Konwektory grzewcze – co warto o nich wiedzieć?

Konwektory mają wiele zalet. Wyróżnia je przede wszystkim to, że są małe, wydajne, lekkie i proste w obsłudze. Na dodatek można je zamontować praktycznie wszędzie. Konwektory grzewcze to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się przed sezonem grzewczym, gdy kaloryfery jeszcze lub już nie działają. Ponadto mogą one być dodatkiem do głównego systemu ogrzewania w domu.

Czym są i jak działają konwektory grzewcze?

Konwektory to źródło ciepła, które można wykorzystać w momencie, gdy ogrzewanie w domu już nie jest aktywne, albo dopiero zostanie włączone. Posiada on w swojej obudowie element grzejny, oddający ciepło poprzez konwekcję. Najogólniej oznacza to, że proces ten zachodzi w gazach i cieczach, pozwalając im na przenoszenie się i oddawanie własnej energii cieplnej. Ciepło przekazywane jest poprzez ruch substancji pomiędzy obszarami o różnej wartości temperatury.

Ze względu na konstrukcję konwektory grzewcze podzielone są na dwa rodzaje:

  • elektryczne
  • wodne

W urządzeniach elektrycznych elementem grzejnym jest spirala grzewcza, a w wodnych wężownica grzejna. Powierzchnia konwektora może być dodatkowo powiększona o ożebrowanie, natomiast sama obudowa może pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną, czy też osłonową. Przepływ powietrza w konwektorach może być wentylatorowy lub grawitacyjny. W pierwszym z nich napędem jest wentylator nadmuchowy. Oznacza to, że powietrze jest zasysane przez otwory znajdujące się na górze sprzętu, a sam nadmuch kierowany jest na podłogę.

W przypadku konwektorów grzewczych grawitacyjnych powietrze wpływa do grzejnika dolnymi otworami, ogrzewa się i wraca do pomieszczenia otworami na dole. Ciepłe powietrze, z racji tego, że jest lżejsze od zimnego, unosi się natychmiastowo do góry, dzięki czemu pomieszczenie się ogrzewa.

Jakie są rodzaje konwektorów grzewczych?

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów konwektorów grzewczych. Jednym z nich jest grzejnik ścienny. Ze względu na jego niewielką masę, można bez obaw wieszać go praktycznie na każdej ścianie, zarówno nośnej, jak i działowej. Grzejniki elektryczne mogą występować także z termostatem, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Należy jednak pamiętać, że musi być podłączony do gniazdka elektrycznego, ponieważ do działania niezbędny jest mu prąd. Po osiągnięciu wymaganej temperatury termostat utrzymuje ją do momentu zakończenia działania urządzenia.

Kolejnym rodzaje konwektora grzewczego jest grzejnik wodny, który charakteryzuje się małą pojemnością wody i wysokim przewodnictwem cieplnym. Jego atutem jest funkcjonalność. Latem może świetnie chłodzić pomieszczenia, natomiast zimą nagrzewać. Ostatnim rodzajem jest konwektor turbo, który ma bardzo wysoką wydajność. Dzięki funkcji turbo, pomieszczenie jest bardzo szybko ogrzewane.

Krótka lista wad i zalet

Konwektory grzewcze mają kilka istotnych zalet, które mogą sprawiać, że wiele osób chętniej zacznie po nie sięgać. Z pewnością jest ich więcej niż wad. Wśród atutów z pewnością należy wymienić energooszczędność i ograniczenie strat ciepła. Ponadto są one lekkie i można montować je na ścianach. Na dodatek ich obsługa oraz regulacja jest niezwykle prosta. Jak każde inne urządzenia, tak i konwektory mają swoją wadę. Największą jest zagwarantowanie odpowiedniej przestrzeni na to, aby mogły one swobodnie działać. Mimo to stają się one coraz popularniejsze, a duży wybór tych sprzętów można znaleźć na stronie https://www.klarstein.pl/Chlodzenie-i-ogrzewanie/Grzejniki/Grzejniki-konwektorowe/.

Jakie są alternatywne rozwiązania dla grzejnika konwektorowego?

Na rynku można znaleźć kilka alternatywnych rozwiązań dla konwektorów grzewczych. Jednym z nich grzejnik olejowy, który długo osiąga swoją pełną moc, ale za to ciepło utrzymuje przez kilka godzin po wyłączeniu. Jeśli ma on znaleźć się w pomieszczeniu, które będzie użytkowane tylko przez kilka godzin, to z pewnością tego typu alternatywa się nie sprawdzi. Mimo to można go jednak zaliczyć do urządzeń, które są wydajne i niezwykle skuteczne, ponieważ pozwala nawet w bardzo niesprzyjających warunkach osiągnąć wysokie temperatury.

Innym rozwiązaniem zastępczym może być promiennik ciepła, który wykorzystuje energię elektryczną do swojego działania. Jego elementy nagrzewają się niemal natychmiast po włączeniu i oddają ciepło, nagrzewając wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Ponadto wyglądają one niezwykle estetycznie i można je zamontować w wielu miejscach. Wielu użytkowników obawia się jedna, że ich zasada działania opierająca się na promieniach podczerwonych może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego też nie decydują się na ich zakup.

Jak widać, konwektory grzewcze to urządzenia, które z pewnością mogą być wykorzystywane zarówno w domach, jak i mieszkaniach, czy nawet biurach. Ich uniwersalność i praktyczność sprawia, że coraz chętniej są kupowane przez klientów, a w okresie jesienno-zimowym są bardzo dobrym źródłem dodatkowego ciepła i pozwalają dogrzać każde pomieszczenie.

Podobne posty

  • Lazury do drewna – zastosowanieLazury do drewna – zastosowanie Drewno to wspaniały surowiec. Trzeba jednak dbać o to by nie uległo zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz przez upływ czasu. Drewniane elementy często są wykorzystywane przy dekorowaniu elewacji oraz w architekturze ogrodowej. […]
  • Czy warto zamontować listwy przypodłogowe?Czy warto zamontować listwy przypodłogowe? Chcesz odświeżyć wygląd swojego mieszkania i zastanawiasz się czy inwestycja w listwy przypodłogowe będzie dobrym wyborem? Zachęcamy zatem do lektury poniższego artykułu.Wykończenie podłogi ma ogromny wpływ na walory zarówno użytkowe, jak […]
  • JAK WYBRAĆ CYFRY NA DOM – PORADNIKJAK WYBRAĆ CYFRY NA DOM – PORADNIK Zostałeś ostatnio właścicielem domu lub mieszkania? A może organizujesz właśnie swoje biuro? Jeśli chcesz, by odwiedzający bez problemu do Ciebie trafili, koniecznie musisz im to ułatwić. Dzięki pomocy różnego rodzaju dostępnych na rynku […]
  • Jak zabezpieczyć elewację przed brudem?Jak zabezpieczyć elewację przed brudem? Elewacja każdego obiektu budowlanego, bez względu na typ, jest narażona na różne działanie czynników atmosferycznych każdego dnia – przede wszystkim na wiatr, deszcz oraz nadmierne nasłonecznienie. W związku z tym to tylko kwestia czasu, zanim […]
  • Sofa modułowa – 5 powodów, dla których warto ją kupićSofa modułowa – 5 powodów, dla których warto ją kupić Jeśli cenisz sobie swobodę aranżacji, nowoczesne rozwiązania i komfortowy wypoczynek, to sofa modułowa jest meblem, który pokochasz. Jakie dokładnie zalety mają tego typu meble wypoczynkowe i dlaczego warto je kupić? Oto aż 5 powodów, które […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]