3 kwietnia 2020

Czy warto instalować zmiękczacz wody?

Twarda woda występuje na terenie całej Polski i może mieć negatywny wpływ nie tylko na skórę mieszkańców, ale również działanie i żywotność sprzętów domowych. Można temu zapobiegać, decydując się na uzdatniacz wody do domu. Jakie jest jego działanie, zalety oraz wady i co jaki czas należy wykonać jego regenerację?

Co to jest twarda woda?

Tak zwana twarda woda to woda, w której znajduje się dużo soli wapnia i magnezu. Najczęstszą jej oznaką jest kamienny osad pojawiający się w garnkach, a przede wszystkim w czajniku. Nie jest on zbyt estetyczny, ale nie ma negatywnego wpływu na jakość wody pitnej. Znajdujące się w wodzie sole magnezu i wapnia są nam niezbędne w codziennej diecie, choć samo picie wody nie zbilansuje ich odpowiednio do potrzeb organizmu. Nie musimy się jednak obawiać ich spożywania w wodzie, której używamy do herbaty, kawy czy picia zamiast wody butelkowanej. Warto jednak zwrócić uwagę, że zbyt twardej wody nie powinny spożywać osoby ze skłonnościami do kamicy nerkowej, osoby starsze oraz niemowlęta o wrażliwszym układzie pokarmowym. W przypadku kamicy nerkowej miękka woda pomaga w wypłukiwaniu minerałów, które mogą nasilać jej objawy. Uzdaczniacz wody może być więc dla osób cierpiących na to schorzenie sporym ułatwieniem.

Twarda woda może być jednak przede wszystkim nieprzyjemna dla skóry, która staje się nazbyt szorstka i wysuszona pod wpływem działania soli mineralnych. Potęguje też objawy schorzeń u alergików czy osób o nadwrażliwej skórze. Problemem staje się również nieprzyjemne w dotyku pranie, kamień odkładający się w pralkach czy zmywarkach oraz na armaturze i kabinach prysznicowych. Może on również powodować nieprawidłowe działanie termostatów bojlerów i ich częstsze włączanie, co wpływa na wyższe koszty eksploatacji oraz straty ciepła. W efekcie odkładania się kamienia w kotle, taka sama objętość wody musi zostać ogrzana większą ilością energii.

Zmiękczacz wody wady i zalety

Najważniejszymi zaletami używania zmiękczacza do wody dla wielu osób jest dużo mniejsze zużycie środków chemicznych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu obniża się również zanieczyszczenie środowiska, pozytywne działanie miękkiej wody na włosy i skórę, a także względy ekonomiczne. Choć urządzenia mają dość wysokie ceny, jednak obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń AGD powoduje, że dość szybko ich koszt się zwraca.

Za główną wadę działania zmiękczaczy wody można uznać konieczność pamiętania o uzupełnianiu soli pozwalającej na zregenerowania żywicy jonowymiennej oraz problem powstających w urządzeniach mostów solnych. Współcześnie powstające zmiękczacze wyposażane są jednak w alarm przypominający o konieczności dorzucenia soli czy systemy suchego zbiornika zapobiegające powstawaniu mostów solnych.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Wybór współczesnych uzdatniaczy wody jest naprawdę szeroki, choć wszystkie działają na tej samej zasadzie i z użyciem tych samych komponentów, jak zaprogramowana głowica sterująca, złoże filtracyjne z żywicy jonowymiennej i zbiornika na sól regeneracyjną. Zazwyczaj zmiękczacze wody dzieli się pod względem ich budowy i wielkości na kompaktowe oraz dwuczęściowe. Elementy składowe zmiękczaczy kompaktowych znajdują się wewnątrz ich obudowy z tworzywa sztucznego i zajmują mniejszą przestrzeń, co jest szczególnie istotne dla ich funkcjonalności w gospodarstwie domowym. Zmiękczacze dwuczęściowe zajmują więcej miejsca, ze względu na osobny zbiornik na sól regeneracyjną podłączony do butli ciśnieniowej z głowicą sterującą i złożem filtracyjnym. Tego typu zmiękczacze polecane są przy dużym zużyciu wody i większych wartościach jej twardości. Wybór odpowiedniego zmiękczacza uzależniony jest więc przestrzenią, jaką mamy na zamontowanie takiego urządzenia, ale też ilością zużywanej wody oraz jej pH.

Zmiękczacz wody – zasada działania

Wszystkie zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, która redukuje w wodzie jony wapnia i magnezu. W wyniku reakcji zachodzącej między żywicą jonowymienną a wodą, jony twarde wody zastępowane są neutralnymi jonami sodu. Urządzenie działa w zasadzie bezobsługowo od momentu uruchomienia i zapogramowania. Po jednorazowym zaprogramowaniu głowicy sterującej, woda zmiękcza się sama.

Zmiękczacz wody co ile regeneracja?

Zmiękczacz wody wymaga jednak regeneracji żywicy jonowymiennej, którą zapewnia sól tabletkowana, dosypywana do zbiornika. W większości modeli należy samodzielnie kontrolować poziom soli w zbiorniku i w razie konieczności uzupełniać jej braki. Na rynku pojawiają się również już urządzenie, które są wyposażone w dźwiękowy alarm poziomu soli. Regeneracja przeprowadzana jest najczęściej w nocy, przy niższym zużyciu wody, jednak proces ten powoduje wydawanie dźwięków przez urządzenie, które mogą niekiedy przeszkadzać domownikom, zwłaszcza jeśli zmiękczacz ulokowany został w pobliżu ich sypialni.

Zmiękczacz wody czy warto?

Dostępne na rynku zmiękczacze wody mają swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością jest to rozwiązanie odpowiednie dla wspominanych już osób cierpiących na kamicę nerkową, alergie skórne lub nadwrażliwość skóry. Zastosowanie zmiękczacza wody może mieć jednak również korzystny wpływ na domowy budżet, zmniejszając koszty eksploatacji instalacji grzewczej i przedłużając działanie sprzętów AGD. Piorąc i zmywając naczynia w miękkiej wodzie, będziemy zużywać mniej środków chemicznych, co zwłaszcza w dobie podwyższonej świadomości o ich szkodliwym wpływie na środowisko naturalne ma również niebagatelne znaczenie. Sama eksploatacja uzdatniaczy wody nie jest kosztowna. Największym wydatkiem jest zakup takiego urządzenia, jednak wysoka cena (rozpoczynająca się od 3 tys. zł) szybko się zwraca, dzięki zauważalnym oszczędnościom w domowym budżecie. Wart odnotowania jest z pewnością fakt, że większość osób, które przekonały się o pozytywnym wpływie uzdatniacza wody na funkcjonowanie gospodarstwa domowego, na ogół nie chce już wracać do używania twardej wody. Jest to argument przemawiający za jego wyborem.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści