9 lipca 2021

Instalacje fotowoltaiczne – panele wykorzystujące darmowe źródło energii

W pełni ekologiczny dom opierać się może na kilku systemach. Instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy rekuperacje są jednymi z rozwiązań, jakie możemy zastosować w zasadzie w każdym budynku. Ich atrakcyjność wynika z faktu, iż nie tylko są to instalacje ekologiczne, ale również ekonomiczne i energooszczędne.

Energia pochodząca z promieni słonecznych

Instalacje fotowoltaiczne Kraków mają bardzo szerokie zastosowanie. Istnieje możliwość zamontowania paneli na gospodarstwach domowych, rolnych, w firmach bądź instytucjach publicznych. Jeżeli budynek nie dysponuje określoną powierzchnią dachową, panele umieszczone mogą być również bezpośrednio na gruncie. Ich montaż przeprowadzony musi być przez wykwalifikowanych fachowców, którzy precyzyjnie zrealizują zlecenie. Niezwykle istotne jest dopasowanie systemu do możliwości budynku. Znaczenie ma również zapotrzebowanie energię wszystkich domowników, ponieważ jej dotychczasowe zużycie determinuje późniejsze dopasowanie instalacji. Fotowoltaika wykorzystuje promienie słoneczne, dzięki czemu tworzy energię z całkowicie darmowego źródła. Ze względu na dostęp do słońca praktycznie z każdego miejsca, panele zainstalowane mogą być na każdym budynku.

Pomimo znacznego kosztu paneli fotowoltaicznych, ich ostateczna cena może być znacznie niższa. Wynika to z faktu, iż istnieje wiele dofinansowań z europejskich funduszy, które bez problemu każde gospodarstwo domowe może uzyskać. Ochrona środowiska, a tym samym troska o naszą planetę, odgrywają bardzo ważną rolę na arenie międzynarodowej.

Ekologiczna pompa ciepła i rekuperacja

Oprócz systemu fotowoltaiki, ciekawym rozwiązaniem jest również pompa ciepła Kraków. Instalacja ta pozyskuje energię cieplną oraz ciepłą wodę użytkową z otoczenia. Najczęściej w tym celu wykorzystywane jest powietrze, grunt oraz wody gruntowe. Ciepło dostarczane jest do każdego pomieszczenia w budynku w równym stopniu. Warto zaznaczyć, iż pompa ciepła nie wymaga budowy komina oraz pomieszczenia przeznaczonego na gromadzenie opału. Nie musimy zatem poświęcać również uwagi na zakup kotła.

Rekuperacja Kraków jest natomiast systemem wentylacji mechanicznej, dostarczającym pomieszczeniom świeże powietrze z zewnątrz, przy jednoczesnym odprowadzaniu powietrza zanieczyszczonego i zużytego na zewnątrz – głównie z zawartością dwutlenku. Instalacja opiera się na kanałach wentylacyjnych, rozmieszczonych w obrębie budynku oraz urządzeniu, zwanym rekuperator. Kanały należy rozmieścić tak, aby każde pomieszczenie mogło w pełni korzystać z instalacji.

Artykuł partnerski.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Powiązane treści