26 sierpnia 2024

Pralka nie tylko do łazienki – sprawdź gdzie możesz umieścić ją w domu

Nie w każdym domu projektant przewidział odrębne pomieszczenie gospodarcze na pralkę, dlatego urządzenie to zwykle jest elementem wyposażenia łazienki. Jednak coraz częściej łazienka staje się miejscem relaksu, gdzie odpoczywamy i nabieramy sił dzięki gorącej, aromatycznej kąpieli. W takich sytuacjach najlepiej wyprowadzić pralkę do pomieszczenia, gdzie obsługa i hałas urządzenia nie przeszkadzają w relaksie. Mamy pomysły, gdzie umieścić pralkę, aby było tyleż ładnie, co funkcjonalnie!

Ustawienie pralki w domu zależy od dostępnej przestrzeni oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Idealne jest pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do zadań związanych z praniem. W mniejszych domach często spotykana jest pralka w kuchni, która zapewnia łatwy dostęp do wody.

Gdzie pralka w domu

Gdzie może być pralka? Urządzenia do prania stoją często w łazience, gdzie można wygodnie domontować przyłącza wodne. Czasem spotykamy je w piwnicy lub garażu. Pralka w przedpokoju może być nakryta blatem lub ukryta we wnęce, gdzie wtapia się w wystrój wnętrza. Wybierając jedno z tych miejsc, weź pod uwagę ustawność, hałas i przepisy. Upewnij się, że przyłącza hydrauliczne i elektryczne są dostępne lub można je zainstalować.

Gdzie pralka jak nie w łazience?

Do niedawna kwestia ta była oczywista ze względu na przepisy, które sugerowały, że właściwym miejscem dla instalacji jest wyłącznie łazienka. Nowelizacja prawa budowlanego skorygowała jednak ten zapis, umożliwiając legalne umiejscowienie pralki w kuchni. W małej łazience pralkę można umieścić pod blatem z umywalką. Jest to rozwiązanie praktyczne i estetyczne. W małej lub wąskiej łazience sprawdza się pralka otwierana od góry. W takiej sytuacji urządzenie może stać blisko armatury i mebli, co jest niemożliwe w przypadku drzwiczek otwieranych z boku.

Przyjmuje się, że pralka w łazience powinna być umieszczona we wnęce zamkniętej lub otwartej. Zaleca się umieszczenie nad pralką półki lub szafki, która posłuży do przechowywania przedmiotów i pomoże w utrzymaniu porządku w pomieszczeniu. Pralka może zostać umieszczona także pod blatem umywalki, którego szerokość powinna wynosić ok. 60 cm. Każdy projektant wnętrz pamięta jednak o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy pralką a blatem. Umożliwia ona prawidłową pracę urządzenia oraz swobodny dostęp w razie konieczności wykonania prac serwisowych.

Jeżeli zależy nam na całkowitym ukryciu pralki i mamy w łazience odpowiednio dużo miejsca, możemy schować ją za drzwiami przesuwnymi lub składanymi w harmonijkę.

Posiadacze średnich i dużych łazienek organizują kącik do prania, gdzie oprócz pralki umieścić można suszarkę i kosz na bieliznę. Zamaskowanie urządzeń blatem pozwoli stworzyć wygodne i eleganckie miejsce do sortowania ubrań. Dodatkowo warto umieścić nad nim półki lub szafki na środki czystości i inne przedmioty. Strefa robocza zapewnia wygodne i funkcjonalne miejsce do wykonywania codziennych obowiązków.

Gdzie umieścić pralkę w kuchni?

Kuchnia z pralką sprawdzi się w sytuacji, kiedy z łazienki chcemy uczynić oazę spokoju i relaksu. Wówczas przenosimy ją do kuchni – koniecznie w zabudowie, by nie wprowadzać dysharmonii we wnętrzu. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że daje nam to wygodę dozorowania prania w czasie prac w kuchni. Kuchnia to jednak zawsze alternatywne miejsce dla pralki.

Największą zaletą pralki w kuchni jest oszczędność miejsca w łazience. Posiadanie wszystkich sprzętów AGD w jednym miejscu przyspiesza wykonywanie codziennych domowych obowiązków. Podłączenie pralki wymaga dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz sieci elektrycznej. Z tego powodu najczęściej umiejscowiona jest koło zlewozmywaka.

Pralka podczas pracy wibruje, dlatego nie powinna stykać się z innymi sprzętami i szafkami. Rozwiązaniem tego problemu jest zabudowa pod pralkę, która stłumi wibracje. Pralkę można obudować lub wkomponować w ciąg szafek, dzięki czemu będzie współgrała z aranżacją.

Jednak w kuchni trudno znaleźć miejsce na kosz na brudne pranie. Inna sprawa, że przechowywanie brudnej odzieży w pomieszczeniu, gdzie jemy posiłki czy odpoczywamy przy popołudniowej kawie jest problematyczne. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie kosza na bieliznę w łazience, a proszek czy płyn do płukania tkanin możemy mieć pod ręką w szafce kuchennej.

Innym problemem jest przenikanie zapachów. Podczas przeładowywania prania lub wyciągania czystej i suchej odzieży z suszarki ubrania mogą przesiąknąć zapachem potraw gotowanych na kuchence. Latem ratujemy się otwarciem okien i wietrzeniem mieszkania, ale zimą to rozwiązanie raczej nie sprawdza się.

Czy pralka może stać w garażu?

Pralki można również znaleźć w wielu garażach. Czasami jest to konieczne, gdyż inaczej nie byłoby w kuchni miejsca np. na zmywarkę do naczyń. Jeżeli pomieszczenie nie jest ogrzewane, możesz narazić urządzenie na gwałtowną zmianę temperatury. Podczas użytkowania pralka wytwarza ciepło i parę. Dochodzi wtedy do zjawiska kondensacji pary wodnej, która osadza się szczególnie na metalowych elementach sprzętu elektronicznego.

Kondensacja może w skrajnych przypadkach uszkodzić płytki drukowane i silniki lub po prostu spowodować pleśń lub rdzę. Możesz ograniczyć kondensację, otwierając okno, gdy pralka jest włączona i temperatura za niska. Warto zainstalowany duży wentylator wyciągowy.

Jeśli z różnych powodów musisz mieć pralkę w garażu, kupując urządzenie, wybierz najsolidniejsze. Organizując pralnie w garażu, warto wydzielić specjalną strefę do sortowania prania, gdzie ustawisz kosze do sortowania odzieży według kolorów.

Powiązane treści