16 czerwca 2021

Z poradnika ogrodnika: kiedy sadzić liliowce?

Liliowce niewątpliwie uatrakcyjniają image ogrodu. Piękne kwiaty w wielu różnych barwach, które należą do jednego z kilkunastu gatunków bylin. Bardzo popularne i często sadzone przez hobbystów ogrodnictwa. Plusem Liliowców jest stosunkowo łatwa uprawa i to, co ciekawe raz posadzone potrafią pozostać w ogrodzie przez 20 a nawet 30 lat!

Niewielkie wymagania i łatwa uprawa

Warto wspomnieć jak wygląda uprawa liliowców, aby przed decyzją o sadzeniu wiedzieć jak je pielęgnować i jakich warunków wymagają, aby na dobre mogły zagościć w ogrodzie.

Stanowisko: słoneczne lub półcień, ale wykazują również dużą tolerancję do uprawy w nieco odmiennych warunkach.

Gleba: łatwość uprawy Liliowców  wiąże się również z niewielkimi wymaganiami, co do podłoża. Z powodzeniem zakwitną na glebie lekkiej i przepuszczalnej, ale także podmokłej. Bardzo dobrze znoszą niedostatek wody, więc susza nie wpływa na nie degradacyjne.

Choroby: Liliowce nie są zbytnio podatne na choroby, ale czasami zdarza się, że w okresie suszy mogą zaatakować je przędziorki, a zimą nornice.

Temperatura: dobrze znoszą niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia

Z powyższych informacji można wywnioskować, że Liliowce nie są wymagającymi roślinami. Pięknie prezentują się na rabatach, w pobliżu oczek wodnych czy skarpach. Tak naprawdę potrafią dostosować się do warunków panujących na danym obszarze. Jednakże wciąż pozostaje zagadką, kiedy jest najlepszy okres na sadzenie Liliowców?

Sadzenie Liliowców – co zrobić, aby ich kwiaty przyozdobiły nasz ogród?

Mimo, że uprawa Liliowców jest łatwa, przyjemna i nie wymaga zbyt dużych pokładów czasu i energii, to wciąż warto zadbać o najlepsze warunki do ich sadzenia, co na pewno zaowocuje sporą ilością kwiatów. Poniższy schemat przedstawia najważniejsze czynniki, które zgodne są z kodeksem każdego ogrodnika i dostosowane do niewielkich wymagań Liliowców.

1. Przekop glebę

2. Dokładnie usuń wszystkie chwasty wraz z korzeniami

3. Wybierz stanowisko słoneczne. Jeżeli takim nie dysponujesz to wybierz te w półcieniu. Natomiast w pełnym słońcu splendor będzie dorodniejszy. Rozsada co 50 lub 100cm. Tuż przed sadzeniem namocz korzenie w wodzie przez 1h. Po umieszczeniu sadzonki w glebie nie zapomnij obficie podlać

4. Liliowce najlepiej sadzić wczesną wiosną. Zbyt późne posadzenie może nie spełnić naszych oczekiwań (zwłaszcza odmiany wrażliwe na mróz)

5. Z powodzeniem możesz zasadzić je również w końcowym okresie lata lub jesienią (przełom sierpnia i września).

6. Liliowce mogą być również sadzone w doniczkach przez okres całego roku.

Gatunek na który warto zwrócić uwagę!

Liliowec Stella d’oro jest wyjątkową odmianą, która kwitnie bardzo długo. Złocisto-żółte kwiaty kwitną od maja aż do późnej jesieni, najczęściej aż do wystąpienia okresu pierwszych przymrozków. Jest to wyjątkowa odmiana, której pięknem możemy zachwycać się przez cały okres wiosenno-letni. Warto wspomnieć, że już kilkuletnie byliny potrafią wydać ogromną ilość kwiatów, co warto wykorzystać w obrębie rabat, czy wzdłuż murów. Warto również nadmienić, że Liliowiec Stella d’oro został nagrodzony przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Ciekawy jest również fakt, że ten Liliowiec powtarza kwitnienie. Bardzo szybko się rozrasta oraz należy do jednej z najtańszych odmian.

Marząc o ogrodzie pełnym złocistych kwiatów, warto o nim pomyśleć.

Materiał sponsorowany.

Powiązane treści