Domy jednorodzinne z garażem usytuowanym w poziomie piwnicy polecane są głównie właścicielom niewielkich działek, na których brakuje miejsca na wzniesienie osobnego obiektu do parkowania pojazdów. Taki dom wybierany jest też często na tereny ze sporym spadkiem. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie projektu domu z garażem w piwnicy, warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania.
Zalety garażu w piwnicy
W szerokiej ofercie gotowych projektów domów MURATORA znajdziemy budynki z garażem zlokalizowanym w piwnicy. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala na przemieszczanie się pomiędzy częścią mieszkalną, a garażowo-gospodarczą bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Będzie ono doceniane zwłaszcza w mroźne, śnieżne czy deszczowe dni, kiedy aura nie zachęca do opuszczania ciepłego domu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na realizację budynku z garażem podziemnym? Takie projekty domów bardzo często posiadają w piwnicy rozbudowaną strefę gospodarczą, a nawet pomieszczenia rekreacyjne, stanowiące dodatkową, funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku i przechowywania. Garaż pod budynkiem jednorodzinnym można łatwo wyposażyć w instalację grzewczą, elektryczną i wodną. Dzięki temu, w naszym aucie nawet zimą będzie ciepło, a dokonywanie niezbędnych napraw czy sprzątanie pojazdu będzie bardziej komfortowe. Ważną zaletą jest kwestia ekonomiczna – budowa garażu w piwnicy będzie tańsza, aniżeli wzniesienie osobnego, wolnostojącego obiektu dedykowanego do parkowania samochodu. Dla właścicieli pochyłych lub małych posesji, taki podziemny garaż może się okazać jedynym słusznym rozwiązaniem.
Wady garażu w piwnicy
Choć garaż zlokalizowany w piwnicy posiada liczne zalety, nie powinniśmy zapominać także o pewnych jego wadach. Przede wszystkim wjeżdżanie i wyjeżdżanie z takiego podziemnego garażu może być dla nas nieco mniej komfortowe, niż w przypadku korzystania z miejsca parkingowego położonego w poziomie parteru. W sezonie zimowym będziemy musieli pamiętać o starannym i regularnym odśnieżaniu wjazdu do garażu – zalegający śnieg lub lód mogą nam bowiem uniemożliwić jego bezpieczne użytkowanie. Aby wyeliminować potrzebę ręcznego usuwania śniegu, możemy zdecydować się na wykonanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego, które jednak wpłynie na wzrost rachunków za energię elektryczną. O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć, planując zakup projektu domu z podziemnym garażem? Takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem negatywnego wpływu wód gruntowych lub deszczowych, które mogą doprowadzić do zalania pomieszczenia. Niezbędne będzie zatem wykonanie starannej izolacji przeciwwilgociowej piwnicy oraz specjalnych korytek odwadniających, które zapobiegną wlewaniu się wody do pomieszczenia. Jeżeli garaż jest połączony z częścią mieszkalną klatką schodową, konieczne będzie także przygotowanie skutecznie działającej wentylacji. Jej brak lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu, mogą przyczyniać się do przedostawania nieprzyjemnych zapachów do sypialni czy wspólnej strefy dziennej.
Garaż zlokalizowany w piwnicy domu jednorodzinnego to praktyczna propozycja, doceniana przez posiadaczy małych lub skośnych działek. Choć jest wyjątkowo funkcjonalna i wygodna w eksploatacji, wymaga także niezwykle starannego wykonania, a w sezonie zimowym – systematycznego odśnieżania i odladzania wjazdu. Jeżeli jednak zadbamy o solidną izolację przeciwwilgociową, a usuwanie śniegu nie sprawia nam problemu – taki podziemny garaż może stać się najlepszym wyborem, umożliwiającym maksymalne zagospodarowanie posiadanej przestrzeni.
Zdjęcie: Projekt domu M74c – Wschód słońca – wariant III (podpiwniczony) z kolekcji Murator https://projekty.muratordom.pl arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekty garaży od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/garaze/
Artykuł promocyjny.