26 lipca 2022

Jak zabezpieczyć dachy?

Pokrycia dachowe z reguły nie są całkowicie szczelne, dlatego niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza zimowe, wystawiają je na ciężką próbę. Jeśli chcemy uchronić swoje poddasze przed ich negatywnym działaniem, zadbajmy o jego właściwą izolację, czyli zabezpieczenie przed mrozem, śniegiem i deszczem.

Jak wykonuje się izolację dachów płaskich i skośnych?

Izolacja dachów płaskich i skośnych wykonywana jest standardowo przy użyciu jednego z trzech najpopularniejszych obecnie izolatorów: wełny, styropianu lub pianki poliuretanowej.  Każdy z tych materiałów umieszcza się pomiędzy krokwiami (pierwsza warstwa), a także pod nimi (druga warstwa), żeby uniknąć tzw. mostków termicznych, czyli obszarów o mniejszym oporze cieplnym obniżających efektywność izolacji. Bardzo ważne jest przy tym użycie odpowiednio długich odcinków wybranego materiału, ponieważ zbyt mała jego ilość nie pozwoli dokładnie wypełnić wszystkich zakamarków dachu. Należy pamiętać również o właściwej kolejności montażu kolejnych warstw i oczywiście użyciu odpowiednich, dobrej jakości klejów. Izolacja dachów wykonana w prawidłowy sposób pozwoli na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła (U) na poziomie około 0,25 W/(m² K).

Jaką metodę izolacji dachów najlepiej wybrać?

Trudno powiedzieć która izolacja dachów jest najlepsza. Każdy z opisanych wyżej materiałów izolacyjnych ma swoje wady i zalety: wełna jest plastyczna i elastyczna, ale niestety bardzo pyli podczas obróbki, styropian nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej, ale za to cechują go doskonałe właściwości termoizolacyjne, pianka natomiast pozwala na szybką aplikację i gwarantuje najwyższe oszczędności energetyczne, jednocześnie jest jednak dość droga w porównaniu z wełną i styropianem. Wybór zależy więc od osobistych preferencji oraz posiadanego budżetu. Do montażu natomiast polecamy Soudatherm Roof, wysokiej jakości kleje poliuretanowe o ekstremalnej sile wiązania i równie dużej wytrzymałości. Więcej na jego temat na domszczelny.pl Można je stosować na dowolnych typach powierzchni, w tym drewnie, betonie i stali. Izolacja dachów płaskich i skośnych wykonana przy ich użyciu będzie na pewno skuteczna i trwała – a to najważniejsze.

Materiał sponsorowany.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści