grzejnik-lazienkowy-elektryczny-grzejnik-elektryczny-lazienkowy-grzejniki-elektryczne-lazienkowe znajdziesz wiele praktycznych porad od doświadczonych ekspertów z branży grzewczej.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

 • Jakie czujniki warto zainstalować w domu?Jakie czujniki warto zainstalować w domu? Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, pewnie i bezpiecznie. Zwykle przywiązujemy wagę do solidnych drzwi wejściowych, antywłamaniowych zamków, okien, bram garażowych. Skupiamy się zatem głównie na zabezpieczeniach przed […]
 • Mega Andrea jako producent konstrukcji stalowychMega Andrea jako producent konstrukcji stalowych Mega Andrea to firma założona w 2015 roku. Jako producent konstrukcji stalowych posiada bogatą ofertę usług. Szybkie terminy realizacji zamówień, dokładny montaż oraz wyszkolona kadra pomagają wzbudzać zaufanie wśród zainteresowanych […]
 • Jak wykonać izolację budynku, aby w domu nie było wilgoci?Jak wykonać izolację budynku, aby w domu nie było wilgoci? Podczas budowy domu niezwykle ważną czynnością jest izolacja fundamentów, które to dobrze ochroni budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci. W jaki sposób przebiega wykonanie izolacji oraz z jakich materiałów należy ją […]
 • Jak wybrać i gdzie kupić dobre koła do kosiarki?Jak wybrać i gdzie kupić dobre koła do kosiarki? Funkcjonalność kosiarek w dużej mierze opiera się tym, w jaki rodzaj kół są one wyposażone. Chociaż wiele osób nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, to komfort i efektywność koszenia są uzależnione od tego, jak łatwo jest poruszać się z tym […]
 • Projekt pokoju na poddaszu – jak go wykonać?Projekt pokoju na poddaszu – jak go wykonać? Zwykle przeprowadzając całkowity remont domu, zostaje nam do zagospodarowania wolna przestrzeń, jaką jest poddasze. Zwykle poddasze może służyć nam jako składzik, jednak coraz częściej, chcemy zrobić z niego przestrzeń użytkową. Pokoje na […]