Ocieplanie nadproży

Ocieplanie nadproży zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób je ocieplić, by uniknąć strat ciepła i jednocześnie wzmocnić konstrukcję budynku. Wskażemy odpowiednie sposoby i materiały izolacji cieplnej.

Czym są nadproża?

Nadproże jest elementem konstrukcyjnym wykonanym nad otworem okna, drzwi lub bramy garażowej w czasie murowania ścian. Przenosi on ciężar z wyższych partii muru i chroni otwory w ścianie przed zawaleniem. Niestety, jak się okazuje, może być też słabym punktem budynku. Odpowiednie ocieplenie nadproża pomoże uniknąć mostków termicznych. Zapobiegnie też utracie ciepła. Warto, abyś wiedział, że ocieplenie musi być dostosowane do grubości ściany. Elementy nadprożowe to przeważnie belki i kształtki wykonane z innych materiałów niż nadproże, które często jest żelbetowe.

Jak ocieplić nadproże w ścianach jednowarstwowych?

Jeśli ściany zewnętrzne są budowane jako jednowarstwowe, o ocieplenie nadproży i wieńców zadbaj już na etapie murowania. W tym celu zastosuj specjalne elementy konstrukcyjne ze zbrojonego betonu komórkowego lub kształtki osłaniające ocieplenie styropianowe wstawiane w miejscu przebiegu nadproży i wieńców. Dzięki temu ułatwisz sobie tynkowanie.

Grubość ściany jednowarstwowej zwykle mieści się w przedziale 30-44 centymetrów. Na tej grubości musisz zmieścić materiał izolacyjny i nadproże o odpowiedniej nośności.

Pamiętaj – nie dopuść do powstania mostków termicznych. W tym celu współczynnik przenikania ciepła nadproża powinien być zbliżony do współczynnika, jaki ma ściana. Zatem warstwa materiału izolacyjnego musi mieć 10 centymetrów. Aby podłoże pod tynk miało odpowiednia przyczepność, musisz do ściany i materiału izolacyjnego przymocować metalową siatkę.

Ocieplenie nadproża w ścianach dwuwarstwowych?

W takich ścianach najłatwiej wykonać ocieplenie nadproża. Nadproża i wieńce mogą mieć szerokość równą grubości muru. Stanie się tak, jeśli zewnętrzną ścianę pokryjesz ciągłą warstwą materiału izolacyjnego. Polecamy nasze maty aerożelowe, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co dodatkowo zapobiega mostkom termicznym. Stanowią one świetną barierę termiczną, która ochroni Twój dom przed zmiennymi temperaturami.

Co ze ścianami trójwarstwowymi?

I tu ocieplenie nadproży jest tak samo łatwe, jak w ścianach dwuwarstwowych. Musisz tylko pamiętać o połączeniu nadproży w ścianie nośnej i osłonowej. Pozostaw też wentylowaną pustkę powietrzną pomiędzy materiałem izolującym a ściana fasadową.

Budowa okien a nadproże

W ścianach jednowarstwowych okno najlepiej osadź przy zewnętrznej płaszczyźnie muru. Pamiętaj, że utrudni to montaż parapetu zewnętrznego, dlatego okno w ścianie powinno znaleźć się w połowie jej grubości. W takiej sytuacji nadproże ociepl warstwą izolującą, która ma 5 cm. Nasze maty aerożelowe precyzyjnie dotniesz. Wiedz, że taka grubość ocieplenia sprawia, że musisz dosunąć ramę okna od ościeża.

Ocieplenie nadproży pod rolety podtynkowe- różne sposoby

System rolet podtynkowych spełni swoje zadanie, jeśli ocieplisz nadproża. Aby uniknąć przemarzania i mostków termicznych, skrzynka rolety nie powinna bezpośredni stykać się z nadprożem. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko w wypadku, kiedy nadproże jest ciepłe i nie trzeba go dodatkowo izolować. Jak prawidłowo zamontujesz rolety zewnętrzne podtynkowe? Przykręć rolety do ościeża okna, skrzynka natomiast powinna wychodzić ponad okno. Szerokość okna musi być równa szerokości rolety, natomiast jej wysokość – wysokości okna i wysokości skrzynki. Nie zapomnij ocieplić czoła skrzynki.

Jeśli to możliwe, wysuń okno względem ścian i nadproża. Dzięki temu łatwiej je ocieplisz to ostatnie. Kiedy jesteś w trakcie montażu nadproży, cofnij je o 2 centymetry, a powstałą wnękę wypełnij na przykład styrodurem. Przy mało ocieplonych budynkach, możesz cofnąć nie tylko samo nadproże, ale i okno. Takie posunięcie zaplanuj jednak już w trakcie budowy domu.

Kolejny sposób ocieplenia nadproży to zastosowanie pod prowadnicami rolet listew dystansowych o grubości 2 centymetrów. Oddalają one roletę od nadproża i dzięki temu można przestrzeń między nimi wypełnić materiałem izolującym.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty

  • Jak wybrać beczkę na wodę?Jak wybrać beczkę na wodę? Zbieranie wody z deszczu lub akumulowanie wody na zapas jest powszechną praktyką wśród właścicieli ogrodów i działek rekreacyjnych. Przydaje się to gdy chwilowo nie ma ciśnienia w sieci wodociągowej lub, gdy zapotrzebowanie ogrodu na wodę jest […]
  • Krzewy iglaste i liściaste – które sadzimy jesienią?Krzewy iglaste i liściaste – które sadzimy jesienią? Jesienią nie tylko nasz ogród przybiera zupełnie nowej odsłony, ale to świetny czas do sadzenia nowych krzewów i drzew ozdobnych! Ponadto to odpowiednia pora na pielęgnację ogrodu, która przygotuje go na nadchodzącą zimę. Jakie krzewy […]
  • Modny salon – trendy w projektowaniu wnętrz 2020Modny salon – trendy w projektowaniu wnętrz 2020 Jeżeli marzysz o zaprojektowaniu salonu zgodnie z najnowszymi trendami, ten artykuł jest dla Ciebie! Trendy nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale także w różnych innych dziedzinach potrafią zmieniać się nie tylko co roku, ale także co sezon. […]
  • Obornik, niezawodny nawóz dla warzywObornik, niezawodny nawóz dla warzyw Obornik to skuteczny i naturalny nawóz stosowany tradycyjnie do użyźniania gleby, bogaty w cenne składniki odżywcze i poprawiający strukturę gleby.Obornik krowi stanowi cenne źródło minerałów azotu, fosforu, potasu, magnezu i innych […]
  • Karnisze jako ważne elementy dekoracji wnętrzaKarnisze jako ważne elementy dekoracji wnętrza Karnisze jeszcze kilkanaście lat temu były uznawane za element funkcjonalny dekoracji okiennej, który należy zakryć. Obecnie karnisze same w sobie są pięknym i eleganckim elementem dekoracyjnym, który doskonale prezentuje się w różnych […]