28 kwietnia 2023

Przesuwna zabudowa tarasu – czy przesuwane drzwi i ściany to dobry pomysł?

Wbrew informacji w kultowym filmie Stanisława Barei pt. Miś, najbliższy czynny taras widokowy nie znajduje się we Wrocławiu. Dzięki odpowiedniej zabudowie taki obiekt możesz mieć we własnym domu! System szyb przesuwnych tarasowych to świetne rozwiązanie, aby powiększyć strefę wypoczynku domowego i w pełni korzystać z otoczenia natury na świeżym powietrzu. Szklany taras może stać się przedłużeniem salonu, jadalnią lub wyjątkową oranżerią pełną kwiatów. Czy to bezpieczne i ile kosztuje?

Zabudowa tarasu szkłem jest inwestycją na lata, która polepsza walory użytkowe i estetyczne budynku. Szklane panele przesuwne na taras umożliwiają pełną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem i porywistym wiatrem. Laminowane i hartowane szkło jest mocne i w pełni bezpieczne, a zabudowany taras w domu doskonale integruje budynek z otoczeniem.

Zabudowa tarasu szkłem

Oprócz funkcji wypoczynkowo-rekreacyjnych oszklony taras przy domu powiększa optycznie pomieszczenia i łączy przestrzeń mieszkalną z ogrodem. Szklana zabudowa chroni również przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Dzięki nowoczesnym technologiom szkło może być wykorzystywane także na zadaszenie tarasu, przez co może on być doskonałym miejscem do podziwiania gwiazd nawet zimą.

Zabudowa tarasu szkłem wyróżnia się pełną przepuszczalnością świetlną oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pozwala relaksować się pod szklanym dachem bez względu na warunki atmosferyczne. Dobrze wykonane zadaszenie i zagospodarowana przestrzeń stworzy w upalne dni urokliwą enklawę dla odpoczynku i wytchnienia. Szklane elementy są eleganckie. Świetnie komponują się z cegłą, drewnem czy aluminium.

Zabudowa tarasu – szklane drzwi przesuwne

Przy szklanej zabudowie tarasu świetnie sprawdzają się drzwi przesuwne. Dzięki nim nawet w okresach spadku temperatury możemy korzystać z tarasu i cieszyć wzrok widokiem, jaki zapewniają duże tafle szklane. Dostępne systemy drzwi przesuwnych stanowią połączenie nowoczesności, bezpieczeństwa oraz skutecznej izolacji termicznej i akustycznej. Taki zabudowany taras w domu może stać się przedłużeniem salonu, jadalnią lub miejscem, w którym przyjmujemy gości albo wyjątkową oranżerią pełną kwiatów.

Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych likwidują bariery architektoniczne. Wysokość progu zastosowanego w konstrukcji nie przekracza zazwyczaj kilku centymetrów, dzięki czemu odpoczynkiem na tarasie mogą cieszyć się także osoby starsze i niepełnosprawne. Do przemieszczenia ruchomego skrzydła nie potrzeba użycia zbyt dużej ilości siły, przez co pomieszczenie jest dostępne dla dzieci.

System szyb przesuwnych tarasowych

Drzwi przesuwne szklane na taras tworzą wraz ze ścianami elegancki system przesuwny na taras. Ściany przesuwne tarasowe składają się z kilku tafli szkła, które można jednym ruchem otwierać lub zamykać za pomocą praktycznych samozamykaczy. Dzięki przesuwanym szklanym ścianom możesz przekształcić zadaszenie tarasowe w zamkniętą przestrzeń.

Ściany można umieszczać na wszystkich rodzajach zadaszeń zarówno drewnianych, jak i aluminiowych. Dzięki przesuwanym szklanym ścianom można łatwo zamknąć zadaszenie bez utraty światła i przestrzeni. Podczas ładnej i słonecznej pogody będziesz cieszył się słońcem, a w chłodniejsze dni zamienisz taras w zamkniętą, przytulną przestrzeń.

Drzwi przesuwne szklane na taras umożliwiają zamknięcie zarówno przodu, jak i boków pomieszczenia. Montaż przesuwnej szklanej ściany jest bardzo łatwy. Jest to produkt przygotowany przez usługodawców pod wymiar, dlatego zapewnia komfortową instalację oszklonych ścian. Szklane panele przesuwne na taras można uzupełnić różnymi akcesoriami, takimi jak uchwyty czy listwy pogodowe, które nie tylko chronią przed wiatrem, ale także przed owadami.

Zabudowa bezramowa tarasu

Taras może być zabudowany w systemie ramowym lub bezramowym. W tym ostatnim zabudowa szklana jest niemal niewidoczna. Wygląda bardzo delikatnie i jest niezwykle przejrzysta. Tak zabudowany taras nie posiada pionowych ram. Bezramowe drzwi przesuwne są praktycznie niewidoczne, a panele szklane pozwalają na dowolną konfigurację, a ponadto wyglądają luksusowo i modnie. Profil dolny jest niemal niewidoczny, gdyż umieszcza się go w podłożu.

Do takiego typu zabudowy używa się paneli przesuwnych w poziomie. Ściany poruszają się za pomocą wózków, które umieszcza się na profilu aluminiowym. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort wypoczynku, nie ograniczając użytkownikom widoczności przestrzeni za tarasem. Niemal niewidoczne ściany wykonane ze szkła bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy je przemywać zwykłymi środkami do mycia szyb.

Ile to kosztuje?

Zabudowa tarasowa w systemie przeszkleń przesuwnych oraz w systemie ramowym nie należą do najtańszych rozwiązań, ale jest dużo trwalsza niż np. z wykorzystaniem poliwęglanu czy pleksi. Cena zależy od wybranego rodzaju zadaszenia tarasu, konstrukcji, użytej szyby, powierzchni, a nawet regionu. Możemy też wybrać dowolny kolor szkła dostępny u danego producenta, np. grafitowy lub brązowy, ale wtedy trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Najlepiej więc poprosić specjalistów o indywidualną wycenę zaszklenia tarasu.

Mimo stosunkowo wysokich kosztów, decydując się na zabudowę tarasu warto postawić na rozwiązania, które są ponadczasowe i staną się inwestycją na wiele lat. Taką możliwość daje wybór konstrukcji aluminiowo-szklanych. Dzięki nowoczesnemu designowi oraz trwałości materiału systematycznie zyskują na popularności zarówno w kraju, jak i za granicą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści