20 września 2022

Czym jest nowoczesny taras wentylowany?

Tarasy niewątpliwie zwiększają atrakcyjność domów jednorodzinnych. Mogą być one wykonane z zastosowaniem różnorodnych technologii, jednak w ostatnich latach na coraz większej popularności zyskują nowoczesne tarasy wentylowane. W jaki sposób powstaje więc taras wentylowany i jakie materiały są potrzebne do jego wykonania, a także co go odróżnia od innych konstrukcji oraz jakie są jego zalety?

Jak powstaje taras podniesiony i jakie są jego zalety?

Tarasy podniesione wentylowane są coraz częściej wykonywane w naszym kraju przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest prostota ich wykonania. Taras wentylowany nie wymaga bowiem zastosowania żadnego spoiwa, jednak pomimo to jest w pełni stabilny. Dzięki temu jego budowa jest o wiele mniej pracochłonna niż w przypadku klasycznej technologii wykonania tarasu z płytkami na zaprawie klejowej.

Drugim powodem rosnącej popularności tarasów wentylowanych podniesionych jest natomiast ich trwałość. Taras pływający jest w pełni odporny na działanie naprężeń termicznych, a także konstrukcyjnych. Co więcej, dzięki temu, że płytki układane są w tym przypadku na specjalnych podkładkach, powstaje pod nim wolna przestrzeń ułatwiająca odpływanie wód opadowych poza konstrukcję tarasu.

W związku z tym podstawowymi zaletami, jakimi wyróżniają się tarasy podniesione, jest to, że do ich wykonania nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, a nawet specjalnych umiejętności. Same prace są natomiast czyste i przebiegają szybko oraz sprawnie. Wykonana w tej technologii nawierzchnia tarasowa jest z kolei estetyczna, lekka i bezpieczna w użytkowaniu, a co najważniejsze trwała.

Jakie materiały są potrzebne, aby wykonać taras pływający?

Aby wykonać taras wentylowany, niezbędne są do tego odpowiednie materiały. Jedne z najlepszych w tym przypadku oferuje natomiast firma Renoplast, w której można znaleźć wszystkie produkty potrzebne do stworzenia tarasu wentylowanego uniesionego, czyli zarówno te przeznaczone do układania płytek, jak i wykończenia jego strefy okapowej w pełni szczelny oraz poprawny sposób, a także stworzenia warstwy przeciwwodnej na tarasie, które omawiamy szczegółowo poniżej.

Podkładki tarasowe

Do układania płytek na tarasach wentylowanych niezbędne są specjalne podkładki tarasowe, dostępne w ofercie firmy Renoplast pod nazwą SMART. Cechują się one modułową budową, dzięki temu gwarantują podparcie płyt tarasowych w każdym punkcie, które mogą być płytami zarówno grubowarstwowymi, jak i ceramicznymi, kamiennymi czy też betonowymi. Oprócz tego podkładki te umożliwiają na zastosowanie w nich krążków dystansowych o grubości 0,5 mm, 1 mm, 2 mm oraz 3 mm umożliwiających wypoziomowanie powierzchni, w przypadku nierówności podłoża.

Profile okapowe

Do wykończenia strefy okapowej tarasów wentylowanych najlepiej natomiast zastosować profile okapowe W30 lub W30R, które zapewniają skuteczne odwodnienie powierzchni tarasu, dzięki zastosowanym w nich otworom przelewowym oraz są proste w montażu. Dodatkowo są one także w pełni odporne na korozję i działanie czynników atmosferycznych.

Membrana EPDM 

Z kolei do wykonania warstwy izolacji przeciwwodnej przy budowie nowoczesnych tarasów z płyt układanych na podkładkach najlepiej zastosować membranę EPDM. Materiał ten wyróżnia się bowiem gładką fakturą ułatwiającą spływanie po nim wody oraz właściwą ściśliwością. Oprócz tego jest ona także odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz ozon, a jej montaż nie sprawia większych problemów.

Ile kosztuje taras wentylowany podniesiony?

To ile kosztuje taras wentylowany, uzależnione jest przede wszystkim od jego powierzchni, a więc także ilości potrzebnych do jego wykonania materiałów. Biorąc jednak pod uwagę to, że jego wykonanie jest o wiele mniej pracochłonne i prostsze w porównaniu do klasycznych technologii, jest on z pewnością opłacalnym wyborem.

Podsumowując, tarasy podniesione to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala uniknąć na tego typu konstrukcjach problemów wynikających ze specyfiki naszego klimatu ze względu na brak sztywnych połączeń między jego powierzchnią a warstwą wykańczającą płytek. Samo jego wykonanie jest natomiast proste i pozwala uzyskać

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści