26 stycznia 2023

Dodatkowa przestrzeń w domu: aranżacja pokoju w piwnicy krok po kroku

Zaadaptowanie piwnicy na pomieszczenie mieszkalne jest łatwe. Trzeba jednak spełnić określone wymagania. Sprawdź, w jaki sposób zaaranżować pokój w piwnicy.

Aranżując pokój w piwnicy trzeba pamiętać o minimalnej wysokości pomieszczenia oraz zapewnieniu mu właściwej wentylacji. Oprócz suszarni, pralni i kotłowni, wnętrze można zaadaptować na pokój gier, a nawet małą kawalerkę. Największe pole do popisu mają właściciele piwnic wnoszących się ponad powierzchnię gruntu. Przekonaj się, w jaki sposób wykorzystać najniższą część budynku na dodatkową przestrzeń mieszkalną.

Artykuł porusza różne kwestie związane z aranżacją pokoju w piwnicy:

  • Podpiwniczony dom – czy adaptacja pokoju w piwnicy to dobry pomysł? Przedstawiamy za i przeciw
  • Sypialnia, salon czy męski pokój w piwnicy: co będzie najlepszym wyborem?
  • Adaptacja piwnicy na dodatkowe pomieszczenie w domu – jak się za to zabrać, na co zwrócić uwagę?
  • Nowoczesne lampy do niskich pomieszczeń: jakie oświetlenie wybrać do pokoju w piwnicy?
  • Wystrój i aranżacja pomieszczenia w piwnicy – jak urządzić zgrabnie pokój?

Zobacz także: Zalety i wady garażu zlokalizowanego w piwnicy domu jednorodzinnego

Podpiwniczony dom – czy adaptacja pokoju w piwnicy to dobry pomysł? Przedstawiamy za i przeciw

Niewielka przestrzeń w domu i brak miejsca na realizację hobby lub przyjmowanie gości to dobre powody, by szukać dodatkowej przestrzeni do życia. Wielu wpada na pomysł na mieszkanie w piwnicy poprzez zaadaptowanie wnętrza pod wybrane potrzeby.

Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością powiększenie powierzchni domu. Pokój w piwnicy zapewnia intymność, spokój i daje szansę na odpoczynek. To także okazja do zaaranżowania nieużywanego dotąd wnętrza, które przedtem służyło wyłącznie za przechowalnie gratów.

Warto rozważyć jednak minusy takiego rozwiązania. Tworząc pokój w piwnicy trzeba mieć pewność, że pomieszczenie spełnia normy budowlane. Problematyczne może okazać się stworzenie odpowiedniej wentylacji i osuszenie wnętrza. Kłopot może sprawić także okresowe zalewanie podpiwniczenia czy brak ogrzewania. Nie mniej jednak zarówno domek jednorodzinny, jak i mieszkanie deweloperskie można powiększyć o dodatkowy pokój w piwnicy.

Sypialnia, salon czy męski pokój w piwnicy: co będzie najlepszym wyborem?

Nie wszystkie rodzaje pomieszczeń nadają się na pokój w piwnicy ze względu na swoje specyficzne cechy. Planując w podpiwniczeniu salon warto wziąć pod uwagę, że nie będziemy jego jedynymi użytkownikami. W pomieszczeniu będą także przyjmowani goście, którym nieraz trzeba zaserwować coś z kuchni lub wskazać drogę do toalety. Te znajdują się zwykle w innych częściach domu i daleko od wybranej lokalizacji.

Problematyczne możne okazać się także urządzenie sypialni w piwnicy ze względu na możliwy hałas dobiegając z wyższych pięter. Bez odpowiedniego wyciszenia stropu, wieczorem będzie słychać m.in. kroki innych domowników.

Jakie pomieszczenie warto zaaranżować w piwnicy?

  • Pokój rozrywki z komputerem, konsolą do gier i wygodną kanapą.
  • Garderoba z prawdziwego zdarzenia z lustrami, szafami, komodami i wygodnymi pufami.
  • Mini-kawalerka dla któregoś z domowników, z oddzielnym wejściem i niezbędnym wyposażeniem.
  • Siłownia z wymarzonymi maszynami do ćwiczeń, lustrami i miejscem na rozgrzewkę.
  • Pralnia i suszarnia, czyli praktyczne pomieszczenie gospodarcze, które zwiększy ilość wolnego miejsca w domu.

Świetnym pomysłem będzie także męski pokój w piwnicy, jako prywatne miejsce rozrywki. Może być to warsztat, sala gier z komputerem i stołem bilardowym czy pomieszczenie z dużym telewizorem i mini barem. Wnętrze przyda się zwłaszcza do przyjmowania przyjaciół z dala od wzroku innych domowników.

Adaptacja piwnicy na dodatkowe pomieszczenie w domu – jak się za to zabrać, na co zwrócić uwagę?

Powiększając swoje mieszkanie o pokój w piwnicy trzeba pamiętać o regulacjach prawnych dotyczących tego pomysłu. Przed przystąpieniem do remontu upewnij się, że będziesz w stanie sprostać przepisom budowlanym ściśle opisującym sposób przystosowania pomieszczeń do zamieszkania przez ludzi. Dotyczy to przede wszystkim minimalnej wysokości pokoju w piwnicy i jego oświetlenia.

Warto na tym etapie skonsultować się z architektem wnętrz i skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych – minimalna wysokość piwnicy w lokalu użytkowym

Jeśli chcesz stworzyć mieszkanie w piwnicy, musisz pamiętać że minimalna wysokość od podłogi do sufitu powinna wynosić 2,5 m. Dotyczy to wnętrz użytkowanych przez ludzi przez co najmniej kilka godzin dziennie. Tworząc w podpiwniczeniu kawalerkę lub męski pokój rozrywki, będziesz musiał o to zadbać.

Inaczej jest w przypadku suszarni, siłowni czy winiarni. Ze względu na potencjalnie krótki czas korzystania z tego typu pomieszczeń, mogą być one niższe, jednak muszą mieć nie mniej niż 1,9 m. W wielu wypadkach piwnica w bloku lub domu jednorodzinnym będzie wymagała dodatkowego pogłębienia posadzki. Zwykle mierzy ona bowiem ok. 2,2 m wysokości.

Dodatkowa przeszkoda w aranżacji pokoju w piwnicy: wilgotność i wentylacja

Zastanawiając się jak zrobić pokój w piwnicy weź pod uwagę także wilgotność i wentylację wnętrza. Wiele piwnic jest zawilgoconych i oprócz zbudowania odpowiedniego systemu wentylacji, będzie wymagać dodatkowego osuszenia.

Zwróć uwagę, czy Twoja piwnica nie znajduje się blisko poziomu wód gruntowych. Jeśli tak, powinieneś liczyć się z okresowym zalewaniem wnętrza przy nieodpowiednim uszczelnieniu ścian i posadzki. Równie ważne będzie ogrzanie pomieszczenia w piwnicy i zapewnienie mu dostępu do światła dziennego. Doprowadzenie centralnego ogrzewania i montaż okien będą niezbędnymi czynnościami przed oddaniem pokoju do użytkowania.

Nowoczesne lampy do niskich pomieszczeń: jakie oświetlenie wybrać do pokoju w piwnicy?

Po spełnieniu wymagań dotyczących adaptacji piwnicy na pomieszczenie mieszkalne, można przejść do jego aranżacji. Ważny będzie nie tylko dobór wyposażenia, ale także źródeł sztucznego światła. Podpowiadamy, na jakie nowoczesne lampy do niskich pomieszczeń zwrócić uwagę.

Typ oświetlenia Charakterystyka
Nowoczesne oświetlenie led Lampy led emitują dużo światła, a mnogość dostępnych wzorów pozwala na eksperymentowanie. Aranżując pokój w piwnicy można wybrać płaskie oświetlenie sufitowe, bądź efektowne kinkiety. Wiele żyrandoli posiada także regulację wysokości. Lampę można więc zlokalizować tak, by nie przeszkadzała w swobodnym korzystaniu z wnętrza.
Industrialne lampy Idealnie wpisują się w klimat nowoczesnych wnętrz. Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, warto montować żyrandole z metalowymi kloszami. W niższych pomieszczeniach można sięgnąć po stojące lampy podłogowe przypominające surowe oświetlenie fabryk i magazynów.
Taśmy led Warto je traktować jako uzupełnienie oświetlenia górnego. Puszczone po ścianach piwnicy, dają efektowne światło, a wiele z nich pozwala na zmianę koloru. Nadadzą się zwłaszcza do pomieszczeń zaadaptowanych na pokoje do gier lub mały dom czy mieszkanie.

Wystrój i aranżacja pomieszczenia w piwnicy – jak urządzić zgrabnie pokój?

Sama aranżacja piwnicy w domu należy do najprzyjemniejszych części remontu. Ważne by planowaną ilość wyposażenia dobrać do dostępnej przestrzeni. W przeciwnym wypadku pomieszczenie będzie wydawać się zagracone i mało przestronne.

Wystrój i aranżacja piwnicy zależą od finalnego przeznaczenia wnętrza. Jeśli planujesz w nim pokój rozrywki, konieczne będzie wstawienie telewizora ściennego, wygodnej kanapy, konsoli i biurka na komputer. Przyda się także regał na gry i akcesoria.

Tworząc w piwnicy kawalerkę, trzeba przemyśleć wstawienie kompaktowego i jednocześnie wygodnego łóżka, małego kompletu wypoczynkowego i szafy na ubrania. Przyda się także stolik, szafka na buty, a jeśli to możliwe – niewielki aneks kuchenny. Nie warto zapomnieć o dodatkach. Nowoczesny dywan i obrazy na ścianie sprawią, że w środku będzie przytulnie i miło.

Adaptacja pokoju w piwnicy – jakie są argumenty za i przeciw?

Adaptacja piwnicy na pokój ma sporo plusów. Przy odrobinie wysiłku można zwiększyć w ten sposób powierzchnię mieszkalną domu, stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku lub rozrywki, bądź zyskać przestrzeń do realizowania hobby.

Warto jednak znać minusy tego rozwiązania. Zgodnie z prawem, pokój w piwnicy musi mieć odpowiednią wysokość, powinien być właściwie oświetlony oraz wentylowany. Kłopot może sprawić osuszenie wnętrza, jego ocieplenie i wyremontowanie do stanu pozwalającego na swobodne urządzenie.

FAQ

Jakie oświetlenie zamontować w pokoju w piwnicy?

Po zamontowaniu w piwnicy okien o odpowiedniej wysokości można przejść do instalacji oświetlenia sztucznego. W pokoju w piwnicy sprawdzą się zwłaszcza nowoczesne lampy led. W zależności od wysokości stropu, można zdecydować się na płaskie listwy z białym światłem lub delikatnie zwisające żyrandole. Pomieszczenia urządzone w industrialnym stylu warto uzupełnić oświetleniem w metalowych obudowach. Świetnym pomysłem będzie także montaż taśm ledowych, które wieczorami stworzą unikalny klimat we wnętrzu.

Na jakie pomieszczenie najlepiej zaadaptować piwnicę?

Niskie piwnice można adaptować wyłącznie na pomieszczenia czasowego pobytu ludzi. Zalicza się do nich suszarnie, pralnie czy domowe siłownie. W przypadku, gdy odległość od sufitu wynosi co najmniej 2,5m istnieje większe pole do popisu. Swój pokój w piwnicy można zaadaptować na pomieszczenie do rozrywki, kino domowe, a nawet małą kawalerkę, w której zamieszka któryś z domowników. Piwnicy nie warto zamieniać w salon czy sypialnię. W pierwszym przypadku będzie to niepraktyczne zwłaszcza podczas przyjmowania gości, w drugim może okazać się uciążliwe, bo nad głową będzie słychać kroki innych mieszkańców.

 

Powiązane treści