Które rośliny cebulowe sadzimy jesienią?

Jesień to bardzo piękny i klimatyczny czas, który można wykorzystać m.in. na sadzenie roślin cebulowych. Trzeba mieć jednak na ten temat odpowiednie pojęcie, aby wiedzieć, które z roślin sadzi się właśnie o tej porze roku.

Kwiaty sadzone jesienią mają jedno podstawowe zadanie, przede wszystkim ożywiają ogród i nadają mu koloru oraz blasku. Ważne jest jednak to, aby zrobić to z głową, dlatego w niektórych przypadkach warto poprosić o pomoc doświadczonego ogrodnika, który podpowie zainteresowanym z jakich roślin skorzystać i jak przejść do procesu sadzenia roślin cebulowych.

Jakie kwiaty cebulowe należy sadzić jesienią?

Jesienią sadzi się te kwiaty cebulowe, które kwitną wiosną. Dzięki temu w okresie wiosennym ogród zyska na wartości estetycznej i już od pierwszych dni tej pory roku będzie zachwycał przechodniów. Jeśli ktoś chce, aby jego ogród wczesną wiosną mienił się bogatą paletą kolorów, jesienią powinien zasadzić następujące kwiaty cebulowe:

  • krokusy,
  • tulipany,
  • hiacynty,
  • narcyzy.

To zdecydowanie najpopularniejsze rośliny, na które należy postawić w pierwszej kolejności, a ogród z pewnością będzie odmieniony i spodoba się wszystkim odwiedzającym osobom. Można w nim swobodnie wypoczywać, cieszyć swoje oczy pięknymi roślinami i głębią kolorów, a na tym wielu osobom zależy najbardziej. Oprócz wskazanych wyżej roślin cebulowych należy zabrać się za sadzenie wielu innych, w tym: cebulicy, czosnku ozdobnego czy też szachownicy. Niektóre kwiaty cebulowe będą kwitnąć jeszcze jesienią i należy wymienić w tej grupie chociażby krokus jesienny czy też zimowit jesienny. Jak widać wybór jest bardzo zróżnicowany, a właściciele ogrodów muszą zastanowić się nad tym, jakie kwiaty chcą posiadać w swoich ogrodach.

Jesienne sadzenie roślin cebulowych – w jakim terminie należy to zrobić?

W sytuacji, gdy ktoś chciałby zabrać się za prawidłowe jesienne sadzenie roślin cebulowych, musi pilnować wyznaczonych terminów. Większość kwiatów cebulowych, które będą zakwitać wiosną należy sadzić we wrześniu oraz w październiku. Istnieją jednak oczywiście pewne wyjątki, dlatego tak ważne jest nawiązanie współpracy z doświadczonym ogrodnikiem, który rozwieje wszystkie wątpliwości mniej zorientowanych osób.

Niektóre z roślin sadzi się znacznie wcześniej. W sierpniu można zasadzić cebule narcyza, korony cesarskiej czy też szachownic. Mogą to być też szafrany oraz zimowit jesienny. Ważne jest to, aby nie przekraczać wskazanych wyżej terminów, ponieważ można narazić się wtedy na przykre efekty swoich działań.

Głębokość sadzenia roślin cebulowych

Ważną informacją dla zainteresowanych osób jest również głębokość sadzenia roślin cebulowych, ponieważ nie można zrobić tego, nie mając w tym zakresie podstawowej wiedzy. Wtedy z pewnością popełni się rażące błędy. Zazwyczaj cebule kwiatów sadzi się na głębokości 2-krotności wysokości konkretnej cebuli. W niektórych przypadkach może to być nawet 3-krotność wysokości.

Jeśli sadzenie jest realizowane na lekkich glebach, można sobie pozwolić na nieco więcej. W takiej sytuacji cebule są umieszczane na większych głębokościach. Na glebach gliniastych cebule powinny się znajdować nieco wyżej. Stanowisko do sadzenia trzeba najpierw odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności usuwa się wszystkie chwasty. Taką pracę wykonuje się zazwyczaj ręcznie, ponieważ działania są realizowane precyzyjnie. Wskazane jest także spulchnienie oraz rozluźnienie gleby, na której będzie się sadziło kwiaty cebulowe. Jeśli w grę wchodzi proces wapnowania, powinien być on wykonany co najmniej 3 tygodnie przed sadzeniem roślinek.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Podobne posty

  • Wybieramy baterie łazienkowe wysokiej jakościWybieramy baterie łazienkowe wysokiej jakości Podczas remontu łazienki szczególną uwagę należy zwrócić na baterie łazienkowe. Spełniająca najwyższe standardy wykonania armatura zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz wieloletnią wytrzymałość. Warto postawić na sprawdzone i cenione marki, […]
  • Lazury do drewna – zastosowanieLazury do drewna – zastosowanie Drewno to wspaniały surowiec. Trzeba jednak dbać o to by nie uległo zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz przez upływ czasu. Drewniane elementy często są wykorzystywane przy dekorowaniu elewacji oraz w architekturze ogrodowej. […]
  • Kredyt konsolidacyjny – czy jest możliwy ze złą historią BIK?Kredyt konsolidacyjny – czy jest możliwy ze złą historią BIK? Kredyt konsolidacyjny jest wyjątkowym produktem banku, bo jego istotą wcale nie jest finansowe wsparcie w postaci przekazywania przez instytucję bankową środków pieniężnych kredytobiorcy. Po co właściwie się go zaciąga i kto ma szansę na tego […]
  • Jak efektywnie segregować odpady w domu jednorodzinnym?Jak efektywnie segregować odpady w domu jednorodzinnym? Obowiązujące przepisy zobowiązują nas do dzielenia w odpowiedni sposób śmieci. To jednak nie tylko przymus prawny, ale również efektywne działanie na rzecz ekologii. Dowiedz się, jak segregować śmieci w domu. Problemy z segregacją […]
  • Wielka moc dekoracji okiennychWielka moc dekoracji okiennych Zmieniają się style, mody, przyzwyczajenia, ale niezmiennie ważnym elementem nie tylko mieszkalnego wnętrza jest dekoracja okna. I ta ascetyczna, i ta bardzo ozdobna wyraźnie wpływa na to, jak się w danym miejscu czujemy i jaki ma ono […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]