Nowoczesna aranżacja balkonu w bloku: jak urządzić modny wystrój tanim kosztem?

Balkon może stać się idealnym miejscem odpoczynku. Aby tak się stało, musi zostać odpowiednio zaaranżowany. Jak to zrobić?

Artykuł ten przedstawi Ci:

  • Pomysły na zaaranżowanie balkonu w bloku.
  • Sposoby na przystrojenie tanim kosztem – od czego zacząć?
  • Propozycje mebli na mały balkon w bloku.
  • Listę kwiatów na balkon: co wybrać, aby nie przepłacić?

Ważne jest, aby aranżacja balkonu była właściwie przemyślana. Ciekawe informacje w tym zakresie znaleźć można także w serwisie o tematyce balkonów i tarasów.

Pomysł na balkon w bloku: minimalistyczna nowoczesność czy romantyczny kącik w stylu boho?

Urządzanie balkonu przede wszystkim rozpocząć należy od dokładnego zastanowienia się nad tym, jak balkon finalnie ma wyglądać. Dopiero pod tym kątem dobierać będzie się następnie odpowiednie wyposażenie, dekoracje i rośliny.

Możliwości aranżacyjnych jest oczywiście wiele. Dla osób ceniących sobie prostotę na pewno dobrym pomysłem na balkon będzie jego urządzenie w stylu funkcjonalnego minimalizmu. Takie rozwiązanie cechować będzie się podstawowymi meblami o prostej formie oraz niewielką ilością dekoracji.

Jeśli nie przekonuje Cię minimalistyczny styl i wolisz, aby balkon był miejscem nieco bardziej przytulnym, to lepiej będzie postawić na aranżację w rytmie boho. Wyróżnia się on kolorowymi poduszkami i siedzeniami, lampionami oraz różnymi dekoracjami, oczywiście wykonanymi z naturalnych materiałów.

Ciekawym rozwiązaniem może być również jego aranżacja w stylu śródziemnomorskim, hiszpańskim czy włoskim. Decydując się na któryś z tych motywów aranżacyjnych, nie można zapomnieć o stylowych markizach, które zapewnią nieco prywatności.

Aranżacja balkonu w bloku tanim kosztem – od czego zacząć?

Pracę związaną z aranżacją balkonu najlepiej jest podzielić na kilka etapów. Aranżację balkonu koniecznie rozpocząć należy od jego wymierzenia i rozrysowania na kartce jego planu.

Drugi krok to sprawdzenie ekspozycji. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Od stopnia nasłonecznienia zależeć będzie bowiem późniejszy wybór kwiatów i roślin. Wpływa to też na montaż markizy lub parasola.

Warto też pomyśleć o tym, do czego balkon będzie wykorzystywany. Od tego z kolei zależeć będzie późniejszy wybór mebli.

Kolejny krok to naniesienie na wcześniej rozrysowany plan wszystkich elementów, jakie mają znaleźć się w tej małej przestrzeni. Warto tu dodać, że aranżację balkonu najlepiej jest rozpocząć już wczesną wiosną. Wówczas na pewno zdążysz skończyć prace do lata.

Meble na mały balkon w bloku: praktyczne porady i pomysły na urządzenie niewielkiego balkonu

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów wyposażenia balkonu są meble. Ich wybór jest dziś naprawdę szeroki. Dobrym rozwiązaniem może być zakup gotowego zestawu składającego się z minimum stołu i krzeseł. W zestawie znaleźć może się także narożnik lub kanapa, fotele czy stolik kawowy. To już jednak zależy od metrażu.

Wybierając konkretne meble balkonowe, koniecznie uwagę zwrócić należy na to, z jakiego materiału są wykonane. Najlepiej, aby był to technorattan. Jest to bowiem materiał odporny na warunki atmosferyczne. Gorzej pod tym względem sprawdzi się tradycyjny rattan czy wiklina. Na rynku dostępny jest również szeroki wybór mebli drewnianych, metalowych, a także z różnych tworzyw sztucznych.

Podłoga na balkon z wodoszczelnych powłok – płytki czy deska kompozytowa?

Podłoga na balkon musi być zarówno estetyczna, jak i użytkowa.  Powinna być wytrzymała oraz odporna na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia. Jaki materiał na podłogę balkonową sprawdzi się zatem najlepiej? Dużą popularnością cieszą dziś płytki oraz deska kompozytowa.

Od dawna powszechnie sprawdzają się płytki terakotowe. Uwagę zwróć na ich poziom nasiąkliwości oraz na klasę ścieralności. Nasiąkliwość płytek na balkon nie powinna przekraczać 3%. Z kolei, jeśli chodzi o klasę ścieralności, to ta powinna być wyższa niż IV. To daje gwarancję długich lat ich bezproblemowego użytkowania.

Podłoga na balkon może być również wykonana z desek kompozytowych. Ich zaletą duża odporność na wilgoć. Są też łatwe w utrzymaniu w czystości.

Jeśli budżet na urządzenie balonu nie jest zbyt wysoki, to warto postawić na tańsze płytki terakotowe. Zaznaczyć to trzeba, że tania podłoga na balkon wcale nie musi być gorsza. Płytki terakotowe wykonane z masy ceramicznej cechują się naprawdę wysoką jakością.

Ciekawym rozwiązaniem może być ułożenie na podłodze balkonowej sztucznej trawy. Dzięki temu przestrzeń na pewno zyska na swojej estetyce. Mówiąc o takich dodatkach, warto jeszcze wspomnieć o przenośnym ogrzewaniu na balkon, które z pewnością przyda się w nieco chłodniejsze dni.

Z czego można zrobić balustradę na balkon? Przegląd najlepszych i najtańszych materiałów

Trudno wyobrazić sobie balkon bez balustrady. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Pełni ona jednak także funkcję estetyczną. Na rynku dostępne są gotowe balustrady balkonowe. Z jakich materiałów wykonywane są dziś najczęściej?

Balustrady ze stali Stalowe balustrady na pewno pasować będą do aranżacji minimalistycznej. Największą ich zaletą jest trwałość. Odporne są na wilgoć, korozję oraz negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Balustrady szklane Balustrady ze szkła cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne. Składają się z metalowej konstrukcji zewnętrznej oraz szklanego wypełnienia. Jeśli o samo szkło chodzi, to najczęściej jest to szkło bezpieczne lub hartowane.
Balustrady drewniane Są bardzo łatwe w montażu. Swoje zastosowanie znajdują jednak głównie w domach letniskowych. Ważna w przypadku drewnianych balustrad jest ich systematyczna konserwacja.

Niewymagające i wytrzymałe kwiaty na balkon: co wybrać, aby nie przepłacić?

Mały balkon w bloku nie może obyć się oczywiście bez kwiatów. Ich wybór nie może być przypadkowy. W przypadku ekspozycji od zachodniej lub wschodniej strony, postawić można na rośliny ozdobne. Z kolei w przypadku balkonu północnego, to lepiej sprawdzą się rośliny lubiące wilgoć i cień. Wśród takich roślin wymienić można m.in.:

  • bluszczyk,
  • bratki,
  • bukszpan,
  • kurdybanek,
  • pelargonia pachnącą,
  • a także barwinek.

Na balkonach nasłonecznionych od strony południowej znakomicie sprawdzi się pelargonia oraz werbena. Poza wspomnianymi roślinami i kwiatami warto dodatkowo pomyśleć o małych drzewkach i krzewach. Dobrym pomysłem może być tu świerk, tuja czy jałowiec.

FAQ

Od czego zacząć aranżację balkonu?

Urządzanie balkonu rozpocząć należy od zmierzenia jego wymiarów, wyboru stylu aranżacyjnego oraz doboru wyposażenia.

Jakie meble wybrać na mały balkon?

W przypadku małego balkonu na pewno sprawdzi się zestaw podstawowy, który składa się ze stolika i krzeseł.

Z czego wykonać podłogę na balkonie?

Najlepiej sprawdzą się tu płytki ceramiczne lub deski kompozytowe. Pierwsze rozwiązanie cieszy się dużą popularnością i jest tańsze w porównaniu z deskami.

Jakie balustrady zastosować na balkonie?

Wyróżnić można trzy rodzaje balustrad balkonowych. Mowa tu o balustradach stalowych, balustradach ze szkła oraz o balustradach drewnianych.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna