17 maja 2023

Pomidory w ogrodzie – sadzenie, nawożenie i pielęgnacja

W naszych warunkach klimatycznych pomidory można uprawiać w gruncie, szklarni oraz tunelach foliowych. Ze względu na wrażliwość na mróz gatunek wykorzystywany jest w Polsce jako roślina jednoroczna, ale w strefie międzyzwrotnikowej rośnie jako bylina, czyli jest roślina wieloletnia. Dziś skupimy się na pomidorach gruntowych. Jak dbać o pomidory, aby odpłaciły się nam soczystą jagodą o słodkim smaku, który jest atomową bombą witaminową. Pamiętajcie, że pomidor jest wrażliwy na przymrozki i ginie już przy 0 st. C.

Pomidor jest gatunkiem z rodziny psiankowatych dorastającym w ogrodzie zwykle do 1,5 m wysokości. Roślinę wyróżniają pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielne liście oraz żółte kwiaty. Owocem jest duża, soczysta jagoda od 20 do ponad 100 mm średnicy o zabarwieniu czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym lub czarnym. Pomidor dotarł do Europy po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Do XIX wieku był uważany za roślinę trującą. Uprawiano go w ogrodach w celach dekoracyjnych.

Pomidory – uprawa w gruncie

Do uprawy w gruncie wybieramy miejsce osłonięte i dobrze nasłonecznione. Uprawa pomidorów najlepiej udaje się na glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 18-25 st. C. Jeśli jest zbyt gorąco (ponad 30 st. C), nie wytwarza się czerwony barwnik, likopen. Glebę pod uprawę pomidorów należy głęboko przekopać i wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Odczyn gleby pod pomidory powinien wynosić pH 5,5-6,5.

Regularne podlewanie i dokarmienie nawozami organicznymi jest konieczne szczególnie w okresie zawiązywania owoców. Ale nadmierne podlewanie lub przenawożenie niekorzystnie wpływa na smak owoców. Rośliny należy podlewać przy korzeniu, czyli bezpośrednio do ziemi, unikając moczenia liści. Według znawców, hodowla pomidorów najlepiej wychodzi przy nawożeniu gnojówką z pokrzyw, która dobrze wpływa na wzrost i smak owoców.

Kiedy wysadzać pomidory do gruntu?

Najlepiej sadzić pomidory po 15 maja, gdy niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków jest najmniejsze. Pomidory powinny być sadzone w dzień pochmurny, ale do nagrzanej ziemi, bo wtedy rozsada lepiej się przyjmie. Rozsada pomidorów do sadzenia powinna mieć 15-30 cm wysokości, 5-7 liści oraz rozbudowany system korzeniowy.

Jak sadzić pomidory?

Sadzimy na grządkach w rzędach z zachowaniem 35-50 cm odległości między roślinami do wcześniej przygotowanych dołków, rozkładając korzenie tak, aby nie były podwinięte i załamane. Następnie przysypujemy ziemią, delikatnie ją ugniatając. Pomidory wymagają podpór, dlatego przy każdym świeżo posadzonym krzewie trzeba wbić drewniany palik, do którego rośliny zostaną przywiązane.

Na koniec ziemię wokół posadzonych roślin trzeba bardzo obficie podlać w taki sposób, aby nie zamoczyć liści, gdyż mogłoby to je narazić na rozwój chorób grzybowych. Do każdego dołka zaleca się wlać około 2-3 litry wody. Podczas sadzenia warto zrobić lekkie zagłębienia, dzięki którym woda trafi pod korzenie. Kolejne podlewanie trzeba powtórzyć po około 5-7 dniach.

Sadzonki pomidorów

W handlu dostępne są sadzonki rozmaitych odmian pomidorów. Wśród nich do sadzenia w ogrodzie kupimy takie gatunki, jak Blach Cherry, Malinowy Smaczek, Bawole Serce, Koralik Czerwony, Pomidor Malinowy Warszawski, Pomidor Malinowy Rodeo, Koralik Żółty, Czarny Książę, Marmande, Pomidor Złoty Ożarowski, Żółta i Czerwona Gruszka, Lima, Paprykowy, Malinowy Gigant.

Jak sadzimy pomidory koktajlowe?

Łatwą do uprawy odmianą są pomidorki koktajlowe. W Polsce najpopularniejsze są czerwone, chociaż w sklepach można spotkać także żółte, zielone, fioletowe, a nawet czarne. Jak uprawiać pomidorki koktajlowe? Warzywa te świetnie sprawdzają się w domowej uprawie, np. na balkonie lub parapecie. To idealna odmiana dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na uprawę pomidora zwyczajnego z powodu zbyt małego ogrodu.

Jak pielęgnować pomidory?

Jak wspomnieliśmy, po posadzeniu pomidorów odmiany wysoko rosnące warto przywiązać do palików. Do podparcia roślin warto wybrać tyczki metalowe, gdyż z drewnianych łatwo przenoszą się chorobotwórcze grzyby. Pomidory można też przywiązywać do drutów i sznurków. Dzięki przywiązywaniu pomidorów do palików krzaczki nie będą się pokładać po ziemi, a dojrzewające owoce będą szybciej dojrzewać i obsychać po deszczu.

Jak dbać o pomidory?

Kolejny zabieg ważny w pielęgnacji tego warzywa to usuwanie pędów bocznych. W uprawach amatorskich na działkach na roślinie zostawia się zazwyczaj tylko pęd główny, a wszystkie inne wyrastające z kątów liści należy usuwać. Dzięki usuwaniu pędów bocznych pomidory zaczną szybciej owocować, a ich owoce będą bardziej dorodne. Wskazane jest też obrywanie liści pomidorów rosnących najniżej i stykających się z ziemią, które są łatwo porażane przez choroby.

Drożdże do pomidorów

Aby ograniczyć użycie pestycydów, warto stosować oprysk ze świeżych drożdży sprzedawanych w kostkach. Aby przygotować oprysk, wystarczy jedną stugramową kostkę drożdży piekarskich rozpuścić w dziesięciu litrach wody i zabieg powtarzać co tydzień. Natomiast oprysk na mszyce z drożdży pomaga skutecznie pozbyć się tego wyjątkowo uporczywego szkodnika. Aby sporządzić roztwór, trzeba 100 g drożdży rozpuścić w pięciu litrach wody i dodać 5-6 kropli szarego mydła w płynie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści