Ocieplenie domu styropianem gwarantuje nie tylko ciepło zimą, ale również przyjemny chłód w lecie. O czym jeszcze musisz wiedzieć?
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru styropianu na elewację?
- Czym charakteryzują się poszczególne metody ocieplania?
- Jaki jest wzór na obliczenie parametrów ściany z ociepleniem?
- Jaką grubość styropianu wybrać?
- Jak wyliczyć metry kwadratowe elewacji pod ocieplenie?
- Jaki jest koszt ocieplenia elewacji styropianem?
Styropian nie powoduje obciążenia konstrukcji budynku. Jest nieszkodliwy dla zdrowia. Nie przyczynia się do powstawania wilgoci, ponieważ przepuszcza parę wodną. Oprócz tego jest odporny na bakterie, grzyby i pleśnie. Jego właściwości izolacyjne nie zmieniają się w zależności od niskich temperatur, czy wysokiej wilgotności. Aby ocieplony dom jak najlepiej spełniał swoje funkcje, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Zanim jednak do niej przejdziesz, sprawdź również nasze porady w kategorii Budowa.
Styropian na elewację – jaki wybrać?
Styropian przeznaczony do ocieplania elewacji bardzo często określany jest jako „ściana” lub „fasada”. Od tego przeznaczonego na podłogę bądź dach różni się odpornością na ściskanie. Musisz wiedzieć, że wytrzymałość mechaniczna klasycznego styropianu elewacyjnego musi wynosić przynajmniej 80 kPa. Na rynku spotyka się również modele wytrzymujące siłę rozrywającą w wysokości 100 kPa.
Wykorzystując metodę mokrą (ETICS), styropian zostaje pokryty tynkiem silikonowym lub akrylowym. Do ocieplania najczęściej wybiera się ten o porowatej strukturze, czyli EPS. Powietrze znajdujące się pomiędzy spienionymi granulkami styropianu dodatkowo izoluje ściany. Styrodur (XPS) wykorzystywany jest najczęściej w warunkach podwyższonej wilgotności. Stosuje się go m.in. do ocieplania fundamentów.
Jaką metodę ocieplania styropianem wybrać – na placki czy na ramkę?
Klejenie styropianu na placki jest potocznym określeniem metody punktowej. W tym przypadku na powierzchnię styropianu nakłada się równomiernie po 6-8 punktów kleju, po czym łączy z powierzchnią. Metoda ta pozwala, co prawda zaoszczędzić czas fachowcom, jednak nie jest zalecana. Dlaczego? W przypadku klejenia na placki musisz liczyć się z gorszą izolacyjnością cieplną, mniejszą stabilnością mocowania, a także gorszą ochroną przeciwpożarową. Oprócz tego istnieje większe ryzyko odpadania płyt. Co więcej — w pustych przestrzeniach mogą powstać gniazda os lub szerszeni.
Zupełnie inaczej jest w przypadku metody na ramkę, czyli potocznego określenia metody obwodowo-punktowej (zwanej również pasmowo-punktową). Polega ona na stworzeniu z zaprawy czegoś na kształt obramowania na powierzchni kawałka styropianu. W środku powstałej ramki klej nanosi się punktowo. Metoda ta sprawia, że zaprawa tworzy układ zamknięty na każdej płycie, w związku z czym eliminuje powstawanie szczelin. Ma to ma więc wpływ na dylatację. Nie istnieje też ryzyko odpadania płyt, czy wyziębienia. Oprócz tego budynek ma większe bezpieczeństwo pożarowe, ponieważ ogień nie przedostanie się do pustych powierzchni między płytą a powierzchnią elewacji.
Jak obliczyć parametry ściany z ociepleniem?
Aby obliczyć izolacyjność cieplną danej ściany warstwowej z ociepleniem, konieczne jest poznanie wszystkich współczynników przewodności użytych w niej materiałów. Mimo tego największe znaczenie ma rodzaj oraz grubość materiału ocieplającego. Podczas obliczeń przyjmuje się, że ocieplenie ze styropianu charakteryzuje współczynnik λ (lambda) równy 0,04 W / (m*K). Jednak w praktyce ten może mieć współczynnik wynoszący nawet 0,032.
Współczynniki materiałów konstrukcyjnych:
- ceramika poryzowana — 0,25 W / (m*K),
- beton komórkowy — 0,15 W / (m*K),
- bloczki silikatowe — 0,8 W / (m*K),
- pustaki ceramiczne — 0,5 W / (m*K).
Podczas obliczania ciepłochronności ściany najkorzystniej będzie wykorzystać sumę oporów cieplnych poszczególnych warstw. Należy dodać, że rozwiązanie to jest wystarczająco dokładne.
Opór cieplny (R) to odwrotność współczynnika przenikalności U. Można go wyliczyć poprzez podzielenie grubości warstwy materiału (podanej w metrach) przez współczynnik λ. Aby lepiej zobrazować Ci sposób jego obliczania, przedstawimy przykład dla ściany z ceramiki poryzowanej o grubości 25 cm, która będzie ocieplona styropianem o grubości 20 cm.
Do obliczeń potrzebujemy metrów, więc zamieniamy grubości podane w centymetrach na odpowiednie jednostki. 25 cm to 0,25 m, a 20 cm to 0,2 m. Opór cieplny R będzie równy: 0,25 m : 0,25 W / (m*K) + 0,2 m : 0,04 W / (m*K) = 1 + 5 = 6 m2 * K/W. Współczynnik R jest potrzebny do wyliczenia współczynnika U ściany, ponieważ U = 1/R. Przejdźmy zatem do obliczeń. U = 1 : 6 m2 * K/W = 0,17 W (m2*K). Wartość ta jest przybliżona, ponieważ nie uwzględniliśmy oporów przejmowania ciepła pomiędzy warstwami ściany, a także mostków termicznych. Jednak, jak wcześniej wspomnieliśmy, wartość obliczona w ten sposób, jest jak najbardziej wystarczająca.
Jaka powinna być grubość styropianu na elewację?
Do ocieplania budynków najczęściej używa się płyt styropianowych o grubości od 8 do 30 cm. Na rynku można co prawda spotkać cieńsze płyty, jednak Nie są one zalecane. Oszczędność na grubości styropianu przełoży się na gorszą izolację budynku. Najwięcej inwestorów, wybierając grubość płyty, stawia na te 12- i 15-centymetrowe. Ciekawostką jest, że te pozwalają spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego.
Dobierając grubość materiału, warto również wziąć pod uwagę grubość ścian domu. Jeśli połączysz grube mury ze styropianem o grubości 30 cm, możesz uzyskać bardzo niekorzystny efekt. Nie dość, że dom nie będzie ładnie się prezentować, to jeszcze światło nie dotrze do pomieszczeń w optymalny sposób, w związku z czym te przez większość dnia będą zacienione. Warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku mocowania do elewacji ocieplonej styropianem lamp oświetleniowych, warto skorzystać z odpowiednich kołków (tzw. ślimaków).
Zamawianie styropianu – jak obliczyć ilość potrzebnego materiału?
Aby obliczyć powierzchnię ścian do izolacji styropianem, warto uwzględnić okna oraz drzwi. Zapas w postaci kilku paczek styropianu może być bardzo przydatny. Jak więc przeliczyć m3 styropianu na m2 elewacji? Załóżmy, że powierzchnia domu wynosi 250 m2, a grubość styropianu — 14 cm (0,14 m). Obliczenie wygląda następująco: 250 m2 * 0,14 m = 35 m3.
Podczas wyliczania powierzchni do ocieplania ścian szczytowych poddasza należy skorzystać ze wzoru na pole trójkąta, czyli 1/2 * a * h. Szerokość ściany bocznej pomnóż przez wysokość od kalenicy do stropu. Otrzymany wynik podziel przez 2. Przy obliczaniu powierzchni do ocieplania parteru skorzystaj z rzutów w projekcie architektonicznym.
Załóżmy, że powierzchnia parteru wynosi 70 m2, a grubość styropianu — 10 cm (0,1 m). Wynik obliczenia wygląda następująco: 70 m2 * 0,1 m = 7 m3. Obliczając powierzchnię do ocieplenia fundamentu, oblicz jego obwód poprzez dodanie długości wszystkich jego ścian i pomnożenie przez jego wysokość. Powierzchnia fundamentu wynosi 80 m2 (np. 4 ściany po 10 m długości każda * 2 m wysokości ściany fundamentu). Grubość styropianu wynosi 5 cm (0,05 m). Obliczenie wygląda następująco: 80 m2 * 0,05 m = 4 m3. Równie przydatny w tej sytuacji jest kalkulator ocieplenia elewacji styropianem (dostępny w Internecie). Możesz również zastanawiać się, jak obliczyć metr bieżący materiału? Wystarczy podzielić powierzchnię w m2 przez szerokość w m. Otrzymany wynik to długość w metrach bieżących.
Rynkowe ceny styropianu grafitowego i białego na elewacje – porównanie
Przed laty do ocieplania domów stosowano biały styropian. Obecnie na popularności zyskuje ocieplanie budynku styropianem grafitowym. Poniższa tabela przedstawia różnice pomiędzy jednym a drugim.
Ocieplanie budynków styropianem — cennik i pozostałe parametry:
Styropian biały | Styropian grafitowy (szary) | |
Skład | Wytworzony jest z polistyrenu | Wytworzony jest z polistyrenu z dodatkiem grafitu |
Parametry izolacyjności | Mniejsza izolacyjność termiczna niż w przypadku szarego styropianu | Wyższa izolacyjność termiczna |
Cena | 280 zł (zachodnie firmy) | 305 zł (polskie firmy) |
Opłacalność | Ocieplenie białym styropianem jest o 3% tańsze niż ocieplenie grafitowym styropianem | W przypadku ocieplenia styropianem grafitowym, w domu jest o 20% cieplej przy 3-procentowej wyższej cenie materiału |
Ocieplanie budynku styropianem krok po kroku:
- Przygotowanie oraz gruntowanie podłoża.
- Przygotowanie zaprawy klejącej i jej aplikacja.
- Mocowanie płyt termoizolacyjnych.
- Pozostałe prace (mocuje się wtedy kołki do elewacji ocieplonej styropianem oraz zatapia siatkę zbrojącą).
Mimo że powyższe etapy ocieplania budynku styropianem wydają się nieskomplikowane, prace lepiej powierzyć fachowcom. Nie dość, że znają zasady ocieplania budynków styropianem, to jeszcze mają lata doświadczenia wykonywania prac tego typu. Udzielą Ci również wszelkich porad, a także posłużą dobrą radą dotyczącą ocieplenia domu styropianem.
FAQ
Styropian na elewację — jaki wybrać?
Wytrzymałość mechaniczna klasycznego styropianu elewacyjnego musi wynosić przynajmniej 80 kPa. Do ocieplania najczęściej wybiera się ten o porowatej strukturze, czyli EPS.
Metoda klejenia styropianu — punktowa (tzw. na placki), czy obwodowo-punktowa (tzw. na ramkę)?
Metoda na ramkę jest dużo korzystniejsza. Sprawia, że zaprawa tworzy układ zamknięty na każdej płycie, w związku z czym eliminuje powstawanie szczelin. Nie istnieje więc ryzyko odpadania płyt, czy wyziębienia. Oprócz tego budynek ma większe bezpieczeństwo pożarowe.
Jaką grubość styropianu wybrać?
Najczęściej wybieraną grubością jest 12 cm oraz 15 cm. Pozwalają spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego. Dobierając grubość materiału, warto również wziąć pod uwagę grubość ścian domu.