Ocieplanie nadproży

Ocieplanie nadproży zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób je ocieplić, by uniknąć strat ciepła i jednocześnie wzmocnić konstrukcję budynku. Wskażemy odpowiednie sposoby i materiały izolacji cieplnej.

Czym są nadproża?

Nadproże jest elementem konstrukcyjnym wykonanym nad otworem okna, drzwi lub bramy garażowej w czasie murowania ścian. Przenosi on ciężar z wyższych partii muru i chroni otwory w ścianie przed zawaleniem. Niestety, jak się okazuje, może być też słabym punktem budynku. Odpowiednie ocieplenie nadproża pomoże uniknąć mostków termicznych. Zapobiegnie też utracie ciepła. Warto, abyś wiedział, że ocieplenie musi być dostosowane do grubości ściany. Elementy nadprożowe to przeważnie belki i kształtki wykonane z innych materiałów niż nadproże, które często jest żelbetowe.

Jak ocieplić nadproże w ścianach jednowarstwowych?

Jeśli ściany zewnętrzne są budowane jako jednowarstwowe, o ocieplenie nadproży i wieńców zadbaj już na etapie murowania. W tym celu zastosuj specjalne elementy konstrukcyjne ze zbrojonego betonu komórkowego lub kształtki osłaniające ocieplenie styropianowe wstawiane w miejscu przebiegu nadproży i wieńców. Dzięki temu ułatwisz sobie tynkowanie.

Grubość ściany jednowarstwowej zwykle mieści się w przedziale 30-44 centymetrów. Na tej grubości musisz zmieścić materiał izolacyjny i nadproże o odpowiedniej nośności.

Pamiętaj – nie dopuść do powstania mostków termicznych. W tym celu współczynnik przenikania ciepła nadproża powinien być zbliżony do współczynnika, jaki ma ściana. Zatem warstwa materiału izolacyjnego musi mieć 10 centymetrów. Aby podłoże pod tynk miało odpowiednia przyczepność, musisz do ściany i materiału izolacyjnego przymocować metalową siatkę.

Ocieplenie nadproża w ścianach dwuwarstwowych?

W takich ścianach najłatwiej wykonać ocieplenie nadproża. Nadproża i wieńce mogą mieć szerokość równą grubości muru. Stanie się tak, jeśli zewnętrzną ścianę pokryjesz ciągłą warstwą materiału izolacyjnego. Polecamy nasze maty aerożelowe, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co dodatkowo zapobiega mostkom termicznym. Stanowią one świetną barierę termiczną, która ochroni Twój dom przed zmiennymi temperaturami.

Co ze ścianami trójwarstwowymi?

I tu ocieplenie nadproży jest tak samo łatwe, jak w ścianach dwuwarstwowych. Musisz tylko pamiętać o połączeniu nadproży w ścianie nośnej i osłonowej. Pozostaw też wentylowaną pustkę powietrzną pomiędzy materiałem izolującym a ściana fasadową.

Budowa okien a nadproże

W ścianach jednowarstwowych okno najlepiej osadź przy zewnętrznej płaszczyźnie muru. Pamiętaj, że utrudni to montaż parapetu zewnętrznego, dlatego okno w ścianie powinno znaleźć się w połowie jej grubości. W takiej sytuacji nadproże ociepl warstwą izolującą, która ma 5 cm. Nasze maty aerożelowe precyzyjnie dotniesz. Wiedz, że taka grubość ocieplenia sprawia, że musisz dosunąć ramę okna od ościeża.

Ocieplenie nadproży pod rolety podtynkowe- różne sposoby

System rolet podtynkowych spełni swoje zadanie, jeśli ocieplisz nadproża. Aby uniknąć przemarzania i mostków termicznych, skrzynka rolety nie powinna bezpośredni stykać się z nadprożem. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko w wypadku, kiedy nadproże jest ciepłe i nie trzeba go dodatkowo izolować. Jak prawidłowo zamontujesz rolety zewnętrzne podtynkowe? Przykręć rolety do ościeża okna, skrzynka natomiast powinna wychodzić ponad okno. Szerokość okna musi być równa szerokości rolety, natomiast jej wysokość – wysokości okna i wysokości skrzynki. Nie zapomnij ocieplić czoła skrzynki.

Jeśli to możliwe, wysuń okno względem ścian i nadproża. Dzięki temu łatwiej je ocieplisz to ostatnie. Kiedy jesteś w trakcie montażu nadproży, cofnij je o 2 centymetry, a powstałą wnękę wypełnij na przykład styrodurem. Przy mało ocieplonych budynkach, możesz cofnąć nie tylko samo nadproże, ale i okno. Takie posunięcie zaplanuj jednak już w trakcie budowy domu.

Kolejny sposób ocieplenia nadproży to zastosowanie pod prowadnicami rolet listew dystansowych o grubości 2 centymetrów. Oddalają one roletę od nadproża i dzięki temu można przestrzeń między nimi wypełnić materiałem izolującym.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Wymiary paneli podłogowych – co warto o nich wiedzieć?Wymiary paneli podłogowych – co warto o nich wiedzieć? Panele podłogowe to najczęściej wykorzystywany materiał wykończeniowy we wnętrzach mieszkalnych. Cieszy się popularnością ze względu na łatwość montażu, atrakcyjne ceny oraz ciekawe wzornictwo oferowane przez producentów. Przygotowując się do […]
  • Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego?Ile kosztuje budowa garażu wolnostojącego? Garaż wolnostojący jest nie tylko budynkiem chroniącym samochód przed zmiennymi warunkami pogodowymi, ale także miejscem spełniającym wiele innych funkcji. Można w nim urządzić mały warsztat, pozwala też na przechowywanie narzędzi i sprzętów […]
  • Jak wykonać izolację budynku, aby w domu nie było wilgoci?Jak wykonać izolację budynku, aby w domu nie było wilgoci? Podczas budowy domu niezwykle ważną czynnością jest izolacja fundamentów, które to dobrze ochroni budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci. W jaki sposób przebiega wykonanie izolacji oraz z jakich materiałów należy ją […]
  • Ogrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedziećOgrzewanie podłogowe – wszystko co musisz wiedzieć Gdy pogoda się ochładza, nic nie przebije luksusu ciepła – zwłaszcza wstając z nagrzanego łóżka rankiem. Ogrzewanie podłogowe jest również energooszczędne, wygodne, zwalnia miejsce na ścianie i może stanowić wartość dodaną dla Twojego domu. […]
  • Panele podłogowe – montaż, podkład, zalety i wadyPanele podłogowe – montaż, podkład, zalety i wady Panele podłogowe to nieodłączny element wykończenia domu czy mieszkania. Panele w dzisiejszych czasach niczym nie odbiegają od mocnego parkietu. Szeroka gama produktów, gdzie każdy znajdzie świetne rozwiązanie do swojego wnętrza.Rodzaje […]