21 kwietnia 2020

ZADASZENIE SZKLANE CZY Z POLIWĘGLANU?

Taras to jedno z najciekawszych pomysłów na wykończenie domu. Dobrze zaaranżowana przestrzeń zachęca do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Staje się on jednak bezużyteczny, gdy na zewnątrz od dłuższego czasu pali słońce lub nieustannie pada deszcz. Z tego też względu większość właścicieli domów decyduje się w pewnym momencie na osłonę tarasu. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykorzystywanych na zadaszenie, z czego najpopularniejszymi są szkło i poliwęglan.

ZADASZENIE TARASU I BALKONU – DLACZEGO WARTO?

Posiadanie osłony nad tarasem bądź balkonem niesie za sobą wiele korzyści. Dobrze wykonane zadaszenie np. na drewnianym tarasie z odpowiednim przewietrzeniem pozwala stworzyć przydomową oazę będącą wytchnieniem w upalne dni. Dach osłania nas również przed intensywnym deszczem, gdy zechcemy rozpalić grill albo oddać się lekturze ulubionej książki. Zadaszenia tarasów chronią drewniane deski przed szkodliwym działaniem promieni UV, a co za tym idzie przedwczesną ich degradacją. Skutecznie zabezpieczają nie tylko posadzkę tarasu lub balkonu, ale również meble i rośliny znajdujące się pod nim.

Bardzo ważną kwestią o której należy pamiętać jest usytuowanie samego tarasu. Umieszczenie go od strony północnej jest najmniej korzystną opcją jeśli chodzi o warunki świetlne. Taka konstrukcja przez większość dnia będzie znajdowała się w cieniu podobnie jak salon bądź pomieszczenie bezpośrednio na nią wychodzące. Umiejscowienie od strony południowej daje duże nasłonecznienie w godzinach przedpołudniowych, a zacienienie po południu. Taras bądź balkon zlokalizowany od strony wschodniej zaprasza więcej promieni świetlnych w godzinach porannych, ale przez pozostałą część dnia pozostanie w półcieniu. Z kolei usytuowanie tarasu od strony zachodniej, dostarcza więcej słońca w porze popołudniowej. Wiatr w naszej szerokości geograficznej wieje głównie z zachodu i północy. Jeśli jedna z tych stron jest nieosłonięta warto pomyśleć o częściowej bądź całkowitej zabudowie tarasu. Położenie tarasu i jego ekspozycja na słońce jest niezwykle ważna przy podejmowaniu decyzji w związku z rodzajem zadaszenia. To od niego będzie zależało jaką roślinność wybierzemy (różne gatunki lubią inne warunki świetlne) oraz czy zadaszenie nie będzie trzeba dodatkowo osłonić np. elektryczną markizą.

ZADASZENIE SZKLANE – WŁAŚCIWOŚCI, WADY I ZALETY

Zadaszenie szklane szczególnie to wykonane ze szkła bezbarwnego charakteryzuje się pełną przepuszczalnością świetlną, jak również dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Na zadaszenia szklane wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG. W skład tego typu szkła wchodzą dwie tafle połączone specjalną folią PVB. W przypadku ewentualnego stłuczenia, szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania wykorzystywane jest również szkło hartowane tzw. ESG VSG. o jeszcze większej trwałości. Swoją dużą odporność zawdzięcza procesowi wytwarzania, w którym podgrzewa się je do wysokiej temperatury a następnie schładza zimnym powietrzem.

Zadaszenie balkonu wykonane ze szkła pasuje niemalże do każdej bryły budynku. Szkło jest materiałem ponadczasowym, który nigdy nie wyjdzie z mody. Doskonale wpisuje się w nowoczesne budownictwo, ale również świetnie komponuje się z bryłami utrzymanymi w innej stylistyce. Zaletą tego typu rozwiązania jest łatwość w utrzymaniu. Zadaszenia balkonów wykonane ze szkła nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych łatwo jest je czyścić przy pomocy zwykłych detergentów. W porównaniu z innym materiałami są odporne na zarysowania dzięki czemu zachowują świeżość na dłużej.

Do wad zadaszeń szklanych zalicza się szybkie nagrzewanie się przestrzeni pod oszkleniem. Można w takiej sytuacji zdecydować się na szkło przyciemniane, jednak trzeba się wówczas liczyć z podwyższeniem kosztu całkowitego inwestycji. Alternatywą w takim wypadku może być postawienie na markizy elektryczne pracujące pod lub nad szkłem. Wszystko zależy od kierunku umiejscowienia samej konstrukcji oraz funkcji jaką będzie pełnić taras. W przypadku, gdy na tarasie tworzymy oranżerie, duża przepuszczalność świetlna może okazać się dodatkowy atutem. Zimą gromadzący się na dachu śnieg może ograniczać docieranie światła do wnętrza domu. Trzeba wówczas pamiętać o systematycznym usuwaniu jego nadmiaru.

Konstrukcje wykonane ze szkła nie należą do najtańszych, jednak z pewnością są to rozwiązania trwałe o dużych walorach estetycznych. Szkło doskonale komponuje się z aluminium, z którego wykonuje się profile. Zadaszenie aluminiowe jest niezwykle trwałym rozwiązaniem odpornym na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Nowoczesna technologia produkcji pozwoliła uzyskać materiał wytrzymujący duży nacisk oraz próbę czasu. Dzięki malowaniu proszkowemu otrzymujemy nie tylko dodatkową ochronę przed utlenianiem, ale odpowiednią barwę z palety RAL, która idealnie będzie współgrać z elewacją bądź stylem budynku. Zadaszenia aluminiowe wraz z wypełnieniem szklanym tworzy konstrukcje wpisującą się we współczesne trendy architektoniczne. Dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości zyskujemy produkt, który nie tylko wygląda spektakularnie, ale jest rozwiązaniem na lata. Znaną i cenioną firmą, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji zarówno szklanych jak z poliwęglanu jest firma SALGAT.

ZADASZENIE Z POLIWĘGLANU – WŁAŚCIWOŚCI, WADY I ZALETY

Poliwęglan jest tworzywem sztucznym o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym lżejszym od szkła. W zależności od rodzaju, poliwęglanu należy do grupy materiałów odpornych na gradobicia oraz silne nawałnice. Dzięki dużej przepuszczalności świetlnej, przestrzeń pod zadaszeniem z poliwęglanu nie jest zacieniona. W odróżnieniu od szkła światło przechodzące przez płyty jest delikatnie rozproszone. Poliwęglan z uwagi na dużą elastyczność można zastosować na dachach o nietypowych kształtach. Dogina się do giętych elementów np. drewna klejonego.

Dach nad tarasem, który planujemy pokryć poliwęglanem nie powinien być całkowicie płaski. Zaleca się spadek o nachyleniu co najmniej pięć stopni, aby swobodnie spływała z niego woda i padający śnieg. Chociaż poliwęglan zalicza się do materiałów, które dobrze reaguje na wysokie temperatury, to jednak przy różnicach temperatur może zacząć trzeszczeć. Jego główną wadą jest mniejsza trwałość od szkła. Powierzchnia zadaszenia z poliwęglanu po dłuższym czasie użytkowania ulega zniszczeniu co niewątpliwie wpływa na estetykę. Przy wyborze płyt warto zwracać uwagę na ich grubość. Im cieńsza płyta tym gorsza izolacja. Wyróżniamy dwa typy poliwęglanów: lity i komorowy.

Poliwęglan lity podobnie jak to wygląda w przypadku szkła laminowanego jest rozwiązaniem bezpiecznym. Sprawdzi się jako dach altany, zadaszenie tarasu, balkonu lub nad drzwiami wejściowymi. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość w czyszczeniu. Jeżeli dach ma odpowiedni spadek to zanieczyszczenia są obmywane przez deszcz. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku komorowej wersji, gdzie w kanalikach gromadzi się po pewnym czasie brud oraz insekty, co powoduje nieestetyczny wygląd. Poliwęglan komorowy mimo, że jest tańszą opcją w porównaniu do litej wersji, to cechuje go również mniejsza elastyczność. Obróbka wymaga zabezpieczenia krawędzi, która chroni materiał przed wniknięciem zabrudzeń. Poliwęglan komorowy najchętniej jest wykorzystywany do pokryć dachowych na wiatach, garażach oraz zadaszeniach tarasu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 4.5]

Powiązane treści