4 maja 2023

Wiata przyścienna, czyli przydomowa wiata garażowa

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i nie masz możliwości wybudowania garażu, a twój cenny samochód traci stale na wartości, stojąc pod chmurką, postaw sobie wiatę. Wprawdzie nie ochroni pojazdu przed mrozem, ale z pewnością zabezpieczy auto przed szkodliwym promieniowaniem UV, deszczem czy śniegiem. W naszym poradniku tłumaczymy krok po kroku jak zbudować wiatę przydomową, czy jest to rozwiązanie funkcjonalne oraz jakie są niezbędne formalności, aby ją postawić.

Wiata samochodowa to propozycja dla osób, które ze względu na brak środków, odpowiedniego miejsca czy problemy własnościowe nie mają możliwości budowy garażu. Wiata zabezpiecza pojazd przed działaniem warunków pogodowych oraz promieni UV. Może służyć również jako przestrzeń do sprzętów ogrodowych, rowerów i wózków, a także do grillowania.

Wiaty drewniane przyścienne

Wiatę garażową możemy postawić przy ścianie domu. Może być otwarta lub np. z ażurową ścianką, która jest dodatkowym oparciem dla roślin oraz lepiej chroni pojazd przed szkodliwymi warunkami pogodowymi. Konstrukcję nośną wiaty garażowej tworzą słupy zespolone u góry specjalnym zaczepem, który pełni funkcję oparcia dla dachu. Najczęściej budowane są wiaty samochodowe z drewna, bo łatwo i szybko można je zmontować. Dostępne są także wiaty z elementów metalowych.

Funkcjonalna wiata garażowa przy domu może być wykonana z drewnianych bali, najlepiej z sosny. Inne rodzaje drewna iglastego są mniej odporne, a z drzew liściastych są dużo droższe. Bale przed osadzeniem w ziemi trzeba dobrze ostrugać, dzięki czemu uzyskamy gładką powierzchnię, którą łatwiej zaimpregnować. Drewno powinno być przynajmniej raz dokładnie zabezpieczone przy pomocy impregnatu barwiącego przeznaczonego do zastosowania na zewnątrz. Specjaliści zalecają, aby używać gwoździ ocynkowanych, które zabezpieczają przed powstaniem rdzawych zacieków na konstrukcji.

Wiata przyścienna – jak zrobić?

Wiata przydomowa stalowa może być wykonana jako konstrukcja spawana z giętych na zimno profili stalowych lub rur. Trudno zabezpieczyć całą powierzchnię przed korozją, dlatego tego typu wiatę trzeba regularnie oczyszczać z różnego rodzaju nalotów. Dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowej konstrukcji z elementów ocynkowanych. Nachylenie zadaszenia nie powinno być niższe niż 15º, co umożliwia szybki spływ wody oraz samooczyszczanie dachu.

Do pokrycia dachowego można użyć blachodachówki, falistych płyt bitumicznych bądź gontów czy przezroczystych pokryć z poliwęglanu. Pokrycia z dachówek ceramicznych lub centylowych są ciężkie, przez co wiata może nie wytrzymać dużego obciążenia. Przy tego typu konstrukcjach nie jest konieczne orynnowanie dachu. Należy zwrócić uwagę na dokładne zabezpieczenie połączenia dachu oraz ściany. Można do tego użyć specjalnego fartucha zachodzącego na co najmniej 20 cm na ścianę.

Jak zbudować wiatę z dachem jednospadowym?

Wiata na samochód może być jedno- lub dwustanowiskowa. Wiata przy domu na jeden pojazd powinna mieć wymiary 2,5×5 m i wysokość 2,2 m, a na dwa auta 6×5 m, co umożliwi wygodny wjazd oraz wyjazd. Obiekt nie ma fundamentów, ale musi stać na odpowiednio przygotowanej nawierzchni, która znajduje się wyżej od otaczającego terenu. Dzięki temu nie tworzą się kałuże, a w czasie odwilży woda swobodnie spływa. Konieczne jest utwardzenie miejsca postojowego i dojazdu, do czego najczęściej wykorzystuje się betonowe ażurowe płyty lub kostkę brukową.

Wiata bez pozwolenia

Budowanie wiaty nie wymaga pozwolenia, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m kw. Możesz wtedy postawić wiatę na każdej działce, pamiętając, że na każde 500 mkw. gruntu mogą przypadać tylko dwa takie budynki. Bez zezwolenia zbudujesz również wiatę o powierzchni do 50 mkw. na działce, gdzie już stoi budynek mieszkalny bądź jest ona przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Na każde 1000 mkw. gruntu mogą przypadać tylko dwie wiaty.

Wiata bez pozwolenia – kara

Budowę wiaty należy zgłosić, gdy będzie ona miała powyżej 50 mkw. powierzchni oraz w przypadku, gdy na działce znajdują już inne podobne konstrukcje. Np. jeśli posiadasz działkę o powierzchni 2000 mkw., na której stoi dom jednorodzinny, altana, wiata garażowa i domek na narzędzia, to zgodnie z prawem kolejny budynek na powierzchni działki należy zgłosić. Według Prawa budowlanego, osoba podejmująca samowolę budowlaną może podlegać karze grzywny.

Czy wiata może mieć ściany?

Prawo budowlane nie precyzuje, czym jest wiata. W orzecznictwie sądowym przyjęło się jednak, że jest to konstrukcja oparta na słupach, które stanowią podstawowy element utrzymujący dach znajdujący się nad obiektem i wiążący budowlę z gruntem. Obiekt nie jest zamknięty. Zabudowanie wiaty ścianami nie zmienia jej klasyfikacji jako budynku.

Według przepisów, wiatą może być budynek posiadający maksymalnie trzy ściany zabudowane. Musi być on otwarty co najmniej z jednej strony. Najważniejsze jest, aby jej konstrukcja opierała się na słupach, a nie na przegrodach zewnętrznych. W ścianach mogą znajdować się otwory okienne.

Odległość wiaty od granicy działki

Budowa wiaty garażowej wolnostojącej musi spełniać kilka warunków. Choć obiekt może znajdować się w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych, w ich sąsiedztwie lub ogrodzie, nie postawisz go w dowolnym miejscu. Wiata musi być usytuowana w odpowiedniej odległości od sąsiedniej działki. Szczególnie wtedy, kiedy posiada pomieszczenie gospodarcze lub jedną zasłoniętą ścianę. Wtedy z powodu zacienienia musi być oddalona o co najmniej 3 m. Duże znaczenie ma także ograniczanie światła słonecznego. Dlatego minimalna odległość pomiędzy domem mieszkalnym a wiatą powinna wynosić 7 m.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści