Spędzanie wieczorów przy kominku we własnym domku letniskowym to marzenie wielu osób. Decyzja o budowie kominka powinna być dokładnie przemyślana. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, zapewniających efektowny wygląd, bezpieczeństwo i dużą funkcjonalność. Przed przystąpieniem do budowy, warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę.
Przegląd dostępnych rozwiązań
Budowa kominka w domku letniskowym to poważne wyzwanie. Zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą zdecydować się na stworzenie konstrukcji otwartej przypominającej ognisko, w której użytkownik ma bezpośredni dostęp do paleniska. Do stworzenia tego rodzaju budowli należy użyć odpowiednich materiałów, takich jak cegła ceramiczna, cementowo-gliniana lub szamotowa. Za materiały dekoracyjne i wykończeniowe posłużyć może marmur, granit, lub cegła klinkierowa. Wadą kominków otwartych jest zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Aby kominek w domku letniskowym drewnianym był bezpieczny, warto zdecydować się zakup żeliwnego lub stalowego wkładu wyposażonego w zamkniętą komorę spalania. Wkład po zamontowaniu w odpowiednio przygotowanym miejscu można wykończyć gotową obudową, która nada mu efektownego wyglądu w nowoczesnym lub klasycznym stylu.
Zalety nowoczesnych wkładów kominkowych
W ofercie producentów dostępne są kominki powietrze lub urządzenia wyposażone w płaszcz wodny. W domku letniskowym sprawdzą się te pierwsze, które skutecznie rozprowadzają ciepło po pomieszczeniach. Wkłady z płaszczem wodnym pełnią funkcję centralnego ogrzewania i wymagają zamontowania dodatkowych grzejników we wnętrzach. Nowoczesne kominki to zaawansowane technicznie konstrukcje, które pozwalają na spalanie zarówno drewna, jak i pelletu. Korzystanie z nich znacząco ułatwiają systemy automatycznego rozpalania oraz automatycznego czyszczenia paleniska. Dzięki zamkniętej komorze spalania urządzenia te są bezpieczne i mogą być z powodzeniem montowane także w domkach letniskowych, w których zainstalowano rekuperację powietrza. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentny sterownik wyposażony w moduł wi-fi, za pomocą którego możliwe jest zdalne sterowanie pracą kominka. Dzięki wbudowanemu zasilanemu awaryjnemu kominek będzie działał także wtedy, gdy dojdzie do awarii elektryczności.
Komin i wentylacja
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zbudować kominek w domku letniskowym, by działał skutecznie, szybko i wydajnie. Decydując się na zakup wkładu kominkowego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc. Powinna być ona dopasowana do kubatury budynku i uwzględniać straty ciepła oraz współczynnik przenikania ciepła. Kolejną istotną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest sposób podłączenia urządzenia. Przyjmuje się, że o kominku należy myśleć już na etapie planowania budowy domku letniskowego. Konieczne jest nie tylko wybranie miejsca na palenisko, ale również stworzenie odpowiedniego otworu kominowego. Podczas planowania budowy trzeba zwrócić uwagę na wysokość komina, jego przebieg, wylot oraz szczelność. Konieczne jest stworzenie otworu rewizyjnego oraz nasady zapobiegającej cofaniu się spalin. Aby kominek działał prawidłowo, trzeba także zwrócić uwagę na wentylację domku letniskowego. Ogień płonący w palenisku pobiera z otoczenia tlen, który jest niezbędny w procesie spalania. Zadaniem systemu wentylacyjnego jest nieustanne dostarczanie świeżego powietrza oraz odprowadzanie zużytego. Najbardziej komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zamontowanie rury dolotowej, dostarczającej do kominka powietrza spoza budynku.
Szczegółową ofertę można sprawdzić na stronie https://iwonapellets.pl/kategorie/kominki-na-drewno
Materiał promowany.