28 lipca 2022

Łupek – materiał budowlany naturalnego pochodzenia

Co to jest łupek ? Łupek to osadowa skała metamorficzna, która ukształtowała się w okresie ordowiku, czyli około 550 milionów lat temu.

Główną składową łupka jest kwarc, serycyt, a także minerały z grupy chlorytu. Pod wpływem różnych czynników przez miliony lat nastąpił tak zwany proces „złupkowacenia”, który polega na powstaniu równoległych płaszczyzn minerałów. Tego rodzaju skała jest idealnym materiałem do pokrywania dachów. Nie wymaga żadnej ingerencji chemicznej ani mechanicznej. Jedynym koniecznym sposobem obróbki łupka na dach jest jego odpowiednie pocięcie. Jest to materiał w 100 procentach naturalny, a jego pozyskiwanie nie wiążę się z żadną szkodą dla środowiska naturalnego. Jako materiał budowlany posiada wiele zalet – jest wyjątkowo trwały, odporny na działanie czynników atmosferycznych takich jak zmiany temperatury i wilgotność. Chociaż cena łupka na dach jest o wiele wyższa niż pokrycia blaszane lub ceramiczne jego elegancki wygląd, trwałość i  brak kosztów konserwacji decyduje, że coraz częściej jest wybierany przez architektów i renomowane firmy budowlane.

Gdzie można zaopatrzyć się w łupek dachowy ?

Na stronie łupekdachowy.com oferowane są łupki zarówno dachowe jak i fasadowe firmy Pizarras. Materiał wydobywany jest na całym świecie – między innymi w Hiszapnii w prowincjach Quiroga, Fonsagarda, Mondonedo, Valdeorras i Ortiguerra, w niemieckiej Nadrenii, w Kanadzie i Walii. Firma należy do elitarnej grupy producentów łupka Asociacion Galega de Pizarristas, do której należy 75% światowego rynku. Na stronie łupekdachowy.com znajdują się materiały do pobrania – katalogi, poradniki, a także specjalistyczne instrukcje montażu. Klienci mogą także skontaktować się z architektem, który pomoże dobrać rodzaj łupka do konkretnego projektu. Istnieje możliwość wykonania dachówek łupkowych o określonych wymiarach na indywidualne zamówienie klienta.

Jakie są rodzaje łupka dachowego ?

W zależności od miejsca wydobycia łupek dachowy występuje w różnych kolorach. Oczywiście są to barwy naturalne – szara, ciemnoszara, antracytowa, zielona, czerwona czy grafitowa. Łupek oferowany jest w różnych rozmiarach, a poszczególne rodzaje różnią się nieco parametrami technicznymi. Ma on zastosowanie w pokryciu dachów i kominów różnego rodzaju budynków. Równie dobrze sprawdza się na obiektach zabytkowych jak i budownictwie nowoczesnym. Odpowiednio dobrany łupek dachowy podkreśla charakter obiektu i doskonale wpasowuje się w naturalne otoczenie.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]

Powiązane treści