15 lipca 2021

Jak prać kostiumy kąpielowe?

Kostium kąpielowy, tak jak i bielizna, wymaga szczególnego traktowania. Jeżeli będziemy go prać w odpowiedni sposób, da nam to gwarancję, że przetrwa on lato w dobrej formie i będzie służył nam także w kolejnym roku. Okazuje się bowiem że sposób, w jaki go pierzemy oraz suszymy to absolutnie kluczowe kwestie. Nikt w końcu nie wygląda dobrze w pomarszczonym, rozciągniętym kostiumie ze zdefasonowanymi miseczkami. Jak zatem prać strój kąpielowy?

Strój kąpielowy a pranie w pralce

Kostium kąpielowy może nam posłużyć naprawdę wiele lat. Jest jednak jeden warunek – musi on być odpowiednio pielęgnowany. Warto pamiętać, że tkaniny, z jakich wykonane są kostiumy, to delikatne materiały. Należy więc czyścić je ostrożnie oraz unikać zbyt gwałtownego tarcia. Najlepszą opcją będzie więc wybór prania ręcznego, które na pewno nie uszkodzi różnego rodzaju dodatków – haftów, ozdób czy koronek. Jeżeli jednak decydujemy się, aby wyprać kostium kąpielowy w pralce, powinniśmy zwrócić uwagę na niektóre kwestie.

Pierwszą rzeczą jest fakt, że zawsze powinniśmy używać woreczka przeznaczonego do prania bielizny. Woreczek ten zabezpiecza bowiem strój przed uszkodzeniem. Małe elementy stroju mogłyby bowiem zaplątać się w bęben pralki lub odpłynąć wraz z wodą. Drugą rzeczą jest fakt, że stroju kąpielowego nie należy prać samodzielnie – w bębnie powinny znajdować się lekkie przewiewne szorty lub koszulki. Będą one stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed zniszczeniem stroju. Kolejnym elementem jest wirowanie. Należy całkowicie z niego zrezygnować lub wybierać program z najniższymi obrotami. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – to właśnie najczęściej podczas wirowania stroje kąpielowe czy bielizna ulegają uszkodzeniu. Jeżeli chodzi o płyny do prania, jakich używamy, wybierajmy te, które przeznaczone są wyłącznie do prania tkanin delikatnych i chronią włókna. Zdecydowanie należy unikać koncentratów o silnym stężeniu detergentów, proszków do prania oraz wybielaczy.

W jakiej temperaturze prać kostium kąpielowy?

Nieważne, czy decydujemy się na ręczne pranie kostiumu kąpielowego, czy wrzucenie go do pralki, zawsze należy wybierać niskie temperatury – nieprzekraczające 30 stopni. Do jego płukania używajmy tylko czystej, zimnej wody. Tkaniny nie należy namaczać oraz pocierać. Najlepszą opcją, aby mieć pewność, że strój nie ulegnie zniszczeniu, jest pralka z programem do prania bielizny. Niestety są one wyłącznie w nowoczesnych pralkach. Należy również zwrócić uwagę na ilość płynu do prania. Zbyt dużo wlanego mogłoby nie wypłukać tkaniny, a co za tym idzie – kostium po osuszeniu byłby pokryty lepkim filtrem.

Kostium kąpielowy po praniu – co dalej?

Jeżeli już wyjmiemy strój kąpielowy z pralki, pamiętajmy, aby nie wykręcać go ani nie suszyć mechanicznie. Delikatny materiał najlepiej rozłożyć na suszarce lub ręczniku, nigdy nie na kaloryferze ani słońcu. Mogłoby to bowiem spowodować odkształcenie się oraz płowienie tkanin. Ponadto, stroje nie wymagają również prasowania, więc zrezygnujmy z żelazka, nawet jeżeli strój posiada zdobienia, np. falbanki. Po wyschnięciu, wyprostują się one same. Po kąpieli w basenie należy natychmiast opłukać strój pod zimną, bieżącą wodą. W ten sposób szybko pozbędziemy się mocnego zapachu chloru.

Strój kąpielowy może być używany z powodzeniem nawet kilka sezonów. Należy pamiętać jedynie o jego odpowiedniej pielęgnacji oraz stosować się do wytycznych prania, które znajdują się na metce.

Artykuł partnerski.

 

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści