Chcesz zacząć samodzielnie uprawiać warzywa, owoce lub zioła? Pomyśl o zakupieniu szklarni ogrodowej. Dlaczego warto ją mieć? Jakie rośliny nadają się do uprawy szklarniowej?
Dlaczego warto mieć szklarnię w ogrodzie?
Różnorodność konstrukcji szklarniowych oraz ich wymiarów powoduje, że mogą one z powodzeniem sprawdzić się nawet w mniejszych ogródkach i na działkach.
Zakup szklarni ogrodowej jest związany z wieloma korzyściami i obecnie montowane są one coraz częściej. Dlaczego warto mieć szklarnie w ogrodzie?
Korzyści posiadania szklarni ogrodowej:
- Doskonałe warunki do uprawy – wewnątrz szklarni panują wyższa wilgotność i temperatura, dlatego tworzy ona optymalne warunki do uprawiania różnych roślin w wydłużonym okresie wegetacyjnym.
- Ochrona upraw przed uszkodzeniem – szklarnia zabezpiecza je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, insektami, ptakami.
- Samodzielna uprawa roślin niesie za sobą wiele satysfakcji – pozwala na interakcję z naturą, a nawet pomaga w złagodzeniu stresu.
- Zdrowe plony – można samodzielnie kontrolować warunki uprawy, dlatego mogą być one wolne od szkodliwych nawozów czy pestycydów, a tym samym zdrowsze.
- Oszczędności na zakupach – uprawa roślin we własnym zakresie to niższe rachunki w sklepach, a także szansa na dodatkowy zarobek, gdy będziemy sprzedawać plony.
Szklarnia ogrodowa – www.sklep.arlenteam.pl
Jakie rośliny można uprawiać w szklarni?
Najczęściej szklarnie w ogrodzie wykorzystywane są do uprawy warzyw, lecz też można wykorzystać je do ziół, owoców, a nawet kwiatów, które wymagają specjalnych warunków do wzrostu.
W przydomowych szklarniach można spotkać przede wszystkim pomidory, ogórki, paprykę, rzodkiewkę, cebulę, sałatę, szpinak czy rukolę. Świetnie nadaje się też do uprawy bakłażanów, cukinii oraz ziół, na przykład bazylii, pietruszki, szczypiorku, czosnku, szałwii, lubczyku, majeranku.
Szklarnia może też posłużyć do uprawiania owoców, na przykład arbuzów, melonów, truskawek, poziomek czy cytrusów jak mandarynki, pomarańcze, cytryny lub limonki.
Często szklarnie w ogrodzie używane są również do kiełkowania nasion na rozsady, na przykład kwiatów, selera, brokułów czy kapusty.
Jaką szklarnię ogrodową wybrać?
Aby samodzielna uprawa roślin była satysfakcjonująca, duże znaczenie ma również wybór odpowiedniej szklarni.
Za najtrwalsze uznaje się poliwęglanowe szklarnie ogrodowe, które powstają ze stalowej ramy z poszyciem z płyt z poliwęglanu. Są wysoce odporne na czynniki pogodowe – promieniowanie UV, opady śniegu, deszczu, wiatr. Nie wymagają też składania na zimę.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.