Jak odnowić drewniany taras?

Taras służy do wypoczynku i relaksu. Wykonany z drewna posiada styl i elegancję.
Jego charakter jest ponadczasowy. Jednak wymaga on więcej uwagi niż tarasy wykonane z inny materiałów.
Aby cieszyć się nim przez długie lata, należy o niego zadbać.

Zalety drewnianego tarasu

Drewniany taras ma w sobie urok, jest miejscem które pozwoli się wyciszyć i pozwoli wypić w spokoju filiżankę kawy.
Markety budowlane oferują mnóstwo drewnianych dodatków, co ułatwia przytulne urządzenie tego zakątka.
Drewno jest wspaniałym materiałem i często stosowanym do budowy tarasów.
Podczas upalnego lata, bez obaw można usiąść i wypocząć. Deski nie nagrzewają się latem i można chodzić boso. Drewno w upalne dni się nie nagrzewa i jest przyjemne w dotyku. Posadzkę można ułożyć, wykorzystując duże drewniane elementy.
Najlepszym drewnem na wymarzony taras jest; drewno dębowe, sosnowe czy drewno egzotyczne typu; bangkirai, tek.

Remont starego tarasu

Drewno ma to do siebie, że zmienia kolor pod wpływem słońca i innych czynników atmosferycznych oraz jest najmniej trwałym materiałem na taras.
Posiadacze tarasów drewnianych wiedzą o tym najlepiej. Mimo jego niskiej odporności na czynniki zewnętrzne, nadal jest w czołówce najchętniej wybieranych materiałów do budowy przydomowych tarasów.
Aby móc cieszyć się przez lata jego pięknym i świeżym wyglądem należy o niego odpowiednio zadbać.
Podstawą jest codzienne rutynowe sprzątanie. Niestety po zimie samo zamiatanie nie wystarczy. Należy zrobić to w bardziej dokładny sposób, a mianowicie czyszczenie desek przy pomocy myjki ciśnieniowej.
Po umyciu i odświeżeniu desek, mogą pojawić się nie widoczne wcześniej plamy, które można usunąć specjalnymi preparatami.
Po takim myciu i czyszczeniu, najlepiej spłukać taras czystą wodą i pozostawić aby wysechł.
Po wyschnięciu na jaw wychodzą inne mankamenty, typu dziurki albo słabo dociągnięte wkręty.
Do usuwania ubytków pomocna jest szpachla do drewna, tania i łatwo dostępna w każdym markecie budowlanym. Może także okazać się, że niektóre deski zaczęły się łuszczyć, niezbędne jest zeszlifowanie powłoki. Nie można zostawić łuszczącej się deski ze względu na brzydki wygląd, ale i na bezpieczeństwo.
Ostatnim bardzo istotnym etapem jest konserwacja. Najczęściej olejowanie i napuszczanie desek.

Produkty do renowacji tarasu

Odnowienie tarasu to bardzo ważna sprawa. Zlekceważenie któregoś z etapów, może skończyć się zniszczeniem drewna. Dlatego do renowacji należy użyć odpowiednich środków.
Po zastosowaniu szlifowania desek, należy je następnie zaimpregnować.
Do renowacji tarasu potrzebny będzie specjalny olej bezbarwny, który zabezpieczy i odświeży powłokę.
Producenci zapewniają tworzenie się specjalnej powłoki na powierzchni, która zapobiega wnikaniu wody w głąb. Oleje głęboko wnikają w drewno, podkreślając słoje.
Wybierając odpowiedni olej do renowacji, należy wziąć pod uwagę jego skład. Olej powinien być mieszanką naturalną i bezpieczną dla środowiska.
Do znanych producentów preparatów do renowacji zalicza się Vidaron, Syntilor, Tikkurila, Luxens czy Altax. Cena produktów do impregnowania drewna waha się w granicach 60-80 zł za jeden litr.
Warto zapytać sprzedawcę, który ze środków będzie najlepszy do danego tarasu.
Podczas użytkowania, należy zachować ostrożność i zapoznać się z instrukcją użytkowania.

Taras drewniany renowacja – koszty

Remont tarasu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Doliczyć należy także koszt robocizny w przypadku, gdy wykona go firma. Wszystko jednak zależy od stanu fizycznego tarasu. Im mniej uszkodzeń, tym tańszy remont.
W przypadku większych uszkodzeń w tym uszkodzeń konstrukcji, koszty będą znacznie wyższe.
Do kosztów należy wliczyć zakup impregnatu, pędzli, dodatkowych wkrętów i ewentualnie gwoździ.
W razie zniszczenia desek, których nie da się zeszlifować i zaimpregnować, należy doliczyć koszt nowych desek i koszt ich obróbki.
Co istotne, jeśli nie jest się w posiadaniu myjki ciśnieniowej i szlifierki. Należy doliczyć koszty wynajmu bądź kupna. Warto przeliczyć wszystkie koszty i zastanowić się, czy nie lepiej i skuteczniej renowację zrobi to firma.

Koszty renowacji tarasu wykonane przez firmę

Korzystanie z usług profesjonalnej firmy kosztuje. Fachowa pomoc i doradztwo ma swoją cenę. Specjalna ekipa przyjeżdża na miejsce i szacuje koszty napraw i określa jak odnowić taras.
Wycena zawiera miedzy innymi montaż podłóg, cyklinowanie, lakierowanie, olejowanie, renowacja schodów, poręczy, pochwytów.
Do zakresu usług należy też montaż cokołów, listew tarasowych, montaż progów drewnianych a także uzupełnianie ubytków.
Do podstawowych czynności należy szczotkowanie, mycie maszynowe i olejowanie.
Ceny za usługi liczone są za metry kwadratowe.
Dlatego średnio z jednorazowe podstawowe czynności, licząc standardowe wymiary tarasu, należy zapłacić około tysiąca pięciuset złotych.
Do tej ceny należy doliczyć materiały, ponieważ firmy podają ceny robocizny nie wliczają kosztów materiałów. Warto o tym pamiętać, aby później nie być zaskoczonym. Firmy zajmują się odnawianie tarasu i służą fachową pomocą.

Taras drewniany cieszy oko i zachwyca wyglądem. Jak odnowić taras drewniany ? To nie takie skomplikowane.
Właściwie zadbany i zakonserwowany przetrwa lata.
Warto zadbać o jego stan po zimie i nie dopuścić do wielkich zniszczeń.
Drewno kojarzone jest z rodziną, wspomnieniami i błogimi chwilami na świeżym powietrzu.
Wystarczy co roku się nim zająć i staranie przygotować do sezonu.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty

  • Dla kogo optymalny będzie narożnik bez funkcji spania?Dla kogo optymalny będzie narożnik bez funkcji spania? Zalety kanapy narożnej z funkcją spania są powszechnie znane: oszczędność miejsca, komfort snu, duży pojemnik do przechowywania. Ten sam narożnik, lecz bez funkcji spania, wydaje się na pierwszy rzut oka meblem o mniejszych walorach […]
  • Armatura łazienkowa – kolory w twojej łazienceArmatura łazienkowa – kolory w twojej łazience Wybór armatury łazienkowej, wcale nie jest taki prosty. W poniższym artykule podpowiadamy co mamy do wyboru?Wyposażenie łazienki związane jest z wyborem wielu elementów składających się na późniejszą całość. Osiągnięcie estetycznego i […]
  • Wymiary paneli podłogowych – co warto o nich wiedzieć?Wymiary paneli podłogowych – co warto o nich wiedzieć? Panele podłogowe to najczęściej wykorzystywany materiał wykończeniowy we wnętrzach mieszkalnych. Cieszy się popularnością ze względu na łatwość montażu, atrakcyjne ceny oraz ciekawe wzornictwo oferowane przez producentów. Przygotowując się do […]
  • Mała kuchnia – jakie oświetlenie wybrać?Mała kuchnia – jakie oświetlenie wybrać? Mała kuchnia to często jeden z największych problemów aranżacyjnych. Jak urządzić małą kuchnię? Jakie meble wybrać? Jak dobrać oświetlenie, by pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe? Podpowiadamy! Mała kuchnia – jak […]
  • Dotacje dla firm, czyli skąd pozyskać pieniądze na rozpoczęcie działalnościDotacje dla firm, czyli skąd pozyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorcy często borykają się z problemem pozyskania środków finansowych. Rozwiązaniem są między innymi dotacje dla firm. Sprawdzamy, gdzie można je pozyskać oraz na jakie środki możemy […]