30 marca 2023

Wady i zalety mieszkania w bloku – sprawdź czy się do tego nadajesz

Kto nie mieszkał w bloku ten nie wie, jaka to przyjemność. Nowe inwestycje w miastach nie mają cech obiektów z czasów PRL, przez co współczesne budynki nie przypominają klocków z wielkiej płyty i zapewniają o wiele wyższy komfort codziennego życia. Mieszkanie z rynku pierwotnego wydaje się być drogie, ale z reguły trzeba za nie zapłacić o wiele mniej niż za dom. W dużej mierze to właśnie dlatego szczególnie mniejsze apartamenty cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców dużych, jak i małych miast.

Mieszkanie w bloku to dobra opcja dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup działki oraz budowę domu. Najmniej kosztowne są kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, które chętnie wybierane przez singli, pary, a także małe rodziny. Ale mieszkania w bloku mogą też posiadać dużą powierzchnię i wysoki standard. Na rynku nieruchomości są też mieszkania bezczynszowe, które szybko zyskują coraz to większą popularność.

Zalety mieszkania w bloku

Stale powstają nowe inwestycje, które wyróżniają się nowoczesnością i funkcjonalnością. Za działkę w centrum miasta trzeba zapłacić majątek, dlatego tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na taką inwestycję. Zupełnie inaczej jest w przypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych, które powstają w śródmieściach. Dzięki dogodnej lokalizacji dojazd do pracy i szkoły jest krótszy, a zarazem tańszy.

Nowoczesne apartamenty w centrum wybierają głównie osoby ceniące wygodę i swobodę. Nie trzeba posiadać własnego auta, aby szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu. Nie muszą martwić się o koszenie trawy, wystawianie śmietników, naprawę dachu, malowanie elewacji, palenie w piecu centralnego ogrzewania. Przeważnie są to wydatki wliczone w opłatę czynszową. Ceny mieszkań w bloku nie spadają wraz z upływem czasu. Bez większych trudności można je sprzedać lub wynająć. Natomiast domy zwykle generują więcej problemów.

Nowoczesne mieszkanie w bloku

Nowe budynki wielorodzinne wyposażane są zazwyczaj w parkingi – terenowe bądź podziemne. Nieruchomości posiadają place zabaw dla dzieci, tereny zielone oraz spacerowe. Dojazd na piętra zapewniają windy. Dużymi atutami współczesnych mieszkań w bloku są dobrze doświetlona i przestronna część dzienna z otwartą kuchnią oraz balkon. Lokale oddawane są z instalacją do odbioru telewizji kablowej lub satelitarnej oraz domofon lub wideofon. W bloku zwykle kwitnie życie towarzyskie, więc osoby ceniące kontakt z sąsiadami czują się tam jak ryba w wodzie.

Bloki najczęściej budowane są w niewielkiej odległości od sklepów, szkół, szpitali, itp. Zapewniają wyższe poczucie bezpieczeństwa niż w przypadku domu jednorodzinnego. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu rzadziej dochodzi do włamań do mieszkań, a przy tym w razie potrzeby można liczyć na pomoc osób mieszkających opodal. Będąc jako współwłaściciel nieruchomości członkiem wspólnoty, masz dostęp do części wspólnych, takich jak siłownia, basen czy klimatyzacja do mieszkania.

Wady mieszkania w bloku

Stare osiedla i dominująca w nich wielka płyta działają przygnębiająco zwłaszcza dla młodszych mieszkańców, którzy nie pamiętają czasów PRL. W mieszkaniu nigdy nie wiadomo, kto będzie twoim sąsiadem. Może okazać się, że trafisz na wyjątkowo uciążliwych ludzi, którzy będą utrudniać życie nocnymi imprezami, a nie ze wszystkimi można dojść do porozumienia. Na szczęście, w wielu nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych stosowane są izolacje akustyczne, które pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasów. Mieszkaniec bloku nie może liczyć na prywatność we własnym ogrodzie. Do swojej dyspozycji ma tylko balkon lub taras.

W niektórych wspólnotach osoby mieszkające na parterze mogą wykupić własny ogródek, ale jego powierzchnia nie jest duża. W takim miejscu trudno o prywatność, może pojawić się też problem z grillowaniem czy rozłożeniem basenu dla dzieci. Inną wadą mieszkania w bloku jest poziom hałasu emitowanego po sąsiedzku. Może to być problemem dla osób wrażliwych na hałas lub potrzebujących ciszy.

Ile kosztuje mieszkanie w bloku?

Mieszkanie można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Lokum w tzw. stanie deweloperskim możemy dostosować do własnych potrzeb oraz preferencji. Niestety, ceny nieruchomości z rynku pierwotnego są coraz wyższe, co spowodowane jest m.in. rosnącymi kosztami budowy mieszkań (drożeją materiały budowlane i robocizna) oraz trudniejszym dostępem do kredytów mieszkaniowych. Nawet w mniejszych miastach część mieszkań jest droższa niż wiele lokali w metropoliach. Na cenę nieruchomości wpływa bowiem nie tylko lokalizacja, ale standard wykończenia budynku oraz bezpośrednia okolica.

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania. Rok 2022 charakteryzował się rekordowym wzrostem cen najmu, które w ciągu kilku miesięcy podskoczyły w niektórych miastach nawet o 20-30 proc. Podrożał nie tylko wynajem mniejszych lokali mieszkalnych, ale w zasadzie wszystkich. Aby naleźć ofertę mieszkania spełniającą oczekiwania pod względem lokalowym i cenowym, trzeba poświęcić dużo czasu i mieć dużo szczęścia.

Jak urządzić mieszkanie w bloku 50 m?

Największą popularnością na rynku cieszą się mieszkania małe do 50 mkw. Urządzanie takiego lokum w bloku jest trudnym zadaniem, gdyż na niewielkiej przestrzeni trzeba pomieścić wszystkie niezbędne meble i sprzęty. Dobrym pomysłem jest połączenie salonu z kuchnią, zabudowa po sufit, pojemne szuflady, wysuwane półki, szafki typu cargo, które pozwalają wykorzystać przestrzeń z boku oraz w narożnikach. Warto pomyśleć o zakupie mebli wielofunkcyjnych. W dobie coraz większych anomalii pogodowych dobrym rozwiązaniem jest klimatyzator do mieszkania.

Powiązane treści