21 lutego 2023

Czy można objąć ochroną ubezpieczeniową ogródek działkowy?

Własny ogródek działkowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią uprawiać własne owoce i warzywa czy po prostu wypoczywać na świeżym powietrzu. Niestety, często można usłyszeć informacje o tym, że mienie na terenie ROD ulega zniszczeniu lub kradzieży. Dowiedz się więc, czy możesz objąć ochroną ubezpieczeniową ogródek działkowy oraz gdzie wykupisz odpowiednią polisę.

Rodzinne ogródki działkowe a zniszczenia i wandalizm

ROD, czyli rodzinne ogródki działkowe, stanowi teren podzielony na niewielkie parcele do użytku rekreacyjnego i uprawiania roślinności. To popularne rozwiązanie, szczególnie w większych miastach. Własny ogródek działkowy pozwala na stworzenie miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu czy realizowania pasji związanych z hodowlą roślin.

Niestety, choć teren ROD zwykle jest ogrodzony, to nierzadko dochodzi do włamań i zniszczenia mienia działkowiczów. Zatem w jaki sposób zabezpieczyć finansowo domek działkowy lub altanę, a także inne elementy znajdujące się na terenie parceli na wypadek szkody? Warto sprawdzić ofertę ubezpieczeniową.

Czy jest możliwe ubezpieczenie ogródka działkowego?

Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość zabezpieczenia altany lub domku na terenie ROD? Ubezpieczenie ogródka działkowego pozwoliłoby na uchronienie się od finansowych skutków strat związanych ze zdarzeniami losowymi czy kradzieżą lub wandalizmem. Należy jednak mieć na uwadze, że te konstrukcje nie są nieruchomościami, zatem standardowa polisa na dom nie będzie mieć zastosowania.

Natomiast niektóre TU umożliwiają rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości właśnie o mienie na ogródku działkowym. Warto jednak w tym przypadku dokładnie sprawdzić warunki OWU! „Domek letniskowy” to nie to samo co ruchome konstrukcje ustawione na terenie ROD. Nawet jeśli istnieje możliwość rozszerzenia umowy ubezpieczeniowej, to należy przeanalizować wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których TU odmówi wypłaty świadczenia.

Zazwyczaj ubezpieczenie ogródka działkowego może obejmować szkody powstałe w elementach konstrukcyjnych na skutek:

  • zdarzeń losowych, czyli powodzi, porażenia piorunem itp.,
  • kradzieży z włamaniem,
  • wandalizmu,
  • rabunku,
  • pożaru.

Należy mieć na uwadze, że większość TU nie pozwala na objęcie ochroną cennej biżuterii, elementów kolekcjonerskich czy pieniędzy znajdujących się na terenie altany czy domku działkowego. Poza tym rozszerzenie umowy ubezpieczeniowej na dom o więcej elementów wiąże się z wyższą składką. Więcej informacji na temat kosztu polisy mieszkaniowej znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania.

Gdzie kupić polisę na ogródek działkowy?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia nieruchomości wraz z rozszerzeniem na mienie ruchome przez internet. Wynika to z wygody oraz oszczędności czasu. Poza tym z kalkulatora online można skorzystać w dogodnym dla siebie momencie, np. w weekend lub wieczorem. Jego użycie umożliwia uzyskanie zestawienia z konkretnymi propozycjami polis nawet od kilkunastu TU. Skorzystaj z tego narzędzia, a szybko dowiesz się, która oferta jest najlepsza dla Ciebie.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści