Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć?

Konwektory mają wiele zalet. Wyróżnia je przede wszystkim to, że są małe, wydajne, lekkie i proste w obsłudze. Na dodatek można je zamontować praktycznie wszędzie. Konwektory grzewcze to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przed sezonem grzewczym, gdy kaloryfery jeszcze lub już nie działają. Ponadto mogą one być dodatkiem do głównego systemu ogrzewania w domu.

Czym są i jak działają konwektory grzewcze?

Konwektory to źródło ciepła, które można wykorzystać w momencie, gdy ogrzewanie w domu już nie jest aktywne, albo dopiero zostanie włączone. Posiada on w swojej obudowie element grzejny, oddający ciepło poprzez konwekcję. Najogólniej oznacza to, że proces ten zachodzi w gazach i cieczach, pozwalając im na przenoszenie się i oddawanie własnej energii cieplnej. Ciepło przekazywane jest poprzez ruch substancji pomiędzy obszarami o różnej wartości temperatury.

Ze względu na konstrukcję konwektory grzewcze podzielone są na dwa rodzaje:

  • elektryczne
  • wodne

W urządzeniach elektrycznych elementem grzejnym jest spirala grzewcza, a w wodnych wężownica grzejna. Powierzchnia konwektora może być dodatkowo powiększona o ożebrowanie, natomiast sama obudowa może pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną, czy też osłonową. Przepływ powietrza w konwektorach może być wentylatorowy lub grawitacyjny. W pierwszym z nich napędem jest wentylator nadmuchowy. Oznacza to, że powietrze jest zasysane przez otwory znajdujące się na górze sprzętu, a sam nadmuch kierowany jest na podłogę.

W przypadku konwektorów grzewczych grawitacyjnych powietrze wpływa do grzejnika dolnymi otworami, ogrzewa się i wraca do pomieszczenia otworami na dole. Ciepłe powietrze, z racji tego, że jest lżejsze od zimnego, unosi się natychmiastowo do góry, dzięki czemu pomieszczenie się ogrzewa.

Jakie są rodzaje konwektorów grzewczych?

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów konwektorów grzewczych. Jednym z nich jest grzejnik ścienny. Ze względu na jego niewielką masę, można bez obaw wieszać go praktycznie na każdej ścianie, zarówno nośnej, jak i działowej. Grzejniki elektryczne mogą występować także z termostatem, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Należy jednak pamiętać, że musi być podłączony do gniazdka elektrycznego, ponieważ do działania niezbędny jest mu prąd. Po osiągnięciu wymaganej temperatury termostat utrzymuje ją do momentu zakończenia działania urządzenia.

Kolejnym rodzaje konwektora grzewczego jest grzejnik wodny, który charakteryzuje się małą pojemnością wody i wysokim przewodnictwem cieplnym. Jego atutem jest funkcjonalność. Latem może świetnie chłodzić pomieszczenia, natomiast zimą nagrzewać. Ostatnim rodzajem jest konwektor turbo, który ma bardzo wysoką wydajność. Dzięki funkcji turbo, pomieszczenie jest bardzo szybko ogrzewane.

Krótka lista wad i zalet

Konwektory grzewcze mają kilka istotnych zalet, które mogą sprawiać, że wiele osób chętniej zacznie po nie sięgać. Z pewnością jest ich więcej niż wad. Wśród atutów z pewnością należy wymienić energooszczędność i ograniczenie strat ciepła. Ponadto są one lekkie i można montować je na ścianach. Na dodatek ich obsługa oraz regulacja jest niezwykle prosta. Jak każde inne urządzenia, tak i konwektory mają swoją wadę. Największą jest zagwarantowanie odpowiedniej przestrzeni na to, aby mogły one swobodnie działać. Mimo to stają się one coraz popularniejsze, a duży wybór tych sprzętów można znaleźć na stronie https://www.klarstein.pl/Chlodzenie-i-ogrzewanie/Grzejniki/Grzejniki-konwektorowe/.

Jakie są alternatywne rozwiązania dla grzejnika konwektorowego?

Na rynku można znaleźć kilka alternatywnych rozwiązań dla konwektorów grzewczych. Jednym z nich grzejnik olejowy, który długo osiąga swoją pełną moc, ale za to ciepło utrzymuje przez kilka godzin po wyłączeniu. Jeśli ma on znaleźć się w pomieszczeniu, które będzie użytkowane tylko przez kilka godzin, to z pewnością tego typu alternatywa się nie sprawdzi. Mimo to można go jednak zaliczyć do urządzeń, które są wydajne i niezwykle skuteczne, ponieważ pozwala nawet w bardzo niesprzyjających warunkach osiągnąć wysokie temperatury.

Innym rozwiązaniem zastępczym może być promiennik ciepła, który wykorzystuje energię elektryczną do swojego działania. Jego elementy nagrzewają się niemal natychmiast po włączeniu i oddają ciepło, nagrzewając wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Ponadto wyglądają one niezwykle estetycznie i można je zamontować w wielu miejscach. Wielu użytkowników obawia się jedna, że ich zasada działania opierająca się na promieniach podczerwonych może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego też nie decydują się na ich zakup.

Jak widać, konwektory grzewcze to urządzenia, które z pewnością mogą być wykorzystywane zarówno w domach, jak i mieszkaniach, czy nawet biurach. Ich uniwersalność i praktyczność sprawia, że coraz chętniej są kupowane przez klientów, a w okresie jesienno-zimowym są bardzo dobrym źródłem dodatkowego ciepła i pozwalają dogrzać każde pomieszczenie.

Podobne posty

  • Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego?Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego? Garaż wolnostojący jest nie tylko budynkiem chroniącym samochód przed zmiennymi warunkami pogodowymi, ale także miejscem spełniającym wiele innych funkcji. Można w nim urządzić mały warsztat, pozwala też na przechowywanie narzędzi i sprzętów […]
  • Rodzaje spawarek, czyli jak dobrać sprzęt do swoich potrzeb?Rodzaje spawarek, czyli jak dobrać sprzęt do swoich potrzeb? Spawarki i przeznaczone do nich akcesoria znajdują zastosowanie zarówno w prywatnych garażach, jak i w dużych warsztatach oraz przedsiębiorstwach. Przeszukując internetowy sklep ze spawarkami można znaleźć kilka rodzajów urządzeń. Zanim kupisz […]
  • Odkurzacze automatyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?Odkurzacze automatyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie? To dopiero jest ułatwienie codziennych obowiązków w domu. Odkurzacz, który sam się włączy, poodkurza i wróci na swoje miejsce. Kiedy Ty jesteś w pracy, na spotkaniu u przyjaciółki, odkurzacz dba, by po Twoim przyjściu nie było w domu ani grama […]
  • Meble drewniane czy tapicerowane? – 3 cechy, które pozwolą podjąć decyzjęMeble drewniane czy tapicerowane? – 3 cechy, które pozwolą podjąć decyzję Moda na meble drewniane nie przemija od dłuższego czasu. Mimo iż dostępne są nowocześniejsze rozwiązania, nadal drewno ma szerokie grono zwolenników, doceniających jego naturalne piękno oraz dużą wytrzymałość i trwałość. Nie będzie również […]
  • Kilka godzin, które są w stanie uratować zdrowie, a nawet życieKilka godzin, które są w stanie uratować zdrowie, a nawet życie Rozpoczęcie nowej pracy wiąże się z pewną dozą stresu oraz niepokoju. Nowi ludzie, obowiązki oraz presja, aby wypaść jak najlepiej. Jednakże, każdy z nas przechodzi to kilka razy w życiu i z biegiem czasu jest tylko lepiej. Właściwy i zarazem […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]