Ganek to rodzaj pomieszczenia lub przybudówki ze schodami do budynku. Jako przestrzeń przejściowa łączy wnętrze domu z przyległościami, najczęściej ogrodem. W zależności od potrzeb i preferencji właściciela domu ganek może być otwarty, półotwarty lub zamknięty. Niezależnie od tego z reguły nakryty jest dachem wspartym na dwóch słupach. Współcześnie często adaptowany na przedpokój lub aranżowany w przestrzeń służącą do wypoczynku.
Z historycznego punktu widzenia ganki to pozostałość po dworkach szlacheckich wznoszonych na terenach polskich od renesansu aż do początków XX wieku. Pierwotnie pełniły głównie funkcję sieni, zabezpieczając dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg czy wiatr.
Jak zaprojektować nowoczesny ganek?
Nowoczesny ganek to stylowa przestrzeń i dekoracja domu. Można urządzić go w stylu industrialnym, wykorzystując do aranżacji polerowany beton lub szary kamień. Urokliwy będzie też drewniany ganek w stylu rustykalnym, który urozmaici wygląd budynków o prostokątnej bryle z dwuspadowym dachem. Do rozważenia jest ganek murowany z kolumnami, który nada budynkowi charakter kojarzący się ze staropolskim dworkiem.
Drewniany ganek to charakterystyczny element architektury, często spotykany w tradycyjnych domach wiejskich i willach. Jego głównym zadaniem jest ochrona wejścia do budynku przed deszczem czy śniegiem. Rozwiązanie typu eko-friendly design pełni również funkcję estetyczną, dodając domowi uroku i ciepła. Konstrukcja ganku drewnianego często obejmuje drewniany strop podparty słupami oraz drewniane schody i balustrady.
Przykłady inspirujących projektów
Murowany ganek stanowi ważny element architektoniczny wielu domów. Zbudowany z cegieł, kamienia lub betonu zapewnia stabilność i wytrzymałość, stanowiąc funkcjonalne i estetyczne przedłużenie budynku. Jego główną funkcją jest ochrona wejścia do domu przed deszczem, wiatrem czy śniegiem. Ganek murowany może być zaprojektowany w różnych stylach – od klasycznego po nowoczesny. Najlepiej, jeśli komponuje się z głównym budynkiem.
Ganki murowane mogą być wykończone tynkiem, kamieniem naturalnym lub sztucznym, a nawet szkłem. Niektóre posiadają schody prowadzące do wejścia (drewniane, murowane lub metalowe), ławki, donice czy balustrady, które dodatkowo podkreślają wygląd i funkcjonalność ganka.
Zabudowany przedsionek w domu przyda się jako wygodna przestrzeń do przechowywania odzieży i obuwia. Można tam umieścić takie meble, jak m.in. pojemna szafa, szafka na buty, wieszak stojący lub wiszący, stojak na parasole, ławkę lub puf do siedzenia.
Industrialne rozwiązania
W nowoczesnej aranżacji jest miejsce na charakterystyczną dla stylu industrialnego surowość. Goły beton czy cegła wzbogacone o proste, aluminiowe zadaszenie z poliwęglanem pozwolą osiągnąć efektowny kontrast. Przy niewielkich garnkach sprawdzą się duże betonowe donice o prostych, geometrycznych kształtach i oświetlenie schowane w ścianie. Styl industrialny podkreślą nowoczesne zestawy mebli z aluminium.
Nowoczesny ganek jest elementem architektonicznym, który łączy w sobie funkcjonalność z nowoczesnym designem, często stanowiąc istotny akcent wizualny całej konstrukcji budynku. Współczesne ganki charakteryzują się prostymi, geometrycznymi formami i wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, takich jak szkło, stal nierdzewna, beton architektoniczny, elementy z tworzyw sztucznych.
Konstrukcje często są lekkie i przestronne, a ich design skupia się na stworzeniu harmonii z resztą budynku. Szkło jest popularnym wyborem szczególnie w balustradach lub jako część zadaszenia, gdyż wprowadza element przejrzystości i lekkości. Metalowe elementy, takie jak słupki czy poręcze podkreślają nowoczesny charakter zabudowy.
Ganki w stylu skandynawskim
Do najmodniejszych i nowoczesnych stylów należą ganki skandynawskie, które charakteryzują się naturalnymi kolorami i materiałami. W stylu skandynawskim dominują jasne barwy, czyli biele, beże i szarości, a także drewno i wiklina. Aby ganek był funkcjonalny i nie wymagał często malowania, warto zastosować zmywalne farby emulsyjne lateksowe i akrylowe oraz tapety z winylu, korka lub włókna szklanego.
W ganku w stylu skandynawskim mogą znaleźć się np. wiklinowa ławeczka, okrągłe lustro w drewnianej ramie, smukły wieszak, biała lampa czy pojemna szafa na drewnianych nóżkach.
Kontrast pomiędzy ciepłym drewnem a klasyczną bielą i czernią warto przełamać przytulnymi i funkcjonalnymi dodatkami jak koce czy poduszki z naturalnych materiałów (len, wełna) o widocznym, grubym splocie. Sprawdzą się doniczki z naturalnego kamienia lub wikliny.
Trendy w dekoracji ganków
Ganek to pierwsze miejsce, które ukazuje się oczom gości. Duży nowoczesny ganek usytuowany od strony ogrodu może swoją konstrukcją przypominać werandę, a jeśli ma szklane ściany ogród zimowy, czyli oranżerię. W tak zaprojektowanej strefie przydomowej łatwo urządzić kącik wypoczynkowy pełniący również funkcję jadalni. Podłoga może być wykonana z nowoczesnych materiałów, takich jak wielkoformatowe płytki, beton polerowany lub kompozytowe deski tarasowe.
Z kolei rustykalny ganek warto podkreślić klasycznymi dodatkami z wikliny lub naturalnego kamienia. Liczy się ekologiczny charakter i przytulny klimat, który można osiągnąć przez wstawienie na ganek fotela bujanego z poduszkami i kocem, zawieszenie nad wejściem klimatycznych dzwoneczków, a także dzięki tworzącym przytulną atmosferę lampkom typu cotton balls.
Warto zaopatrzyć nowoczesny ganek przed domem w odpowiednie oświetlenie. Najlepiej wykorzystać zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne oświetlenie LED, aby podkreślić architekturę i stworzyć przyjemne wejście do domu po zmroku.