5 września 2022

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie deweloperskie?

Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie dla siebie i swojej rodziny, czy też pod wynajem, zawsze musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Dzięki temu mieszkanie będzie przyszłościowe i jeszcze bardziej dostosowane do Twoich oczekiwań. Sprawdź zatem, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera.

Mieszkanie przyszłościowe – czyli jakie?

Musisz zdecydować przede wszystkim, czy chcesz zakupić gotowe mieszkanie, czy możesz poczekać i mieć większy wpływ na proces budowy. Jeśli nie zamierzasz zbyt długo czekać po podpisaniu umowy i ewentualnym wzięciu kredytu hipotecznego, to gotowe mieszkanie, które wymaga jedynie wykończeń w środku, będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Ważną kwestią jest też metraż i liczba pokojów. Mieszkania deweloperskie najczęściej dostępne są w postaci dwóch oraz trzech pokojów. To zdecydowanie najpopularniejsze opcje, gdyż stają się bardziej przyszłościowe. Oczywiście nie brakuje też ofert, gdzie możesz zainwestować w kawalerkę, jednak raczej ta opcja częściej jest wybierana w dużych miastach.

Nie zapomnij o udogodnieniach

Skoro zamierzasz patrzeć przyszłościowo, to koniecznie zastanów się, czy kupowane mieszkanie będzie nadal dla Ciebie komfortowe za kilkanaście lub za kilkadziesiąt lat. Szczególnie zwróć uwagę na to, na którym piętrze zostało ulokowane mieszkanie. Najlepszą opcją w mieszkania bez windy będzie pierwsze piętro. Przy wyższych piętrach koniecznie zdecyduj się na mieszkanie z windą.

Ważnym udogodnieniem jest też balkon, piwnica lub też skrytka lokatorska. Do tego wiele osób zwraca uwagę również na zagwarantowane miejsce parkingowe lub garaż podziemny. Jeszcze przed zakupem mieszkania zastanów się i najlepiej zapisz wszystkie udogodnienia, na których szczególnie Ci zależy.

Lokalizacja to podstawa

Oprócz wyglądu, udogodnień i choćby ceny mieszkania dużą rolę odgrywa lokalizacja. Niezależnie od tego, czy chcesz zakupić mieszkanie pod wynajem, czy też zamierzasz w nim mieszkać, zawsze musisz przejrzeć okolicę. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie związane z bezpieczeństwem, ale też bliskość przedszkoli, szkół, supermarketów, aptek, a nawet urzędów. Poza tym czas dojazdu do pracy również ma znaczenie. Wszystko to wpływa na komfort i oszczędność czasu. Duże znaczenie ma też jakość drogi, oświetlenie otoczenia oraz bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych.

Jak wybrać najlepszego dewelopera?

Oczywiście bardzo ważne będzie też to, jaką firmę deweloperską wybierzesz. Przed podpisaniem umowy poznaj jej wcześniejsze realizacje, porozmawiaj z poprzednimi klientami lub poczytaj opinie w Internecie. Sprawdź dane firmy w KRS-ie i udaj się z umową do prawnika, który przeanalizuje jej zawartość. Dzięki temu na pewno wybierzesz rzetelną firmę deweloperską i maksymalnie zmniejszysz jakiekolwiek ryzyko. Wszystko to jest szczególnie ważne, gdy budynek i mieszkanie nie zostały jeszcze wybudowane, a jedyne co możesz obejrzeć to prospekt oraz dziurę w ziemi.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści