26 lutego 2020

Czy sztuczna trawa to dobre rozwiązanie na balkon lub taras?

W przeciwieństwie do prawdziwej, sztuczna trawa niezależnie od stanu pogody jest zawsze intensywnie ubarwiona, odporna na zmienne warunki klimatyczne i choroby. Nie trzeba jej również kosić, nawozić ani podlewać. Atrakcyjnym wyglądem prawidłowo wybranej sztucznej trawy możemy cieszyć się przez cały rok. Nie musimy również martwić się, że szczepki wrosną w niepożądane miejsca

Dzięki wykorzystaniu gumy lub lateksu w warstwie podkładowej, sztuczna trawa idealnie izoluje przed zimnem i wilgocią. Syntetyczny trawnik doskonale sprawdza się w roli wykładziny na taras i balkon, zarówno jako ozdoba, jak i wykończenie tych miejsc. Warto umieszczać go także w miejscach, gdzie bawią się dzieci – jego miękkość amortyzuje upadki, przez co zapobiega urazom.

Rodzaje sztucznych traw

Wśród traw sztucznych wyróżniamy wiele rodzajów i odmian. Różnią się one grubością, wysokością źdźbeł, wagą, miękkością włosia, a także technologią produkcji. W zależności od potrzeby możemy wybrać wypielęgnowaną i przystrzyżoną trawę, ale również taką przypominającą dzikorosnące gatunki traw o różnych przebarwieniach, imitujących ich naturalną kolorystykę. Sztuczne trawy wykonane z polietylenu są trwałe, posiadają bowiem wysokie właściwości mechaniczne, a te zbudowane z mieszanki polietylenu z polipropylenem są bardziej miękkie, zachowują jednak właściwości użytkowe. Na polskim rynku znajdziemy również ekologiczne sztuczne trawy z granulatu pozyskiwanego w procesie recyclingu (np. ze zużytych opon ciężarowych). Niektóre modele wyposażone są w niewidoczne z góry otwory odprowadzające wodę deszczową i tą używaną w trakcie czyszczenia. Wybierając sztuczną trawę zwracajmy dużą uwagę na jej jakość wykonania, gdyż niektóre tanie egzemplarze mogą wyglądać sztucznie i mieć chropowatą powierzchnię, niezbyt przyjemną do chodzenia na boso!

Montaż sztucznej trawy z rolki

Powierzchnię, na której chcemy umieścić sztuczny trawnik, należy wcześniej dokładnie wyczyścić, odkurzyć i odtłuścić – zapobiegnie to między innymi rozwojowi grzybów i pleśni. Ma to na calu zapobieżenie wystawaniu brzegów poszczególnych rolek, o które można się potknąć. Aby połączyć ze sobą rolki, zaopatrujemy się w flizelinę – ważne jednak, aby odpowiednio dopasować jej grubość. Zbyt masywna flizelina zauważalnie podniesie brzegi sztucznej trawy, szczególnie w przypadku takiej o krótkim włosiu. Brzegi przymocowujemy za pomocą kleju, najlepiej jedno- bądź dwuskładnikowego preparatu poliuretanowego, niewrażliwego wobec zmiennych warunków pogodowych. Możemy również wykorzystać taśmę dwustronną, jednakże z czasem może się ona odklejać, a krańce wykładziny nieestetycznie podwijać. Rulony docinamy dokładnie do rozmiaru powierzchni, na której chcemy je umieścić. Układając trawę, pamiętajmy, aby zachować jednolity kierunek położenia jej na całej płaszczyźnie, co nada jej spójnego wyglądu, odpowiadającemu prawdziwemu trawnikowi. Na trawniku rozprowadzamy niewielką ilość piasku, który dociąży rolki, zapobiegnie ich ugnieceniu oraz zatrzyma wilgoć, dzięki czemu będą mniej nagrzane w słoneczne dni – zabieg ten nie jest jednak konieczny, zwłaszcza wśród nowoczesnych, dobrych jakościowo sztucznych traw. Szczotkujemy murawę w kierunku odwrotnym, niż są ułożone włókna.

Pielęgnacja sztucznej trawy

Pielęgnacja sztucznej trawy nie należy do trudnych, jednakże dzięki niektórym zabiegom sprawimy, że murawa będzie nam służyć przez długie lata. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku sztucznego trawnika jest czyszczenie. Usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, takie jak liście, niedopałki, resztki jedzenia, spomiędzy źdźbeł. Można to robić zarówno ręcznie, jak i przy pomocy odkurzacza. Proces ten zapobiegnie zniszczeniu wykładziny, a ponadto sprawi, iż nasz balkon lub taras będzie wyglądał estetycznie. Sztuczny trawnik myjemy wodą wymieszaną z detergentem (np. płynem do mycia naczyń), chociażby za pomocą mopa, szczoteczki lub szmatki. Plamy możemy usuwać mieszanką ciepłej wody i mydła bądź octu. Od czasu do czasu, mniej więcej raz na 3 miesiące, warto szczotkować sztuczną trawę, co odświeży ją i przywróci źdźbła do pozycji pionowej. Aby pozbyć się nadmiaru kurzu i obniżyć temperaturę wykładziny, możemy zdecydować się na jej zraszanie.

Podsumowanie

Chociaż sztuczna trawa kojarzona jest przede wszystkim z boiskami sportowymi lub terenami do gry w golfa, można ją z powodzeniem wykorzystywać także w ogrodach, na balkonach i tarasach, a nawet w domu czy mieszkaniu. Jest ozdobą bardzo łatwą w utrzymaniu. To doskonała alternatywa dla desek tarasowych czy ceramicznych płytek, dodając tym samym powiewu naturalności. Odnajdzie się zarówno w nowoczesnych apartamentach urządzonych w minimalistycznym stylu, jak i rustykalnych tarasach wystylizowanych na prowansalskie, bowiem w przeciwieństwie do innych metod wykańczania nie zaburza stylu całej aranżacji. Sztuczn trawa nie jest też rozwiązaniem drogim – dobre jakościowo wykładziny zakupimy już w cenie 35 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Ten artykuł został znaleziony po wyszukaniu fraz:

Materiał promowany.

Powiązane treści