17 kwietnia 2023

Czym jest Hektar? 1 hektar ile to m2 – jak przeliczać jednostki

Każdego dnia posługujemy się rozmaitymi miarami opisującymi rozmiar zdarzeń bądź czynności dokonanych. Potrafimy sobie wyobrazić, ile godzin spędzimy dziś w pracy, czy zmęczymy się przebyciem dziesięciu kilometrów lub ile gram mąki powinniśmy przygotować do ciasta. Czasami jednak zastanawiamy się nad powszechnie stosowaną, lecz bardzo specyficzną jednostką, jakim jest hektar. Ile arów mieści się w jednym hektarze? Ile metrów kwadratowych będzie miała działka o powierzchni 1, 5 hektara? Jak przeliczać hektary na metry lub kilometry kwadratowe? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest hektar?

Hektar jest powszechnie stosowaną jednostką miary powierzchni, którą oznaczamy i zapisujemy skrótem ha. Nazwa składa się z dwóch członów: greckiego przedrostka „hekto-” oznaczającego 100 oraz „ar”, oznaczającego pole kwadratu o boku równym 10 metrów. Jak zatem łatwo się domyślić, hektar oznacza 100 arów, czyli pole powierzchni kwadratu, którego bok jest równy 100 metrom. Pole powierzchni rozumianej jako 1 hektar wynosi dokładnie 10.000 metrów kwadratowych i zgodnie z komentarzem układu SI, stanowi 10 do potęgi 4 metrów kwadratowych.

Historia hektaru jako jednostki sięga roku 1795, kiedy to do francuskiego kalendarza rewolucyjnego wprowadzono 5 kategorii miar: długości (zapisywanej jako „metry” i stosowne przedrostki), objętości przestrzennej (znanej pod nazwą „ster”, czyli kubika o boku 1m x 1m x 1m), objętości płynów (znane wszystkim „litry” z przedrostkami), masy (definiowane jako „gramy”) oraz terenu lub też powierzchni lądowej, w roli której występuje ar, czyli 1/100 hektaru.

Jak przeliczyć hektar na inne jednostki?

Hektar – pomimo swojego szerokiego i popularnego zastosowania – nie został oficjalnie sklasyfikowany przez układ miar SI, jednak w 2006 roku przekazano szczegółową instrukcję dotyczącą przeliczania hektarów na inne jednostki. Zgodnie z nią, miarę tę będziemy przeliczać następująco:
Hektar stanowi 100 arów, czyli 1/100 podstawowej, nominalnej jednostki miary powierzchni.
– Jednocześnie 1 hektar to 1/100 kilometra kwadratowego, jednostki uznawanej przez układ SI.
1 hektar jest równy 1 hektometrowi kwadratowemu, czyli 10.000 metrom kwadratowym.

Jeżeli ktoś preferuje nieco mniej standardowe miary, 1 hektar odpowiada:
6.25 raiom (Tajska jednostka oznaczająca 1600 metrów kwadratowych);
150 fenom, 15 mǔ lub 0, 15 qing (Chińska miara określająca odpowiednio 61.44, 614.4 oraz 6144 metra kwadratowego)
10 dunamom i 10 stremmatom (Miary określające 1000 metrów kwadratowych stosowanych odpowiednio w krajach Bliskiego Wschodu oraz Grecji i jej wysp).

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że hektar to tak naprawdę opis kwadratu o boku równym 100 metrów. Łatwo zatem policzyć, że 100 m x 100 m daje 10.000 metrów kwadratowych. Na powierzchni 1 hektara zmieści się 10.000 kwadratów o polu równym 1m2 oraz 100 arów, których powierzchnia liczy 100 metrów kwadratowych (kwadrat o boku 10 x 10 m). Każdy teren wyrażony za pomocą długości boków prostokąta lub powierzchni w metrach kwadratowych możemy z łatwością przeliczyć na hektary, dzieląc ilość metrów kwadratowych przez 10.000.

Przelicznik powierzchni działki budowlanej za pomocą hektarów

Hektar przeliczeniowy (miara otrzymana w wyniku powyższego dzielenia przez 10.000) jest bardzo często stosowany w geodezji do ewidencji gruntów i budynków. Za jego pomocą wytycza się teren działek przeznaczonych pod inwestycje budowlane lub miary gruntów w celach rolno-leśniczych. Jeżeli decydujemy się na zakup ziemi pod budowę nieruchomości, powinniśmy zrezygnować z przelicznika wyrażanego w hektarach – obecne przepisy nie zezwalają na odrolnienie działki o powierzchni większej niż 5000 metrów kwadratowych, czyli 0, 5 hektara. Możemy natomiast określić teren inwestycyjny – czyli zbiór odrolnionych działek wyrażanych w metrach kwadratowych. Dla przykładu – na terenie o powierzchni 1, 3 hektara znajdziemy co najmniej 3 działki budowlane, zaś teren 10 hektarów zajmie minimum 20 odrolnionych działek.

Jeżeli chcemy sobie zobrazować rozmiar hektara przeliczeniowego, oto garść przykładów z życia wziętych:
– Centrum Handlowe Magnolia Park we Wrocławiu ma powierzchnię użytkową równą 10 hektarów, czyli 100 000 metrów kwadratowych.
– Złote Tarasy, czyli handlowa wizytówka Warszawy jest o połowę mniejsza od Magnolii Park – jej powierzchnia użytkowa to 6, 5 hektara.
– Londyński Trafalgar Square zajmuje teren o powierzchni około 1 hektara (w przybliżeniu: 9790 metrów kwadratowych).
– Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej zajmuje teren o powierzchni 0, 71 hektara.
– Na jednym hektarze zmieścimy również około 2000 standardowych, dwupokojowych mieszkań o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

 

tabela zmian hektar na m2 przeliczanie

 

tabela zmian hektar na km2 przeliczanie

Powiązane treści