Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć?

Konwektory mają wiele zalet. Wyróżnia je przede wszystkim to, że są małe, wydajne, lekkie i proste w obsłudze. Na dodatek można je zamontować praktycznie wszędzie. Konwektory grzewcze to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przed sezonem grzewczym, gdy kaloryfery jeszcze lub już nie działają. Ponadto mogą one być dodatkiem do głównego systemu ogrzewania w domu.

Czym są i jak działają konwektory grzewcze?

Konwektory to źródło ciepła, które można wykorzystać w momencie, gdy ogrzewanie w domu już nie jest aktywne, albo dopiero zostanie włączone. Posiada on w swojej obudowie element grzejny, oddający ciepło poprzez konwekcję. Najogólniej oznacza to, że proces ten zachodzi w gazach i cieczach, pozwalając im na przenoszenie się i oddawanie własnej energii cieplnej. Ciepło przekazywane jest poprzez ruch substancji pomiędzy obszarami o różnej wartości temperatury.

Ze względu na konstrukcję konwektory grzewcze podzielone są na dwa rodzaje:

  • elektryczne
  • wodne

W urządzeniach elektrycznych elementem grzejnym jest spirala grzewcza, a w wodnych wężownica grzejna. Powierzchnia konwektora może być dodatkowo powiększona o ożebrowanie, natomiast sama obudowa może pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną, czy też osłonową. Przepływ powietrza w konwektorach może być wentylatorowy lub grawitacyjny. W pierwszym z nich napędem jest wentylator nadmuchowy. Oznacza to, że powietrze jest zasysane przez otwory znajdujące się na górze sprzętu, a sam nadmuch kierowany jest na podłogę.

W przypadku konwektorów grzewczych grawitacyjnych powietrze wpływa do grzejnika dolnymi otworami, ogrzewa się i wraca do pomieszczenia otworami na dole. Ciepłe powietrze, z racji tego, że jest lżejsze od zimnego, unosi się natychmiastowo do góry, dzięki czemu pomieszczenie się ogrzewa.

Jakie są rodzaje konwektorów grzewczych?

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów konwektorów grzewczych. Jednym z nich jest grzejnik ścienny. Ze względu na jego niewielką masę, można bez obaw wieszać go praktycznie na każdej ścianie, zarówno nośnej, jak i działowej. Grzejniki elektryczne mogą występować także z termostatem, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Należy jednak pamiętać, że musi być podłączony do gniazdka elektrycznego, ponieważ do działania niezbędny jest mu prąd. Po osiągnięciu wymaganej temperatury termostat utrzymuje ją do momentu zakończenia działania urządzenia.

Kolejnym rodzaje konwektora grzewczego jest grzejnik wodny, który charakteryzuje się małą pojemnością wody i wysokim przewodnictwem cieplnym. Jego atutem jest funkcjonalność. Latem może świetnie chłodzić pomieszczenia, natomiast zimą nagrzewać. Ostatnim rodzajem jest konwektor turbo, który ma bardzo wysoką wydajność. Dzięki funkcji turbo, pomieszczenie jest bardzo szybko ogrzewane.

Krótka lista wad i zalet

Konwektory grzewcze mają kilka istotnych zalet, które mogą sprawiać, że wiele osób chętniej zacznie po nie sięgać. Z pewnością jest ich więcej niż wad. Wśród atutów z pewnością należy wymienić energooszczędność i ograniczenie strat ciepła. Ponadto są one lekkie i można montować je na ścianach. Na dodatek ich obsługa oraz regulacja jest niezwykle prosta. Jak każde inne urządzenia, tak i konwektory mają swoją wadę. Największą jest zagwarantowanie odpowiedniej przestrzeni na to, aby mogły one swobodnie działać. Mimo to stają się one coraz popularniejsze, a duży wybór tych sprzętów można znaleźć na stronie https://www.klarstein.pl/Chlodzenie-i-ogrzewanie/Grzejniki/Grzejniki-konwektorowe/.

Jakie są alternatywne rozwiązania dla grzejnika konwektorowego?

Na rynku można znaleźć kilka alternatywnych rozwiązań dla konwektorów grzewczych. Jednym z nich grzejnik olejowy, który długo osiąga swoją pełną moc, ale za to ciepło utrzymuje przez kilka godzin po wyłączeniu. Jeśli ma on znaleźć się w pomieszczeniu, które będzie użytkowane tylko przez kilka godzin, to z pewnością tego typu alternatywa się nie sprawdzi. Mimo to można go jednak zaliczyć do urządzeń, które są wydajne i niezwykle skuteczne, ponieważ pozwala nawet w bardzo niesprzyjających warunkach osiągnąć wysokie temperatury.

Innym rozwiązaniem zastępczym może być promiennik ciepła, który wykorzystuje energię elektryczną do swojego działania. Jego elementy nagrzewają się niemal natychmiast po włączeniu i oddają ciepło, nagrzewając wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Ponadto wyglądają one niezwykle estetycznie i można je zamontować w wielu miejscach. Wielu użytkowników obawia się jedna, że ich zasada działania opierająca się na promieniach podczerwonych może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego też nie decydują się na ich zakup.

Jak widać, konwektory grzewcze to urządzenia, które z pewnością mogą być wykorzystywane zarówno w domach, jak i mieszkaniach, czy nawet biurach. Ich uniwersalność i praktyczność sprawia, że coraz chętniej są kupowane przez klientów, a w okresie jesienno-zimowym są bardzo dobrym źródłem dodatkowego ciepła i pozwalają dogrzać każde pomieszczenie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Jak poprawnie spuścić wodę z bojlera?Jak poprawnie spuścić wodę z bojlera? Gdy nadchodzi sezon jesienno – zimowy, a na dworze robi się zimno, każdy właściciel powinien zadbać oto, aby spuścić wodę z bojlera znajdującego się w domku letniskowym czy też budynku położonym na ogródku działkowym. W jaki sposób zatem […]
  • Czy sztuczna trawa to dobre rozwiązanie na balkon lub taras?Czy sztuczna trawa to dobre rozwiązanie na balkon lub taras? W przeciwieństwie do prawdziwej, sztuczna trawa niezależnie od stanu pogody jest zawsze intensywnie ubarwiona, odporna na zmienne warunki klimatyczne i choroby. Nie trzeba jej również kosić, nawozić ani podlewać. Atrakcyjnym wyglądem […]
  • Oświetlenie do pokoju dziecka – jakie lampy wybrać?Oświetlenie do pokoju dziecka – jakie lampy wybrać? Pokój dziecka to przestrzeń niezwykle wymagająca. W pokoju, przeznaczonym dla malucha istotną rolę odgrywa oświetlenie - jego rodzaj, natężenie oraz sposób rozmieszczenie. Na każdym etapie rozwoju dziecka, w pokoju sprawdzi się inny typ […]
  • Jak legalnie można pozbyć się starych mebli?Jak legalnie można pozbyć się starych mebli? Meble wymieniamy przynajmniej raz w życiu. Często z powodu znudzenia nimi, zmieniającego się gustu i ogólnego wystroju mieszkania (np. poprzez gruntowny remont), ale również dlatego, że się zużywają i niszczą. W przypadku pozbycia się starych […]
  • Ogrody wertykalne – połączenie nowoczesnej sztuki z naturąOgrody wertykalne – połączenie nowoczesnej sztuki z naturą Obecnie jednym ze sposobów aby wykreować przestrzeń miejską metodą ekologiczną jest przede wszystkim zwiększenie zieleni w jej krajobrazie, oprócz standardowych parków i ogrodów coraz częściej projektuje się specjalne ogrody wertykalne. Warto […]