30 sierpnia 2022

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację? Wady i zalety rozwiązania

Rekuperacja to bardzo popularny sposób na stworzenie ekonomicznego domu, który będzie nam służył przez długi czas, nie kosztując nas wiele. Coraz więcej domów jednorodzinnych posiada rekuperację i często łączy się ją z pompą ciepła, co dodatkowo obniża nasze rachunki.

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła, które jest już w domu. Dzięki temu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. System wysysa już ogrzane powietrze z pomieszczeń, a następnie oczyszcza je specjalnymi filtrami, aby oddać je z powrotem bez utraty ciepła. Główną zaletą rekuperacji jest wymiana zużytego powietrza, dzięki czemu można oddychać przefiltrowanym, świeżym powietrzem. Jest to bardzo dobre dla alergików, którzy mają problemy z oddychaniem, szczególnie wiosną i latem. Wymiana powietrza odbywa się całodobowo, nawet przy zamkniętych oknach, co pozwala na lepszą wentylację pomieszczeń. Latem dzięki rekuperacji powietrze jest schładzane, a zimą ogrzewane. Wpływa to pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzięki stałej wymianie powietrza i jego filtracji mamy gwarantowaną jakość higieniczną w porównaniu do zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Również kurz nie osadza się tak często na przedmiotach i meblach, co zmniejsza konieczność przeprowadzania generalnego sprzątania

W systemach rekuperacji możemy również liczyć na ochronę przed smogiem, którą zapewniają filtry kieszeniowe klasy G4. Dzięki możliwości zainstalowania filtra F7 możemy zatrzymać do 90% kurzu o rozmiarze 1-10µm oraz 75% kurzu o mniejszym rozmiarze. Dzięki nowoczesnym filtrom istnieje również możliwość jonizacji powietrza oraz jego oczyszczania z wirusów i bakterii.

Największą zaletą rekuperacji jest oszczędność na ogrzewaniu. Możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie domu nawet o 50%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej straty ciepła są znacznie większe, a rekuperacja sprawia, że ​​większość ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Przy tak nowoczesnym systemie zapotrzebowanie na energię pierwotną zmniejsza się o 20 kWh/(m2rok). Dzięki rekuperacji ryzyko wystąpienia pleśni i pleśni jest zredukowane do minimum, co daje nam komfort życia i bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu na stronie https://instalacjefotowoltaiczne.com/rekuperacja/.

Wady rekuperacji

Wadą rekuperacji jest dość duży początkowy koszt inwestycji. Zwraca się to po około roku, bo znacznie oszczędzamy na ogrzewaniu, ale dla wielu cena zamontowania rekuperatora może być zbyt wysoka. Część środków można pozyskać ze środków przeznaczonych na ochronę środowiska. Są to podobne dotacje jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Aby koszt rekuperacji był jeszcze niższy, warto zainwestować w znacznie nowocześniejszy rekuperator, który pozwoli na większy odzysk ciepła. Pewnym kosztem będą też filtry, które trzeba często wymieniać ze względu na gromadzący się w nich kurz i brud. Filtry wymieniane są co około 12 miesięcy. Należy również uwzględnić dodatkowe koszty, takie jak przegląd serwisowy raz w roku oraz zużycie energii elektrycznej około 60 groszy dziennie. Aby zaoszczędzić pieniądze, warto podłączyć system rekuperacji i instalacje fotowoltaiczne.

Czy warto zainstalować rekuperację?

Rekuperacja, pomimo dużych kosztów początkowych, może przynieść znaczne i widoczne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii na ogrzewanie domu. Jeśli posiadamy dom o dużej powierzchni i korzystamy np. z ogrzewania gazowego, rekuperacja może być bardzo dobrym sposobem na obniżenie rachunków. Dodatkowo możesz liczyć na stały dopływ świeżego i oczyszczonego powietrza, co jest wskazane, zwłaszcza jeśli mieszkasz z dziećmi lub dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, odwiedź stronę instalacjefotowoltaiczne.com.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści