17 grudnia 2020

Pianki budowlane dobre na wszystko!

Unikalne właściwości pianki budowlanej sprawiły, że staje się ona coraz bardziej popularna w zastosowaniach budowlanych i konstrukcyjnych. Zdobywa nowe rynki, ugruntowuje swoją pozycję, a popyt na nią ciągle rośnie. Za wzrostem rynku pianek budowlanych stoi wzmożona aktywność branży budowlanej na całym świecie.

Gdzie budowlaniec uszczelnić nie może, tam piankę pośle

Pianki budowlane są coraz chętniej stosowane przede wszystkim ze względu na lekkość i trwałość w zastosowaniach uszczelniających i termoizolacyjnych. Elastyczność pianki budowlanej, a także jej konsystencja pozbawiona wad materiałów włóknistych sprawiają, że pianka budowlana jest idealnym izolatorem termicznym i akustycznym. Od dawna stosowana w budynkach przemysłowych i wielokondygnacyjnych konstrukcjach komercyjnych, dzisiaj pianka budowlana jest coraz częściej wykorzystywana także w budownictwie domowym.

Pianka budowlana na zimny klimat

Sztywna pianka poliuretanowa jest szczególnie dobrym izolatorem. Można ją wytwarzać w różnych gęstościach, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania na ścianach i dachach domów. Od jakiegoś czasu jej popularność rośnie w postępie geometrycznym zwłaszcza w krajach o stosunkowo zimnym klimacie, w których występują duże różnice temperatur między temperaturami panującymi we wnętrzach i na zewnątrz. W takich warunkach pianki budowlane jak żaden inny materiał pomagają utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń podczas zimnych pór roku. Ten rodzaj pianki budowlanej pomaga również obniżyć poziom hałasu wewnątrz budynków, a to dzięki niezwykłym właściwościom akustycznym pochłaniającym i izolującym dźwięki w pomieszczeniach, z których pochodzą.

Pianki na dylatację

W Polsce, która także, nawet w dobie globalnego ocieplenia, wciąż jest krajem, w którym zdarzają się stosunkowo zimne okresy, pianki budowlane także zdobywają coraz większą popularność. Rodzimi producenci, np. podwarszawska firma Goldfoam dostarczają branży budowlanej produktów piankowych do bardzo wielu zastosowań. Na przykład taśmy i pasy dylatacyjne wykonane z pianki o zamkniętych komórkach są coraz częściej stosowane jako materiał dylatacyjny jako podparcie podłóg pływających, ale także np. parkietów w halach sportowych.

Pianki do specjalnych poruczeń

Pianki budowlane są także stosowane w piankowych pokryciach dachów, izolacji, powłokach i instalacjach specjalistycznych. Tego rodzaju pianki pomagają zmniejszyć odpływ powietrza, oszczędzając energię cieplną, redukując emisję gazów cieplarnianych i poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach. Pomagają bowiem wyeliminować przenikanie kurzu i alergenów. Pianki poliuretanowe chronią również budynki przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, zwiększając odporność na działanie wiatru.

Sztywna pianka poliuretanowa ma strukturę zamknięto-komórkową, wysoką gęstość oraz doskonałe właściwości izolacyjne, dzięki czemu jest tak popularnym materiałem izolacyjnym i uszczelniającym stosowanym w budownictwie. Prognozuje się, że do 2022 roku wartość rynku pianki budowlanej wzrośnie do 99,78 miliardów dolarów. Ciągły rozwój rynku pianek budowlanych jest po części wynikiem dobrej passy branży budowlanej w skali świata, a po części także rosnącej dbałości o izolację termiczną i oszczędność energii, w miarę jak świat zaczyna coraz większą wagę przywiązywać do kwestii środowiskowych, klimatycznych i ekologicznych.

Materiał promocyjny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści