W jaki sposób nowoczesne trendy w budownictwie energooszczędnym poprawiają ekonomię domu? Odpowiedź Cię zaskoczy!
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są nowe rozwiązania wspierające energooszczędność?
- Jakich alternatywnych źródeł energii używa się w nowoczesnym budownictwie?
- Jak kontrolować zużycie energii w domu?
- Jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?
- Jak poprawić jakość powietrza w domu?
Zobacz też: Łupek – materiał budowlany naturalnego pochodzenia
Świat już od dawna obawia się kryzysu energetycznego. Liczni naukowcy wytężają więc swoje mózgi, aby dostosować technologie do wymogów współczesnego świata. Poznaj aktualne trendy w budownictwie energetycznym i przekonaj się, że dom może być bardziej ekonomiczny i zużywać naprawdę niewiele energii!
Budownictwo energooszczędne: nowoczesne technologie i ekonomiczne praktyki w budowaniu domu
Pisząc o trendach w budownictwie, nie sposób odnieść wrażenia, że wysiłki ekspertów koncentrują się na ulepszaniu i projektowaniu domów energooszczędnych. Nie ma w tym nic niespodziewanego. Świat coraz dotkliwiej odczuwa skutki kończących się nieodnawialnych surowców, a kryzys czeka już za rogiem.
Nowoczesne technologie w budownictwie dotyczą więc głównie zmniejszenia przenikania ciepła przez ściany i otwory domu oraz minimalizacji użytej do obsługi domu energii. Coraz częściej buduje się domy pasywne, które rocznie nie zużywają więcej niż 15 kWh/m2. Jak uzyskuje się tak spektakularne wyniki? Głównie dzięki zastosowaniu materiałów o niskiej przepuszczalności ciepła i dobrej izolacji. Mowa tutaj nie tylko o budulcu na ściany, ale również o innowacyjnych pasywnych oknach, odpowiednich systemach wentylacji oraz zastosowaniu zadaszeń.
Nie bez znaczenia jest również projektowanie domu. Obecnie wdraża się i testuje systemy, które mają za zadanie określić dokładne zapotrezbowanie energetyczne domu, jeszcze na etapie projektu. Takie oprogramowanie może również w płynny sposób dopasowywać poszczególne parametry do indywidualnych potrzeb i znaleźć optymalne w danej sytuacji rozwiązanie.
Nowoczesne rozwiązania projektowe obejmuje m.in. eliminowanie mostów cieplnych, wykorzystywanie naturalnego światła oraz dostosowanie budynku do lokalnych warunków klimatycznych. Coraz dokładniejsze obliczenia pozwalają na precyzyjne określenie wszelkich parametrów budynku i przystosowanie ich do każdych warunków. Eksperci są zgodni, że w tym właśnie kierunku zmierza dziedzina budowy domów i innych budynków. Budowle będą coraz bardziej energooszczędne, a także coraz bardziej inteligentne. Ich elektroniczne systemy będą kierować optymalnym wykorzystaniem zasobów, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowników.
Alternatywne źródła energii i ich zastosowanie w budownictwie: przyszłość budowania domów
Oszczędność energii jest coraz bardziej istotna. Ziemia ma ograniczone zasoby naturalne, a efektywne i ekonomiczne ich wydatkowanie, pozwoli na ochronę ludności przed kryzysem energetycznym. Najkorzystniej jest oczywiście korzystać z odnawialnych źródeł energii.
Popularne alternatywne źródła energii dla domu:
- fotowoltaika,
- domowa elektrownia wiatrowa,
- kolektory słoneczne,
- pompy ciepła.
Fotowoltaika, kolektory i elektrownie wiatrowe pozwalają uzyskać energię potrzebną do ogrzania domu oraz funkcjonowania sprzętów domowych. Można za ich pomocą zasilać np. promienniki ciepła, które nagrzewają powietrze dookoła, przez co są o wiele efektywniejsze. Pompy ciepła z kolei mogą odzyskiwać ciepło z gruntu, powietrza, czy wody, dzięki czemu ich koszt szybko się zwraca. Ich zaletą jest to, że mogą zapewnić ciepło całemu domowi, bez konieczności dodatkowych źródeł energii.
Inteligentne systemy zarządzania energią w naszym domach: jak monitorować i kontrolować zużycie energii w budynku
Innowacje w budownictwie obejmują również systemy zarządzania energią w domu. Technologia smarthome pozwala wybudować w pełni inteligentny dom, który steruje swoimi parametrami, biorąc pod uwagę szereg czynników. Z punktu widzenia oszczędzania energii zaletą jest głównie zarządzanie ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, alternatywnymi źródłami energii, roletami oraz pracą urządzeń. Nad całością procesów czuwa oczywiście człowiek. Zarządzanie jest bardzo proste i odbywa się za pomocą wygodnego panelu.
Jeszcze bardziej nowatorskim rozwiązaniem jest technologia BIM, inaczej mówiąc modelowanie informacji o budynku. Takie systemy mogą analizować zużycie energii przez budynek na etapie jego projektowania i budowy. Pozwala to uzyskać najbardziej energooszczędny dom, zachowując jednocześnie optymalne koszty jego budowy. Zaletą rozwiązania jest możliwość płynnego dobierania parametrów i analizowania efektów zmian. Obecnie stawia się na intensywny rozwój BIM, co w niedługim czasie wróży powstawanie coraz większej ilości ekologicznych pasywnych domów.
Nowoczesne rozwiązania w ocieplaniu budynków: jak zwiększyć efektywność energetyczną domu?
Utrzymywanie ciepła w domu zależy nie tylko od efektywnych systemów grzewczych, ale przede wszystkim od prawidłowej izolacji ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku. Z tego powodu nowe technologie w budownictwie opierają się głównie na doskonaleniu materiałów mających za zadanie zmniejszyć straty cieplne.
Nowe trendy w budownictwie energetycznym: materiały ociepleniowe | ||
Materiał | Zalety | Wady |
Pustaki poryzowane | Możliwość budowania ścian złożonych z jednej warstwy, bez konieczności dodawania warstwy ociepleniowe, niska nasiąkliwość. | Kruchość. |
Keramzytobeton | Niski współczynnik przenikania ciepła (0,15 W/m2 w przypadku ściany 40 cm), odporność na wilgoć, ogień, pleśń. | Wysoka cena, ciężar. |
Panele próżniowe VIP | Dużo wyższy potencjał izolujący niż tradycyjne materiały. | Wysoka cena, średnia żywotnośc. |
Nowoczesne rozwiązania w wentylacji i klimatyzacji: jak poprawić jakość powietrza w domu?
Prawidłowa cyrkulacja powietrza w domu to gwarancja zachowania komfortu cieplnego, a także zdrowia. Dobrze wentylowane pomieszczenia, są wolne od grzybów i bakterii, a także pozwalają na zachowanie optymalnej wilgotności powietrza.
Nowoczesna wentylacja
Jednym z trendów 2023 roku jest wentylacja zdecentralizowana. Taki system oparty jest na kilku rozmieszczonych w budynku centralach. Rozwiązanie jest korzystne przez wzgląd na mniejszą awaryjność i łatwość konserwacji.
Największym hitem jest jednak rekuperacja, czyli system, który działa niezawodnie bez względu na warunki na zewnątrz oraz umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza. Ponadto taki typ wentylacji umożliwia wymianę „starego” powietrza na świeże. Dlaczego warto w nie zainwestować? To rewolucyjne rozwiązanie jest ekologiczne i energooszczędne i z pewnością będzie rozwijane w kolejnych latach.
Nowoczesny klimatyzacja
Obieg powietrza w pomieszczeniu zapewnia również klimatyzacja. To ostatnio coraz częstsze wyposażenie wielu domów. Nowoczesne klimatyzatory są energooszczędne, można nimi sterować przez WiFi oraz posiadają funkcje samoczyszczenia. Współcześnie często stawia się na urządzenia ze sprężarką inwerterową, która pozwala na minimalne zużycie prądu. Doś popularne są także modele oczyszczające powietrze lub sterylizujące je za pomocą lamp UV.
FAQ
Czy ostatnio pojawiły się innowacyjne materiały budowlane?
W ostatnim czasie w budownictwie stawia się na materiały, które mają wysoki potencjał izolowania budynków. Należą do nich panele próżniowe, keramzytobeton, czy też pustaki poryzowane.
Jakie są najnowsze trendy w budownictwie energetycznym?
W roku 2022 i 2023 triumfy święci zastosowanie odnawialnych źródeł energii oraz inteligentnych systemów, które mają za zadanie ograniczyć zużycie prądu w domu. Zalicza się do nich np. czujniki pogodowe, które sterują ogrzewaniem w zależności od temperatury i warunków panujących na dworze.
Jakie są najpopularniejsze urządzenia służące jako odnawialne źródła energii?
Jednym z popularniejszych odnawialnych źródeł energii są pompy ciepła. Zgodnie z niektórymi ankietami, użytkuje je nawet ponad 50% ankietowanych Polaków. Nieco mniej ludzi w Polsce ma kolektory słoneczne, a tylko nieco ponad 15% korzysta z ogniwa fotowoltaicznego.