19 lipca 2021

Uprawa sukulentów co warto wiedzieć

Sukulenty to rośliny, które słyną z tego, że ich uprawa jest niezwykle prosta nawet dla ogrodników – amatorów. Nie potrzebują one aż takiej pielęgnacji, jak inne rośliny. Potrafią również wytrzymać dłuższy czas bez wody. Jednak nie są one wytrzymałe na wszystko, musimy o nie odpowiednio zadbać. Czego unikać? Na co zwracać uwagę?

Jakich błędów w uprawie sukulentów unikać?

Jednym z najpopularniejszych gatunków sukulentów jest Adenium obesum – jego polska popularna nazwa to Róża Pustyni. Roślina ta, jak sama nazwa wskazuje pochodzi z terenów pustynnych. Dlatego potrzebuje dobrze oświetlonego miejsca do rozkwitania. Popularnym błędem związanym z jej uprawą jest to, że często nie patrzymy gdzie ją trzymamy, co może jej zaszkodzić. Minimalna temperatura uprawy Róży Pustyni nie powinna spadać poniżej 10 stopni. Nie powinniśmy jej więc utrzymywać na zewnątrz w chłodniejsze dni. Optymalna temperatura uprawy powinna wynosić od 20 do 30 stopni. Przy skrajnych upałach warto zdjąć naszą roślinę z rozgrzanego słońcem parapetu, bowiem może nieco się przypalić.

W jaki sposób podlewać Różę Pustyni? Jest to kluczowa sprawa w kwestii jej uprawa. W okresie wegetacyjnym roku – od kwietnia do października naszego sukulenta powinniśmy podlewać regularnie. Powinniśmy uważać na to, żebyśmy nie nalali do doniczki za dużo wody. Powinniśmy również zwrócić uwagę na bagatelizowaną przez niektórzych sprawę wyboru doniczki. Powinna ona być dość ciasna oraz mała, bowiem dla sukulentów, które w naturze rosną w ciasnych szczelinach czują się w takiej temperaturze znakomicie. Doniczka powinna zawierać otwory odpływowe, które w razie czego będą odprowadzały nadmiar wody.

W jaki sposób uprawiać żywe kamienie?

Żywe kamienie należą do jednych z najpopularniejszych sukulentów. Przypominają one wyglądem kamyki lub kawałki różnego rodzaju skał. Ich wygląd sprawiają, że nasze mieszkanie zyskuje piękną ozdobę. Szczególnie okazale prezentują się kamienie, które są wielokolorowe. Najpiękniej prezentują się one w okolicach września oraz października. To wtedy ich listki otwierają się odsłaniając jedwabiste kwiaty w różnych kolorach. W jaki sposób zadbać o te piękne sukulenty?

Przede wszystkim musimy im zapewnić warunki zbliżone do ich stanu naturalnego. Najlepiej zagospodarować dla nich przestrzeń gdzie zyskają duży zasób powietrza i promieni słonecznych. Najlepszym miejscem wydaje się dla nich być parapet. Na ich podłoże idealnie nada się ziemia stosowana do uprawy kaktusów z domieszką grubego piasku kwarcowego.

Warto wspomnieć o tym, że żywe kamienie, podobnie jak inne sukulenty nie potrzebują zbyt częstego podlewania. W okresie wzrastania – wiosna-jesień wystarczy, że podlejemy je raz na dwa tygodnie lub nawet miesiąc.  Nie musimy więc do podlewania fatygować naszej rodziny czy przyjaciół, kiedy udajemy się np. na wymarzone wakacje. Podsumowując – sukulenty to rośliny wytrzymałe – ale nie niezniszczalne. Warto poświęcić im choć trochę uwagi, a będą one  świetną ozdobą dla naszych mieszkań i atrakcją dla odwiedzających nas gości.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści