Planujesz kompletny remont swojego domu? Z tego artykułu dowiesz się, w jakiej kolejności przeprowadza się kompleksowe prace remontowe, które z nich wykonywane są zależnie od warunków pogodowych oraz jak i kiedy zaplanować remont.
Stare budynki mogą być równie energooszczędne i praktyczne jak nowoczesne, pod warunkiem, że zostanie w nich przeprowadzony kapitalny remont. Jak się do niego zabrać?
Kiedy wykonać kompleksowy remont mieszkania?
Niektóre z prac, takie jak wymiana okien, instalacji grzewczej, wodnej lub kanalizacyjnej, wymiana elewacji czy dachu, najlepiej zaplanować na konkretne pory roku, tzn. od wiosny do jesieni. Wiosną, latem i ciepłą jesienią sprawniej przebiegają też malowanie i różnego rodzaju prace wykończeniowe. Na zimę warto zostawić te, które mają miejsce w mieszkaniu, czyli np. kładzenie paneli, cyklinowanie parkietu, naprawa schodów. O pracach należy jednak pomyśleć dużo wcześniej, ponieważ może się okazać, że przyjdzie nam długo poczekać na wymarzone płytki czy zabudowę kuchenną.
Odpowiednia kolejność prac remontowych
Żeby jednak zaplanować zakupy pod wykonanie remontu, powinniśmy znać kolejność prac przy kompleksowym remoncie domu. Zwykle wszystko zaczyna się od wyburzania ścian i stawiania nowych, wyburzania starych futryn drzwiowych, wymiany okien i parapetów oraz zabudowy balkonu. Następnie przeprowadza się wymianę lub naprawę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Teraz można zainstalować ogrzewanie podłogowe, wymienić rury centralnego ogrzewania, zrobić wylewki oraz zająć się ścianami i sufitami np. tynkowaniem, szpachlowaniem, montażem sufitów podwieszanych lub zabudową płytami kartonowo-gipsowymi.
Wymiana i montaż urządzeń
Kiedy najcięższe prace mamy już za sobą, pora na remont łazienki: montaż brodzika, wanny, umywalki, miski sedesowej, układanie płytek i kładzenie fug. Następnie przeprowadzamy gruntowanie ścian we wszystkich pomieszczeniach i pierwsze malowanie ścian oraz sufitów. Układamy podłogi: montujemy panele, kładziemy wykładziny lub cyklinujemy parkiet. Warto go dobrze zabezpieczyć poprzez lakierowanie, woskowanie lub olejowanie. W przypadku drewna egzotycznego musimy poczekać z tymi czynnościami do trzech tygodni od ułożenia. Kolejny krok to montaż wybranych drzwi i listew przypodłogowych. Potem kolej na drugie malowanie, ewentualnie tapetowanie.
Na koniec pozostaje montaż zabudowy kuchennej i sprzętu AGD, mebli, oświetlenia oraz karniszy. Kiedy możemy spojrzeć już na wszystko całościowo, z pewnością nasze oko wypatrzy niedociągnięcia, które wymagają poprawienia. Rozpoczyna się więc okres poprawek, a po nim… kompleksowy remont domu zakończony! Na koniec czekają nas same przyjemności, czyli dobieranie zasłon, mebli i elementów dekoracyjnych.
Artykuł gościnny.