Pokrycie dachowe to wierzchnia warstwa dachu, która chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przy wyborze materiału, który ma tworzyć pokrycie dachowe, liczy się przede wszystkim kształt dachu: czy jest płaski, czy spadzisty, jaka jest struktura konstrukcji więźby. Materiały różnią się parametrami, ceną i sposobem montażu. Jakie pokrycie dachowe najlepiej pasuje do domu jednorodzinnego, domku na działce, garażu, tarasu oraz altany? Zła decyzja może cię kosztować koniecznością przebudowy, wzmocnienia czy innego rodzaju remontu dachu.
Jeśli już wyjaśniliśmy sobie, co to jest pokrycie dachowe, możemy przejść do konkretów dotyczących rodzajów pokryć. Przede wszystkim powinny być one szczelne i estetyczne. Od tego, czym pokryty jest dach zależy także stopień nagrzania domu. Czym może być pokryty dach? Możliwości jest bardzo wiele. Dużo zależy od rodzaju jego konstrukcji, tj. kąta nachylenia, kształtu i budowy. Jeśli więc pokrycia nie dopasujesz do rodzaju dachu, to najlepszy nawet materiał nie będzie w stanie skutecznie ochronić budynku przed warunkami atmosferycznymi.
Jakie są rodzaje pokryć dachowych?
Wybór odpowiedniego rozwiązania jest bardzo trudny, gdyż na rynku dostępne są różne rodzaje pokryć dachowych. Do najczęściej wybieranych należą blachodachówka, dachówka ceramiczna, cementowa (betonowa) oraz gont bitumiczny (płyta falista, dachówki bitumiczne, papa). Są to materiały, które różnią się parametrami (zwłaszcza wytrzymałością) oraz ceną i sposobem montażu. Szeroki wybór daje możliwość dopasowania dachu do indywidualnych preferencji każdego inwestora.
Blachodachówka wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę, ale zrobiona jest z blachy stalowej lub aluminiowej. Często zabezpiecza się ją lub ozdabia poprzez dwustronnie cynkowanie czy powlekanie warstwami lakieru. Zaletami blachodachówki są m.in. lekkość, niska cena, prosty transport oraz montaż, ale jej wadą jest słaba izolacja akustyczna. Gonty i płyty bitumiczne przypominające dachówkę sprawdzają się na dachach o złożonej konstrukcji.
Natomiast dachówka ceramiczna dobrze odprowadza wodę deszczową, jest odporna na wahania temperatur i promieniowanie UV. Ma też dobre właściwości akustyczne i termiczne. Jej trwałość szacuje się nawet na sto lat. Ten rodzaj pokrycia dachowego jest z reguły tańszy niż pokrycie betonowe, które cechuje się dobrą izolacją akustyczną, jest odporne na deszcz, grad, śnieg i słońce, a jego szacunkowa trwałość wynosi ok. 70 lat. Dachówka cementowa jest ciężka, dlatego wymaga odpowiednio wzmocnionej więźby.
Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego?
Koszt remontu dachu zależy w dużej mierze od kształtu połaci, ceny materiałów na pokrycia dachowe oraz robocizny. W każdym składzie budowlanym czy sklepie branżowym znajdziemy materiały o różnej jakości i parametrach technicznych. Możemy wybierać spośród produktów z ekonomicznej, pośredniej oraz górnej półki cenowej. Nie bez znaczenia jest także obecność lukarn lub okien dachowych, które dodatkowo podwyższają cennik całego przedsięwzięcia.
Pokrycia dachowe – rodzaje i ceny
Od ceny konkretnych materiałów pokryciowych zależy w dużej mierze koszt wykonania lub remontu dachu. Jest to inwestycja na długie lata, dlatego od właściwej decyzji zależy bezpieczeństwo całej rodziny. W przypadku tego typu produktów nie warto stawiać na słabe jakościowo elementy konstrukcyjne, które szybko ulegają uszkodzeniom, pęknięciom lub odkształceniom.
Ważnym zagadnieniem jest kształt dachu. Im jest bardziej wymyślny i złożony, tym droższy. Pokrycia dachowe z blachy są świetnym rozwiązaniem do prostych dwuspadowych dachów. Do wielkoformatowych produktów należy popularna płyta bitumiczna. Jednym z ekonomiczniejszych pokryć dachowych jest blachodachówka ze względu na atrakcyjna cenę materiału oraz stosunkowo niską stawkę montażową.
Jakie jest najtańsze pokrycie dachowe?
Najtańsze pokrycia dachowe wykazują zazwyczaj najmniejszą trwałość i odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Ze względu na stosunkowo niewielką żywotność nie poleca się stosować ich na dachach budynków mieszkalnych. Niedroga jest blachodachówka płaska lub modułowa. Ekonomiczne są ceny blachy trapezowej, która świetnie sprawdza się na dachach o prostych kształtach. Asortyment wyprodukowany z grubszej blachy okazuje się bardzo żywotnym rozwiązaniem i skutecznie chroni więźbę dachową.
Ciekawą alternatywą dla materiałów płaskich jest blacha fałdowa do pokrywania dużych i nieskomplikowanych powierzchni dachowych. Materiał ten wyróżnia się niską wagą, łatwością montażu oraz wszechstronnością. Najczęściej układana jest w celu wykonania nieocieplonego zadaszenia (altana, garaż, itp.), dlatego nie jest polecana na dachy domów jednorodzinnych. Ze względu na cenę blacha fałdowa zyskuje jednak nowe możliwości wykorzystania.
Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?
Według prawa budowlanego, remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. W tym stanie rzeczy przyjmuje się, że wymiana pokrycia dachowego mieści się w zakresie prac remontowych, do których wystarczy tylko zgłoszenie.
Jeśli jednak skutkiem wykonywania robót budowlanych jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, potrzebne jest pozwolenie na budowę. Dotyczy to m.in. kompleksowej wymiany więźby dachowej wraz z jej podwyższeniem czy zmianą przeznaczenia poddasza użytkowego.
Materiał reklamowy, pochodzący od partnera serwisu.