26 marca 2024

Panele fotowoltaiczne w bloku – czy są legalne?

Fotowoltaika balkonowa jest bardzo popularna w Niemczech. Zainteresowanie produkcją energii na własne potrzeby obserwujemy także w Polsce. Czy fotowoltaika w bloku ma ekonomiczny sens i jakich formalności dopełnić, aby legalnie zawiesić panele na balkonie lub elewacji? Mała instalacja wyspowa to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Panele ładują magazyn energii, z którego zasilisz wiele urządzeń domowych. Zapasy zgromadzone w akumulatorach przydają się też w czasie przerw w dostawach prądu z sieci.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta. Promienie słoneczne padają na panele, które zamieniają je w czystą energię. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika, gdzie zamieniany jest na zmienny. Domowa instalacja wytwarza prąd o parametrach zgodnych z wymaganiami dostawców energii, dlatego można go przekazać do sieci publicznej i na bieżąco wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych, ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice

Najłatwiej rozpoznawalnym elementem instalacji solarnej są panele fotowoltaiczne zbudowane z płytek z półprzewodnika, najczęściej z krzemu. Ale sercem systemu jest falownik. Od niego zależy efektywność zmiany prądu stałego w zmienny. W skład zestawu wchodzą także okablowanie i zabezpieczenia oraz konstrukcja nośna. Coraz częściej w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi też magazyn energii elektrycznej.

Istnieją trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych: off-grid (wyspowy), on-grid (sieciowy) oraz wyspowo-sieciowy (hybrydowy). Pierwszy jest całkowicie niezależny od sieci zewnętrznej, a drugi pracuje wyłącznie z siecią. Trzeci pozwala zachować autonomię i jednocześnie wymieniać energię z siecią. W instalacjach on-grid nadwyżki produkcji prądu trafiają do sieci elektroenergetycznej. Typ hybrydowy może współpracować zarówno w połączeniu z siecią, jak i autonomicznie. Pozwala skuteczniej zarządzać nadwyżkami energii. Przekazujesz lub sprzedajesz prąd operatorowi tylko wtedy, gdy jest to dla ciebie korzystne.

Instalacje fotowoltaiczne można montować na gruncie, na ścianie budynku lub na tarasie jako zadaszenie. Najtańszym rozwiązaniem są klasyczne panele fotowoltaiczne montowane na dachu. Główną zaletą fotowoltaiki jest jej niezawodność oraz bezobsługowość. Instalacja jest praktycznie pozbawiona ruchomych części, dzięki czemu posiada żywotność szacowaną na 25 lat, choć do dziś działają instalacje uruchomione ponad 30 lat temu.

Magazynowanie energii

Są to urządzenia gromadzące prąd wyprodukowany z fotowoltaiki, który może być później wykorzystany do zasilania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeznaczonych do magazynowania energii elektrycznej. Różnią się one mocą, pojemnością czy rodzajem ogniw. Obecnie najbardziej popularne są baterie kwasowo-ołowiane oraz litowo-jonowe. Za ich wyborem przemawiają również bezpieczeństwo, niezawodność oraz krótkie cykle ładowania.

Zaletą magazynowania energii jest zwiększenie niezależności od dostawcy prądu oraz brak krótkotrwałych przerw w dostawie energii elektrycznej. Magazyn energii umożliwia wykorzystanie całej zgromadzonej nadwyżki prądu, co wiąże się z oszczędnością dla naszego portfela. Magazyn o pojemności 5 kWh, który może zapewnić zasilanie przez kilka godzin, kosztuje od 6 tys. zł. W celu zachęcenia prosumentów do magazynowania energii z wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej działa rządowy system dopłat.

Fotowoltaika w bloku – czy trzeba mieć zezwolenie spółdzielni

Czy można mieć panele fotowoltaiczne w bloku? Z roku na rok coraz popularniejsza jest w Polsce fotowoltaika w bloku wielorodzinnym. Wiąże się to jednak z potrzebą uzyskania pozwolenia ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Pozwolenie może dotyczyć instalacji na dachu, balkonie lub elewacji. Zgodnie z lokalnymi przepisami, barierka balkonu oraz elewacja uważane są za część wspólną budynku.

Do wniosku powinniśmy załączyć projekt instalacji fotowoltaicznej oraz informacje o lokalizacji instalacji, przewidywanym wpływie na infrastrukturę budynku oraz przeznaczeniu instalacji. Fotowoltaika na balkonie w bloku może składać się z maksymalnie kilku paneli, a najczęściej jednego lub dwóch. Wszystko zależy od wielkości balkonu.

Fotowoltaika na dachu bloku

Od kilku lat instalacji fotowoltaicznych przybywa na dachach bloków mieszkalnych. Większość budynków posiada płaski dach. Dzięki rozwojowi technologii nie stanowi to już żadnej przeszkody dla montażu paneli. Czasem wspólnoty (spółdzielnie) mieszkaniowe decydują się na fotowoltaikę zasilającą wyłącznie części wspólne budynku, co ma na celu obniżenie opłat. Warto jednak rozważyć rozbudowę instalacji w przyszłości tak, aby jej zasilanie objęło cały blok.

Czy możliwa jest fotowoltaika na elewacji bloku? Moduły fotowoltaiczne mogą być montowane również na elewacji budynku przy użyciu specjalnych konstrukcji nośnych. Cała konstrukcja jest stabilnie przymocowana do budynku. Pomiędzy modułami a elewacją pozostaje wolna przestrzeń, która zapewnia odpowiednią wentylację i efektywne odprowadzenie ciepła. Cała instalacja fotowoltaiczna jest odporna na działanie warunków atmosferycznych.

W blokach sprawdza się także technologia BIPV, czyli wydajne instalacje fotowoltaiczne stanowiące zadaszenie lub elewację budynków (szyby, dachówki, fasady oraz świetliki i żaluzje fotowoltaiczne).

Powiązane treści