22 marca 2023

Jak dbać o kwiaty w mieszkaniu? 5 praktycznych porad

Grill rozpalony na naszym balkonie czy ociekające wodą donice zawieszone na zewnątrz mogą nie podobać się sąsiadom. Łatwo wtedy o awanturę na klatce schodowej lub nerwową interwencję administracji. Żaden normalny sąsiad nie powinien jednak protestować na widok zadbanych doniczek z pięknie rozwiniętymi kwiatami. Jakie są najlepsze kwiaty do mieszkania w bloku? Jakie kwiaty oczyszczają powietrze w mieszkaniu? Dziś odpowiadamy na pytania estetów i miłośników przyrody. Czyńcie wokół piękno, a wasze życie będzie piękniejsze!

Urządzając balkon, warto zadbać o sadzonki kwiatów odpornych na różne warunki atmosferyczne. Trzeba je regularnie podlewać, systematycznie przesadzać oraz sprawdzać ich aktualne warunki wegetacji. Najlepsze są rośliny, które przetrwają duże spadki temperatury i nie zmarnieją pod wpływem marcowych przymrozków.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Na południowej stronie balkonu powinno się znaleźć miejsce dla kwiatów, które lubią słońce. Zdecyduj się wyłącznie na doniczki w jasnych kolorach, które nie będą się mocno nagrzewać. W upalne dni staraj się osłaniać kwiaty parasolem lub markizą, a wieczorem obficie je podlewaj. Na południowej stronie balkonu świetnie sprawdzają się astry, dalie, goździki, lwie paszcze, lewkonie czy scewole oraz stokrotki afrykańskie.

Wiosną na północnym balkonie postaw na kwiaty doniczkowe do cienia: niezapominajki i pierwiosnki, a latem polecamy begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki, ostróżki, lawendę, niecierpka, żeniszek meksykański, kolendrę czy miętę. Na balkonie wschodnim świetnie przyjmie się surfinia, petunia, pelargonia, lobelia, werbena czy niecierpki, a na zachodnim wilczomlecze, złocienie, diascja, petunie, surfinie, klematis, wiciokrzew czy chmiel japoński.

Kwiaty na parapecie w bloku

Także położenie parapetu na bezpośredni wpływ na wegetację roślin. W oknach zachodnich i południowych dobre warunki wzrostu będą miały gatunki niewrażliwe na silne działanie promieni słonecznych, w oknach północnych rośliny preferujące cień, a w oknach wschodnich dobrze dadzą sobie radę gatunki, którym wystarcza krótki okres naświetlania w ciągu dnia.

Na parapecie od wschodniej strony sprawdzą się zielistka Sternberga, bluszcz, trzykrotka, szeflera, epipremnum złociste, skrzydłokwiat, anturium, dracena, hoja czy monster. Zachodnią stronę lubią dracena, kliwia, hoja, kroton, anturium, fiołki alpejskie i afrykańskie, azalie, storczyki, cyklameny czy begonie. Według ekspertów, na północnym parapecie powinny sobie poradzić skrzydłokwiat, fuksja, kliwia czy łosie rogi, a na południowym gatunki w naturalnym środowisku żyjące w suchym klimacie, takie jak kaktusy, sukulenty, wilkomlecz, grubosz, kalanchoe, aloes agawa czy nawet miniaturowe drzewo oliwkowe.

Pięć bardzo praktycznych porad

1. Nie kupuj kwiatów, które mają plamy, przebarwienia  lub widać na nich ślady obecności szkodników. Wybieraj egzemplarze krępe i ładnie wybarwione. Liście, a także podłoże nie mogą być przesuszone.

2. W pojemniku, gdzie masz zamiar posadzić rośliny, ułóż warstwę drenażu, sypiąc na dno drobne kamyki czy potłuczoną ceramikę. Nie sadź nowych roślin w ziemi z poprzedniego roku.

3. Po posadzeniu często przeglądaj kwiaty na balkonie, aby sprawdzić, czy nie występują szkodniki. Gdy zauważysz ich obecność, zrób dwa czy trzy opryski co siedem-dziesięć dni.

4. Regularnie usuwaj usychające kwiaty i liście oraz zamierające i chore części roślin.

5. Nie dopuszczaj do nadmiernego przesuszenia roślin, gdyż osłabione kwiaty na balkonie są bardziej podatne na infekcje.

Kwiaty do mieszkania w bloku

Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu to nie tylko efektowna moda, ale oczywiste korzyści praktyczne. Rośliny pomagają nam się zrelaksować, odprężyć i uspokoić, a także oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Są gatunki, które świetnie pasują do kawalerek, a inne znajdują sprzyjające warunki wegetacji w mieszkaniach o dużym metrażu.

W małym mieszkaniu najlepiej sprawdzić się mogą sansewieria, storczyki, zamiokulasy, chamedora wytworna, zielistka sternberga, fikus benjamina czy daktylowiec niski. Trzeba pamiętać, aby zbyt często nie przenosić roślin z miejsca na miejsce, szczególnie gdy dany gatunek jest na to szczególnie wyczulony.

Kwiaty oczyszczające powietrze

Rośliny w domu to to tylko estetyczna korzyść dla mieszkania, odpoczynek dla oczu i ukojenie dla nerwów pośród zielonych gałązek. Nie mniej ważną funkcją kwiatów doniczkowych jest oczyszczanie powietrza. Mieszkania i biura emitują różne związki szkodliwe dla zdrowia, które pochodzą z klejów, farb i lakierów czy płynów do sprzątania. W ciągu dnia rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wytwarzają tlen. Dzięki parowaniu wody z liści i podłoża przyczyniają się do nawilżania powietrza.

Zdaniem naukowców z NASA, trzy duże lub sześć małych kwiatów doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych we wnętrzu, przy czym najskuteczniejsze są m.in. skrzydłokwiat, nefrolepis, palma kencja, epipremnum złociste, dracena, aloes, palma, trzykrotka, fikus benjamina, filodendron czerwieniejący, chamedora wytworna, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, sansewieria oraz asparagus gęstokwiatowy.

 

Powiązane treści