28 listopada 2022

Nowoczesne domy zaprojektowany w stylu skandynawskim – czym charakteryzuje się letniskowy domek typu Brda?

Domek letniskowy Brda to doskonałe rozwiązanie dla osób, które niskim kosztem chciałyby stworzyć własną przestrzeń do wypoczynku.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się domek Brda,
  • jakie ma zastosowania,
  • jak powinien być zaprojektowany,
  • jakie są etapy budowy domku Brda,
  • jak modnie urządzić jego wnętrze?

Budowa domku letniskowego zwykle wiąże się z wysokimi kosztami, jednak nie musi tak być w przypadku, gdy zdecydujemy się na ekonomiczną nieruchomość typu Brda. Niektórzy kojarzą ją z PRL-em, inni widzą w niej duży potencjał do stworzenia nowoczesnej, nietuzinkowej przestrzeni wypoczynkowej. Dlaczego domki typu Brda znów wracają do łask? Jak zbudować taki niewielki, lecz funkcjonalny domek letniskowy?

Czytaj także: Domki drewniane całoroczne z tarasem – piękne i praktyczne rozwiązanie

Minidomki typu Brda – charakterystyka legendarnego domku letniskowego z PRL. Jak wygląda i ile kosztuje?

Klasyka na nowo – tak w skrócie można przedstawić domek letniskowy Brda. Tego typu nieruchomość wiele osób kojarzy z czasami PRL, jednak warto mieć świadomość, że jej prototyp powstał już w 1955 roku i to w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to Andrew Geller, architekt, szukając pomysłu na domek letniskowy, postanowił zainspirować się namiotem. Rzeczywiście, klasyczny domek Brda wyglądem bardzo przypomina zwykły, tradycyjny namiot. Jak zatem wygląda domek Brda? Ma on trójkątny kształt i w przeważającej większości przypadków zbudowany jest z drewna. Charakteryzuje go stromy, dwuspadowy dach, który nie pozwala utrzymać się na powierzchni np. śniegowi, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

Najczęściej spotykanym modelem jest domek Brda 35 m2, choć w praktyce możemy także wybudować nieco większą nieruchomość. Zwykle jednak jej metraż nie przekracza 40 m2. W środku znajdują się salon, kuchnia, mała łazienka oraz sypialnia. Rozkład pomieszczeń może być oczywiście różny, w zależności od potrzeb właściciela. Ile kosztuje domek typu Brda? Cena zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób zdecydujemy się wykończyć wnętrza, jednak na ogół oscyluje w okolicach 100 tysięcy złotych. Jest to minimalny wydatek, jaki należy ponieść, aby wybudować domek.

Od zabudowań gospodarczych do zastosowań letniskowych

Projekt domku typu Brda zazwyczaj przygotowywany jest, mając na uwadze przeznaczenie nieruchomości. Te natomiast mogą być przeróżne. Niektórzy decydują się wybudować domek, który będzie im służył głównie do celów gospodarczych. Można w nim bowiem przechowywać różnego typu rzeczy, np. używane sezonowo. Jeśli zależy nam na gustownie zaaranżowanej działce, to domek Brda okazuje się dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem. Pierwotnie natomiast wykorzystywano go w celach letniskowych – zwykle tego typu zabudowy nie były wyposażone w systemy grzewcze, co z czasem uległo zmianie, a domek Brda stał się domkiem całorocznym. Co ciekawe, może on posłużyć nie tylko turystom czy samym właścicielom, którzy chcieliby odpocząć i chwilowo zmienić otoczenie. Ciekawą alternatywą jest prowadzenie biura w takiego obiektu – choć takie rozwiązanie jeszcze się w Polsce nie przyjęło, z czasem może zacząć zyskiwać popularność.

Nowoczesny trójkątny letniskowy dom – jak powinien być zaprojektowany?

budowie domku Brda, jak w przypadku każdej nieruchomości, jednym z najważniejszych elementów jest dobry projekt. Poszczególne kroki, jakie należy podjąć, aby go stworzyć, przedstawia poniższa tabela:

Etap projektu Charakterystyka
Określenie sposobu, w jaki użytkowany będzie domek. Należy tutaj skupić się na potrzebach właścicieli, określając metraż domku oraz ilość pomieszczeń, jaka się w nim znajdzie.
Wybór materiałów. Domki Brda najczęściej budowane są z drewna, jednak istnieje możliwość zakupu gotowych prefabrykatów. Na tym etapie należy zdecydować, jak dokładnie ma przebiegać budowa.
Wybór sposobu ogrzewania. W przypadku domków całorocznych ważny jest dobór właściwego systemu grzewczego oraz ewentualne docieplenie ścian.
Wybór rodzaju schodów. Ze względu na trójkątny kształt, domki Brda posiadają parter oraz piętro, dlatego konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju schodów.
Aranżacja domku. W projekcie warto umieścić też poszczególne elementy, takie jak meble czy urządzenia, jakie znajdą się w domku letniskowym..

Domek Brda całoroczny bądź sezonowy można zaprojektować we własnym zakresie, jednak większość zainteresowanych korzysta z pomocy wykwalifikowanego architekta. Powodem jest przede wszystkim mała, trudna do zaaranżowania przestrzeń o specyficznym układzie.

Etapy budowy domku Brda krok po kroku

Bez względu na to, czy decydujemy się zbudować domek Brda samodzielnie, czy też korzystamy z pomocy profesjonalistów, poszczególne etapy prac wyglądają bardzo podobnie. Oto, jak wybudować nieruchomość krok po kroku:

  1. Stworzenie spójnego i pełnego projektu, uwzględniającego m.in. budżet inwestora
  2. Zamówienie domku prefabrykowanego – domek Brda można zbudować od podstaw, samodzielnie, jednak obecne rozwiązania pozwalają uprościć pracę do minimum, jednocześnie skracając czas budowy
  3. Umieszczenie we wnętrzu warstw izolacji, w których zamontowane będą poszczególne instalacje
  4. Montaż kozy, kominka bądź innego źródła ciepła
  5. Pokrycie ścian od wewnątrz okładziną
  6. Wstawienie schodów
  7. Zaaranżowanie wnętrza domku.

Całoroczny domek Brda można więc zbudować w kilka tygodni, oczywiście jeśli korzystamy z prefabrykatów. Instalacja systemu grzewczego jest opcją alternatywną, w zależności od tego, czy nieruchomość ma nam służyć przez cały rok, czy jedynie w okresie letnim. Oczywiście, możemy zdecydować się również na dogrzewanie pomieszczeń, np. przy pomocy sprzętu zasilanego energią elektryczną, jednak wtedy koszty związane z użytkowaniem domku znacząco wzrastają.

Domek typu Brda – jak modnie urządzić jego wnętrze?

Domki letniskowe Brda charakteryzują się stosunkowo niewielką powierzchnią, dlatego urządzając je, trzeba skupić się przede wszystkim na praktycznych rozwiązaniach. Dotyczy to zwłaszcza budynków całorocznych. Ze względu na to, że domek ten czerpie ze stylu skandynawskiego, to właśnie nim możemy posiłkować się, aranżując wnętrza. Doskonałym wyborem będą jasne meble z elementami drewnianymi, które stworzą spójną dekorację budowli. Na podłodze warto położyć puchate dywany, które będą stanowiły dodatkową warstwę izolacyjną. Jeśli rezygnujemy z sypialni, to w salonie powinna stanąć kanapa z funkcją spania.

Wtedy też przestrzeń na piętrze możemy np. zaaranżować jako pokój dla dzieci. Najwięcej problemów w kontekście domków Brda sprawia urządzenie kuchni czy łazienki. W przypadku drugiego pomieszczenia dobrym wyborem będzie kabina prysznicowa bez brodzika, co pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca. W kuchni natomiast warto postawić na praktyczne meble do sufitu oraz niewielkich rozmiarów kuchenkę. Niemałą rolę w aranżacji wnętrz odgrywają dodatki – tak samo jak w przypadku nieruchomości mieszkalnych.

W kontekście domków Brda dobrze sprawdzają się ozdoby wykonane z naturalnych elementów oraz dekoracje roślinne. Jednocześnie warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu, a konkretnie małych lampkach salonowych czy łańcuchach LED, które dobrze sprawdzają się o każdej porze roku. Jeśli wybraliśmy do domu duże, przestronne okna, powieśmy w nich nieco cięższe, stylowe zasłony w ulubionym kolorze, które pozwolą nieco odgrodzić się od otoczenia, a jednocześnie zapobiegną nadmiernym stratom ciepła w sezonie grzewczym.

FAQ:

Co charakteryzuje domki Brda?

Domki Brda charakteryzuje trójkątny kształt oraz spadzisty, stromy dach. Są one niewielkich rozmiarów – powierzchnia zwykle nie przekracza 40m2.

Ile średnio kosztuje domek Brda?

Budowa domku Brda oraz jego aranżacja średnio kosztuje 100 tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od rodzaju materiałów, jakie zastosujemy oraz od jakości elementów wykończeniowych.

O czym pamiętać, budując całoroczny domek Brda?

W całorocznym domku Brda należy zamontować efektywny system grzewczy oraz zadbać o prawidłową jego izolację. Dzięki temu można uniknąć nadmiernych strat ciepła, jednocześnie oszczędzając na ogrzewaniu.

Powiązane treści