19 stycznia 2021

Na jakie naturalne nawozy do kwiatów warto postawić?

Kwiaty to piękna ozdoba ogrodu i domu. Aby rosły zdrowo, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Poza nawadnianiem rośliny warto też nawozić. Do tego celu świetnie sprawdzą się naturalne nawozy do kwiatów bez szkodliwej chemii. Co wybrać?

Dlaczego kwiaty warto nawozić regularnie?

Każda roślina potrzebuje nie tylko wody oraz promieniowania słonecznego, ale również ważnych składników odżywczych, które zużywane są przez nią do wegetacji, czyli wzrostu, kwitnienia oraz owocowania. Dostęp do tych substancji najłatwiej zapewnić za pomocą nawozów.

Systematyczne nawożenie kwiatów ogrodowych zapewnia ich bujny wzrost, nawet na mało zasobnych glebach. Dzięki temu mogą być zachwycającą ozdobą wokół domu.

Nawożenie ma też duże znaczenie w przypadku kwiatów doniczkowych. Rośliny te mają do dyspozycji ograniczone zasoby ze względu na wielkość pojemnika, w którym są posadzone. Właśnie dlatego należy systematycznie zaopatrywać je w ważne dla nich składniki.

Jako nawóz można traktować nie tylko gotowe preparaty, które dostępne są w sklepach ogrodniczych, lecz również surowce, który każdy z nas może znaleźć w swoim domu.

Jakich składników potrzebują rośliny?

Aby kwiaty prawidłowo się rozwijały, wymagają właściwego „dokarmiania”. Odpowiednio dobrane nawozy mogą dostarczyć im to, co najważniejsze.

Każda roślina ma swoje specyficzne wymagania. Niektóre z nich najlepiej rozwijają się w ziemi o odczynie zasadowym, bogatej w wapń, na przykład lawenda czy aloes. Inne natomiast preferują podłoże kwaśne jak storczyki – orchidee.

Trzy kluczowe składniki wspomagające wzrost i wygląd kwiatów:
– azot – aktywuje wzrost rośliny, odpowiada za rozwój łodygi i liści,
– potas – wzmacnia odporność na schorzenia, między innymi grzyby,
– fosfor – dba o atrakcyjny wygląd kwiatów i zdrowie systemu korzeniowego.

Warto też pamiętać, że roślina wymaga odpowiedniej gleby. Za pomocą nawozów można zmieniać jej właściwości, w tym odczyn pH na bardziej kwasowy lub zasadowy.

Takie właściwości mają również organiczne nawozy do kwiatów, które można przygotować samodzielnie lub zakupić jako gotowe.

Czym naturalnie nawozić kwiaty?

Naturalne nawozy do kwiatów to jeden z ostatnich hitów – troska o środowisko i trend zero waste spowodowały, że coraz więcej osób sięga po to, co dała nam sama natura.

Wykorzystujące naturalne składniki nawozy sprawdzą się w nawożeniu wszystkich kwiatów – tych ogrodowych i doniczkowych. Zaopatrują glebę w ważne pierwiastki, które wspomagają wegetację roślin różnych gatunków.

Zalety naturalnych nawozów do kwiatów:
– zaopatrują rośliny w kluczowe dla nich składniki,
– nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska,
– są przyjazne dla człowieka i zwierząt,
– są łatwe w stosowaniu,
– mają długotrwałe działanie,
– są niedrogie.

Nawozy naturalne, określane także jako organiczne czy ekologiczne nawozy do kwiatów, można przyszykować samodzielnie z dostępnych na kuchennych półkach produktów. Można zakupić je także jako gotowe do użycia.

Domowe nawozy do roślin

Nie każdy miłośnik kwiatów zdaje sobie sprawę z tego, że w swoim domu ma wiele organicznych nawozów do roślin. To różnorodne artykuły spożywcze, resztki oraz napoje. Jakie z nich sprawdzą się jako naturalne nawozy do kwiatów?

Skorupki jajek
Znanym od wielu lat domowym nawozem do kwiatów są skorupki po jajkach. Zawierają dużo wapnia, a także inne pierwiastki jak krzem, fluor i cynk. Jako że skorupki mają odczyn zasadowy, polecane są do roślin preferujących taką glebę.

Aby przygotować nawóz ze skorupek jajek, należy umieścić je w słoiku z wodą na 2 tygodnie, a wodą tą podlewać rośliny. Można także drobno je rozkruszyć i zmieszać z ziemią.

Skórka od banana
W bananach i ich skórce znajduje się dużo cennego dla roślin potasu oraz inne składniki odżywcze.

Żeby przygotować nawóz, wystarczy pokroić skórkę w kostkę, umieścić ją w słoiku i zalać gorącą wodą. Słoik zakręcić i odstawić na dobę. Następnie rośliny można podlewać powstałym nawozem.

Gdy masz w domu przejrzałe, nienadające się do jedzenia banany, także można wykorzystać je do nawożenia roślin. Banany należy rozgnieść na miazgę, zalać wodą, wymieszać i podlać glebę.

Fusy z kawy i herbaty
Nie wyrzucaj fusów pozostałych po parzeniu kawy lub herbaty. Możesz wykorzystać je jako organiczny nawóz do kwiatów. Po wymieszaniu z ziemią znajdujące się w nich związki wspomagają wzrost roślin i chronią je przed niebezpiecznymi drobnoustrojami. Można też wysypać je na ziemię i delikatnie wmieszać – odganiają małe muszki.

Przy przesadzaniu kwiatów świetnie sprawdzą się także torebki po herbacie. Umieść je na dnie doniczki – będą chroniły roślinę przed nadmiernym nawodnieniem.

Popiół drzewny
Popiół powstały po spaleniu drewna ma dużo potasu i wapnia. Aby stworzyć z niego domowy nawóz do roślin, wystarczy zmieszać go z ziemią. Popiół nadaje glebie lekko zasadowy odczyn.

Obornik
W przypadku roślin ogrodowych jako organiczne nawozy do kwiatów stosuje się w oborniki. Znajdujące się w nich składniki zaopatrują glebę w ważne pierwiastki. Również są źródłem próchnicy, dlatego poprawiają jakość podłoża.

Do nawożenia kwiatów można wykorzystać naturalny obornik świeży lub przefermentowany. Jak najlepszy uznaje się obornik bydlęcy.

Kompost
W roli naturalnego nawozu doskonale sprawdza się też kompost. Jest on wytwarzany z odpadków roślinnych – najłatwiej produkować go w kompostowniku. Kompost zaopatruje glebę w próchnicę oraz inne substancje odżywcze, więc pomaga w zdrowym wzroście roślin.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
Do nawadniania roślin sprawdzi się nie tylko woda z kranu. Można podlewać je również innymi naturalnymi płynami bogatymi w substancje odżywcze.

Poza wodą do podlewania kwiatów sprawdzą się:
– zwietrzałe piwo zmieszane z wodą w proporcji 1:1,
– woda po gotowanych warzywach, ryżu – bez soli,
– napar z zielonej herbaty,
– napar z mięty,
– woda z akwarium.

Gotowe ekologiczne nawozy do kwiatów

W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe ekologiczne nawozy do kwiatów. To najlepszy wybór dla osób, dla których ważny jest komfort, ale też szybkie efekty.

Naturalne nawozy do roślin mają formę płynów, pałeczek, proszków czy granulek. Do wyboru są tak popularne nawozy jak obornik granulowany, guano, biohumus. Dostępne są także ekologiczne nawozy do kwiatów konkretnych gatunków, na przykład storczyków, hortensji, rododendronów, kaktusów.

Zatem naturalny nawóz do kwiatów to najlepszy wybór, by zadbać nie tylko o swoją zieloną kolekcję, ale też o środowisko!

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Natureum, gdzie znajdziecie ekologiczne nawozy do roślin.

Artykuł gościnny.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści