12 grudnia 2024

Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu tarasów

Zestresowani i zabiegani marzymy o wakacjach, zżymając się, że trzeba na nie czekać aż tak długo. Obiecujemy sobie, że tylko pobyt w cichym miejscu gdzieś na zagubionej w falach oceanu egzotycznej wyspie może nam pomóc odpocząć od obowiązków zawodowych i problemów rodzinnych. Ale aby znaleźć relaks i wytchnienie, nie trzeba daleko podróżować i słono płacić. Wystarczy odpowiednie zagospodarowanie domowego tarasu, dzięki któremu otrzymamy do dyspozycji intymną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Odpowiednio zagospodarowany taras pozwala cieszyć się pięknem otoczenia, jednocześnie tworząc komfortowe i estetyczne miejsce do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Postępując zgodnie z naszymi radami, otrzymacie przestrzeń ponadczasową i funkcjonalną na wiele lat, ale także nowoczesną i zgodną z najnowszymi trendami.

Pomysł na taras przed domem

Nowoczesny taras przy domu często łączy te funkcje, oferując zarówno przestrzeń do wypoczynku, jak i spotkań w gronie bliskich. Projektanci wykorzystują drewno, metal, szkło oraz beton w stonowanej kolorystyce, która ma elegancki, minimalistyczny charakter. Do przestrzeni na świeżym powietrzu można bez trudu zaadaptować aranżacje w stylu industrialnym, skandynawskim oraz boho. Coraz bardziej popularne są rozwiązania inspirowane naturą, gdzie kluczowe role należą do roślinności czy ekologicznych dodatków.

Co jest modne na taras? Jednym z aktualnych trendów modowych w aranżacji tarasów jest naturalność, dlatego modele drewniane są u szczytu popularności i są bardzo poszukiwane. Wystarczy, że zabudujesz taras ruchomymi żaluzjami zewnętrznymi, które skutecznie osłoną cię przed słońcem, deszczem, wiatrem i… wzrokiem sąsiada. Możesz z nich budować ruchome ściany i okiennice.

Z czego nowoczesny taras?

Najczęściej stosowane jest sezonowe drewno egzotyczne lub bambus. Miłośnicy kultury orientalnej z pewnością docenią bambusowe żaluzje, które łączą trwałość i praktyczność z oryginalnym designem. Dekorowanie tarasów żaluzjami z drewna pozwala izolować przestrzeń, nadać im piękny wygląd, pozwolić powietrzu nie zatrzymywać się i krążyć, a także tworzyć cień. W tym rozwiązaniu znajdzie się wszystko co potrzebne do funkcjonalności tarasu. Praktyczne żaluzje drewniane dobrze wpasowują się we wnętrze i nie wymagają skomplikowanej konserwacji.

Ruchome żaluzje drewniane na taras to prosty i sprawdzony system umożliwiający dowolne regulowanie dopływu światła w głąb zabudowy tarasowej. Można jednym ruchem ręki otworzyć żaluzję, tak aby rozświetlić wnętrze lub całkowicie je zamknąć i ograniczyć wpadanie promieni słonecznych. Gdy będziesz chciał wypocząć w cieniu lub osłonić się przed wiatrem, zamkniesz je, a gdy nie będziesz korzystał z tarasu pozostawisz otwarte, by nie pozbawiać salonu naturalnego światła.

Co jest najtrwalsze na taras?

Zanim przystąpimy do budowy tarasu, powinniśmy zdecydować, z jakiego materiału zostanie wykonany. Popularnym rozwiązaniem są płytki mrozoodporne, stosowane ze względu na łatwość użytkowania i codziennej pielęgnacji. Coraz częściej jednak inwestorzy sięgają po inne materiały, gdyż płytki odpadają szczególnie na tarasach niezadaszonych. Dodatkowo są zawsze albo bardzo zimne (akumulują chłód), albo bardzo rozgrzane słońcem, co utrudnia korzystanie z takiej powierzchni bosą stopą.

Mało przyjazna i niezbyt miła w dotyku zarówno w zimne, jak i upalne dni jest również kostka brukowa. W razie upadku bywa niebezpieczna w szczególności dla dzieci. Użytkownicy narzekają na problemy z jej konserwacją, gdyż w szczeliny dostaje się brud, który zarasta mchem. Równie mocno nagrzewają się w słońcu deski kompozytowe, które produkowane są w kilku kolorach imitujących naturę. Wprawdzie materiał wyróżnia się długą żywotnością, ale z biegiem czasu zmienia kolor.

Co na taras 2024? Najlepszym materiałem na taras wydają się być deski drewniane, które nie nagrzewają się tak intensywnie, jak płytki czy kompozyt. Drewno jest materiałem ekologicznym i zawsze modnym. Drewniane deski tarasowe są przyjazne dla użytkowników oraz łatwe w konserwacji i czyszczeniu. W razie uszkodzenia jednego elementu można bez trudu wymienić pojedynczą deskę.

Pomysł na tani taras

Taras wykonany z płyt brukowych lub betonowych jest inwestycją ekonomiczną. Cena płyt betonowych o wymiarach 40×40 cm wynosi 80-250 zł na mkw. tarasu, a kostki brukowej 40- 200 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty obrzeża, podsypki piaskowej, kruszywa na warstwę nośną oraz piasku na spoiny. Za naturalne deski zapłacisz 300-700 zł/mkw, zaś za kompozytowe 250- 400 zł/mkw. Cenę inwestycji podnoszą legary, akcesoria złączne i listwy maskujące.

Zdaniem ekspertów, najbardziej ekonomiczne są tarasy o powierzchni 10-25 mkw. zbudowane na planie prostokąta. Stawiając taras na gruncie, a nie na płycie betonowej i legarach drewnianych, oszczędzisz do kilkuset złotych na mkw. Wiele prac możesz wykonać samodzielnie, ograniczając wydatki.

Nowoczesny taras inspiracje

Część inwestorów decyduje się na styl rustykalny. Taki pomysł na taras przed domem jest idealny dla miłośników ciepłych, naturalnych materiałów. Jest w nim miejsce na drewniane meble, miękkie poduszki w stonowanych barwach oraz akcesoria z naturalnych surowców, takich jak wiklina czy juta, a także rośliny w ceramicznych donicach. Oświetlenie zasilane przez lampy solarne sprzyja relaksowaniu się na świeżym powietrzu.

Z kolei taras w stylu skandynawskim wyróżnia się funkcjonalną prostotą, którą tworzą jasne, drewniane meble, białe i szare dodatki oraz naturalne tekstylia. Natomiast kolorowe poduszki, meble z rattanu, lekkie tkaniny i tropikalne rośliny wyróżniają styl śródziemnomorski, w którym przyjemnie jest wypoczywać w wolnych chwilach, poświęcając czas na kąpiele słoneczne, ulubioną lekturę czy spotkania z rodziną oraz przyjaciółmi.

Powiązane treści